Pięć miesięcy temu pytaliśmy w naszym wpisie „Gorzanów – czy uda się powrót do świetności?

Gorzanów - zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów
Gorzanów – zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów

Dzisiaj przeglądając facebookową stronę Fundacji  Pałac Gorzanów:
https://www.facebook.com/FundacjaPalacGorzanow trafiliśmy na wpis:

Czas spokojniejszy, jesienno-zimowy, sprzyja przemyśleniu, planowaniu, korygowaniu.

Wszyscy, którzy angażują się w ratowanie cennych i ogromnie zniszczonych zabytków, planują ich przyszłość. Fundacja Pałac Gorzanów także zaplanowała przyszłość dla kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie.

Powstaną tutaj:
– muzeum Hrabstwa Kłodzkiego
– teatr imienia Johanna Hieronymusa von Herberstein
– centrum warsztatów artystycznych i edukacyjnych dla osób w każdym wieku
– instytut wspierający lokalne inicjatywy społeczne
– centrum konferencyjno-badawcze.

Więcej informacji na stronie: palacgorzanow.pl
Planowane otwarcie: połowa 2016 roku.
Liczy się każde wsparcie”.

Patrząc na to co już zrobiono i co się robi w pałacu na sercu robi się przyjemnie ciepło. Na pałacowej wieży jest już nowy dach i zegar, który zaczyna dla tego miejsca odliczać nowy czas pełen żmudnej pracy od podstaw i nadziei na realizację zaplanowanej powyżej przyszłości.

Gorzanów - zdjęcie ze zbiorów Fundacji  Pałac Gorzanów
Gorzanów – zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów

Wiele prac prowadzonych jest we wnętrzach.


Przy okazji prac odkrywane są kolejne ciekawe elementy wystroju.


Warto też zacytować piękną i pouczającą inwokację dostępną na stronie www pałacu:

Gorzanów – serce Kotliny Kłodzkiej – duża wieś bez przyszłości?

Przez blisko sto lat mieszkańcy wypatrywali zmian na lepsze. Pałac górujący nad okolicą niszczał systematycznie, ale o dziwo nie został rozebrany na materiał budowlany, ani doszczętnie zrujnowany. Najgorszych okazało się dziesięć ostatnich lat. Próby ratowania obiektu przez osoby bez wyobraźni i wystarczających środków doprowadziły do zawalenia stropów i w konsekwencji do zniszczenia znacznej części cennej materii.

Można powiedzieć, że zadecydowaliśmy o kupnie pałacu, zanim go późną wiosną 2012 roku zobaczyliśmy i poznaliśmy zakres zniszczeń. Dlaczego?

Z przeglądu informacji dostępnych w internecie wynikało, że to miejsce kogoś obchodzi, że istnieje energia społeczna, która może przywrócić te opuszczone sale z powrotem do życia. To tak naprawdę zadecydowało.

Widzieliśmy wiele, być może piękniejszych, łatwiejszych do renowacji i tańszych miejsc, ale za żadną nie stała tak  pozytywna energia.

Oddając obiekt na rzecz Fundacji, mieliśmy świadomość, że już nigdy nie będzie nasz własny – “prywatny” – zawsze będzie pełnił funkcje społeczne, będąc, miejmy nadzieję, powodem do dumy dla wszystkich mieszkających w zasięgu jego oddziaływania.

Zaszczytem jest dla nas możliwość przewodzenia akcji odbudowy i przywrócenia obiektu do pełnienia funkcji kulturotwórczej.

Nasze środki są ograniczone, ale mamy doświadczenie, wiedzę i determinację. Jesteśmy spokojni, że doprowadzimy sprawę do celu. Czujemy na sobie wielkie poczucie obowiązku i odpowiedzialność za zadanie, którego się podjęliśmy. Nie możemy zawieść  tych, którzy czekają na zmiany.

Nie mamy wpływu na sprawy globalne, ale lokalnie spróbujemy “nieźle namieszać” w pozytywnym sensie oczywiście.

Osobom, które pytają nas “dlaczego to robimy”, “gdzie tu interes i jaki cel”? – odpowiadamy:  = Są w życiu rzeczy, które opłaca się robić i te, które robić warto =.

My uważamy, że warto”.

My działania fundacji oceniamy bardzo pozytywnie. Planowane w połowie 2016 roku otwarcie wydaje się obecnie już faktycznie dostępne  na wyciągnięcie ręki, a nasze poprzednie pytanie nabiera już bardzo rzeczywistej odpowiedzi. Jeśli kolejne działania fundacji będą tak skuteczne jak obecnie, to przyszłość tego obiektu może okazać się równie piękna jak przeszłość.

Gorzanów - zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów
Gorzanów – zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów

Zachęcamy więc do wspierania działań fundacji, gdyż skala tego obiektu wymaga pomocy wszystkich doceniających zarówno walory historyczne tego obiektu, jak i pragnących, aby powrócił on co najmniej do dawnej świetności i to nie tylko tej wizualnej, ale także w zakresie przewidywanych dla niego funkcji.

Poznaj, Polub, Pomóż - Gorzanów
Poznaj, Polub, Pomóż – Gorzanów
Gorzanów - zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów
Gorzanów – zdjęcie ze zbiorów Fundacji Pałac Gorzanów

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.