W pogodne wrześniowe niedzielne przedpołudnie odwiedziliśmy podwarszawską miejscowość Konstancin-Jeziorna. Od jakiegoś czasu planowaliśmy wizytę w dwóch znajdujących się tutaj  uratowanych obiektach zabytkowych — Villi la Fleur i Willi Granke, które po gruntownych pracach rewitalizacyjnych funkcjonują obecnie jako komplementarny duet muzealny — Villa la Fleur, prezentując m.in. obrazy École de Paris oraz obiekty art déco. (zobacz też info o École de Paris w Wikipedii).

Warto poznać historię powstania tego kompleksu muzealnego i choćby skrócony życiorys jego twórcy – Marka Roeflera. Dobrym źródłem w tym zakresie może być artykuł „Pragmatyk do szpiku kości”, z którego zacytujemy krótki fragment: „Od 44 lat prowadzi własny biznes, a zaczynał zaraz po studiach – fizyka na Uniwersytecie Warszawskim. Tam poznał Piotra Wiślickiego, przyjaciela i wspólnika. Na początek była mała firma konfekcyjna, a potem, od 1983 r., obaj razem prowadzą Dantex. Nie zaniedbują też swoich pasji. W przypadku Wiślickiego to Muzeum POLIN, Roeflera – kolekcjonowanie obrazów École de Paris i obiektów art déco. By je pokazać światu, wyremontował dwie przeszło 120-letnie zrujnowane wille, które przeobraziły się w nowoczesne muzea. Mają jedną nazwę: Villa la Fleur (kwiat)”. Zachęcamy do lektury całości artykułu, gdyż zawiera on dużo bardzo ciekawych informacji zarówno o samym kolekcjonerze sztuki i biznesmenie, jak i o organizowanych przez niego wystawach.

Wróćmy jednak do uratowanych obiektów. Villa la Fleur została wzniesiona w 1906 roku i pierwotnie pełniła funkcje rezydencjalne. W 2009 roku, po gruntownym remoncie zabytkowa willa została zaadaptowana do celów muzealnych, a rok później w 2010 roku zostało w niej założone Muzeum Villa la Fleur. Wówczas rozpoczęła się działalność wystawiennicza, wydawnicza i edukacyjna prowadzona do dziś. Jej przedmiotem jest twórczość kilkudziesięciu artystów, współtworzących paryską awangardę I połowy XX wieku. Poniżej pokazujemy nasze fotografie wykonane z archiwalnych już materiałów fotograficznych dostępnych w budynku muzeum, prezentujące stan willi przed remontem.

W kolejnej galerii prezentujemy zdjęcia aktualne zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Willa Granke ma ciekawą, choć nie do końca wyjaśnioną historię opisaną m.in. w artykule „Willa “Granke” w Skolimowie”, skąd krótki cytat: „Jedną z najbardziej niezwykłych architektonicznie tutejszych willi jest willa zlokalizowana na granicy Skolimowa i Konstancina, na skrzyżowaniu ulic Granicznej i dzisiejszej Szpitalnej (dawna ulica Brzozowa). Większość dom ten dobrze zna, bo od początku jego powstania do ok. 2016 roku na parterze prowadzony był sklep spożywczy. Mimo swojej popularności niewiele też o niej wiadomo. Na pewno powstała przed 1914 rokiem, bo do niedawna na jej fasadzie można było odczytać po polsku i rosyjsku napisy ‘sklep’. Działka na początku XX wieku należała do Konstantego Mullera, choć nie wiadomo czy to on wybudował dom, czy ewentualny późniejszy właściciel. Willa nosiła wdzięczną nazwę ,,Granke” (taki opis na odwrocie nosi jedyne znane mi stare zdjęcie budynku wykonane w 1944 roku). Skąd ta nazwa? Może od ulicy Granicznej, przy które się znajduje? A może od nazwiska ewentualnego właściciela? Moim niepotwierdzonym jeszcze tropem jest postać Aleksandra Granke, przedwojennego dyrektora i właściciela warszawskiej Fabryki fortepianów Jan Kerntopf. Aleksander Granke w 1910 roku wybudował ulicę dalej, przy Kraszewskiego 9, inny pensjonat – ,,Irenę” (w 2018 roku wpisana została do rejestru zabytków). Być może był on również właścicielem owej willi Granke – to by w prosty sposób wyjaśniało jej nazwę. Willa czeka zatem jeszcze na dokładne zbadanie swojej historii”.

Willa Granke po dwuletnim generalnym remoncie, w roku 2021 oddana została do użytku. Na trzech kondygnacjach znajdują się wystawy stałe i czasowe. Muzeum posiada specjalistyczny, bogaty księgozbiór. Biblioteka udostępniana jest w celach badawczych. 

Stan Willi Granke przed remontem pokazujemy na zdjęciach także wykonanych z materiałów archiwalnych, udostępnianych we wnętrzach budynku.

W kolejnej galerii prezentujemy zdjęcia aktualne zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzach. Jak napisano w artykule: „Właściciele inwestują w swoje zabytkowe wille” – „Dominującym elementem budynku pozostała odnowiona wieża z wewnętrznymi schodami. Odrestaurowano także piec kaflowy, płytki podłogowe oraz werandy. Zagospodarowany został także teren wokół posesji. Nowa willa Granke będzie częścią muzeum École de Paris, istniejącego w sąsiadującej z nią Villi la Fleur. Zbiory będą prezentowane w obu budynkach, które połączy aleja i park rzeźb”.

Informacje o większości artystów, których prace można zobaczyć w muzeum, dostępne są na tej stronie, a lista jest długa – doliczyliśmy się 195 nazwisk. Np. Tamara Łempicka.

Zapraszamy na dwa nasze filmy z tego miejsca:

– wersja pozioma

– wersja pionowa

Zachęcamy też do obejrzenia ciekawego wywiadu: „Villa La Fleur – Muzeum École de Paris. Podcast #08”.

Warto znaleź dłuższą chwilę i przeczytać wywiad-rozmowę: „Ocalenie. Rozmowa z kolekcjonerem sztuki, właścicielem prywatnego muzeum, które przyciąga tłumy

Warto też zobaczyć kolejny film: „Niezwykłe Muzeum Villa la Fleur. Właściciel: „Prawie 30 lat zbieram obrazy

Kolejny proponowany film to „KOLEKCJONER Ecole de Paris Marek ROEFLER 2016

I ostatnia propozycja filmowa – „Lempicka – Marek Roefler„.

Dla planujących odwiedzić to piękne i ciekawe miejsce — adres to ul. Szpitalna 14/16, 05-510 Konstancin-Jeziorna. Warto sprawdzić, w jakich dniach muzeum jest czynne na jego stronie. Poniżej także interaktywna mapa Google.

Aktualizacja 28.09.2023
Postanowiliśmy sprawdzić jakie wyniki na pytanie: „Podaj genezę powstania muzeum Villa la Fleur w Konstncinie-Jeziornie” poda nam sztuczna inteligencja. Bing (przeglądarka MS Edge-Czat Bing) w trybie bardziej kreatywnym podał takie wyniki na podstawie informacji ze strony muzeum i Wikipedii:
Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie jest prywatnym muzeum sztuki, które gromadzi dzieła polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris (Paryską Szkołą) w pierwszej połowie XX wieku. Muzeum zostało założone w 2010 roku przez Marka Roeflera, który jest kolekcjonerem i miłośnikiem tego nurtu artystycznego. Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych willach, które zostały odrestaurowane i dostosowane do celów wystawienniczych. W muzeum można podziwiać prace takich mistrzów jak Moïse Kisling, Tamara Łempicka, Bolesław Biegas czy August Zamoyski. Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą i edukacyjną, organizując m.in. Noc Muzeów, warsztaty i spotkania z ekspertami. Więcej informacji o muzeum można znaleźć na jego stronie internetowej tutaj lub w artykule na Wikipedii tutaj.

Natomiast Bard (Google) wygenerował trzy warianty odpowiedzi na tak zadane pytanie i wszystkie one są wzajemnie uzupełniające się, podając nieco inne, ciekawe informacje.

W
A
R
I
A
N
T

1
Geneza powstania muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie sięga lat 90. XX wieku, kiedy to Marek Roefler, kolekcjoner sztuki i miłośnik twórczości polskich artystów działających w Paryżu, rozpoczął gromadzenie dzieł sztuki. W 2005 roku Roefler zakupił willę „La Fleur” w Konstancinie-Jeziornie, którą następnie przeznaczył na cele muzealne.
W 2011 roku muzeum zostało otwarte dla publiczności. W początkowym okresie działalności muzeum prezentowało jedynie wystawy czasowe. W 2021 roku, po dwuletnim remoncie, oddano do użytku drugi budynek muzealny, w którym znajdują się wystawy stałe poświęcone twórczości polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris.
W zbiorach muzeum znajdują się dzieła takich artystów jak:
Tamara Łempicka
Amedeo Modigliani
Marc Chagall
Marie Laurencin
André Derain
Władysław Slewiński
Henryk Hayden
Leopold Gottlieb
Mela Muter
Mojżesz Kisling
Feliks Manggha Jasieński
Jankel Adler
Artur Nacht-Samborski
Muzeum Villa la Fleur jest unikatowym miejscem na mapie polskiego muzealnictwa. Stanowi ono ważne centrum badań i promocji sztuki École de Paris.
Oto główne czynniki, które przyczyniły się do powstania muzeum Villa la Fleur:
Kolekcjonerska pasja Marka Roeflera
Położenie Konstancina-Jeziornej, który był popularnym miejscem wypoczynku i pracy polskich artystów w II połowie XIX i XX wieku
Duże zainteresowanie sztuką École de Paris wśród polskich kolekcjonerów i miłośników sztuki
Muzeum Villa la Fleur jest cennym źródłem wiedzy o twórczości polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris. Stanowi ono również ważne miejsce spotkań i wymiany myśli o sztuce.
W
A
R
I
A
N
T

2
Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie powstało w 2013 roku z inicjatywy Marka Roeflera, kolekcjonera sztuki i biznesmena. Roefler od lat interesował się twórczością polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris. W 2004 roku zakupił willę „La Fleur” w Konstancinie-Jeziornie, która stała się siedzibą jego kolekcji.
W 2013 roku otwarto pierwszą wystawę stałą muzeum, poświęconą twórczości Tamary Łempickiej. W kolejnych latach muzeum rozszerzyło swoją działalność o wystawy czasowe, prezentujące prace innych artystów związanych z École de Paris, takich jak: Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Jacques Lipchitz, Chaim Soutine, czy Władysław Strzemiński.
W 2021 roku, po dwuletnim generalnym remoncie, oddano do użytku drugi budynek muzeum. Na trzech kondygnacjach znajdują się m.in. sale wystawowe, biblioteka, oraz centrum edukacyjne.
Muzeum Villa la Fleur jest jedynym w Polsce muzeum, które w całości poświęcone jest twórczości polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris. Muzeum pełni ważną rolę w popularyzacji polskiej sztuki nowoczesnej i awangardowej.
Główne etapy powstania muzeum:
2004: Marek Roefler kupuje willę „La Fleur” w Konstancinie-Jeziornie.
2013: Otwarcie pierwszej wystawy stałej muzeum, poświęconej twórczości Tamary Łempickiej.
2021: Otwarcie drugiego budynku muzeum.
Cel powstania muzeum:
Popularyzacja polskiej sztuki nowoczesnej i awangardowej.
Zachowanie i udostępnienie zbiorów Marka Roeflera.
Prowadzenie działalności edukacyjnej i naukowej.
W
A
R
I
A
N
T

3
Geneza powstania muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie sięga lat 90. XX wieku, kiedy to Marek Roefler, kolekcjoner sztuki i założyciel Fundacji Roefler, rozpoczął gromadzenie prac polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris. W 2001 roku Roefler zakupił w Konstancinie-Jeziornie willę „Pod Łukami”, pochodzącą z 1910 roku, i rozpoczął jej adaptację na potrzeby muzeum.
W 2004 roku muzeum zostało otwarte dla publiczności. W jego zbiorach znalazły się wówczas prace takich artystów jak: Tamara Łempicka, Mela Muter, Mojżesz Kisling, Marc Chagall, Chaim Soutine, Władysław Ślewiński, Aleksander Archipenko, Jacques Lipchitz, Jean Metzinger, André Derain i wielu innych.
W 2021 roku, po dwuletnim generalnym remoncie, otwarto drugi budynek muzealny. Na trzech kondygnacjach znajdują się wystawy stałe i czasowe. Muzeum posiada również specjalistyczny, bogaty księgozbiór, udostępniany w celach badawczych.
Muzeum Villa la Fleur jest unikatowym miejscem na mapie polskiego muzealnictwa. Gromadzi dzieła sztuki o międzynarodowym znaczeniu, które przedstawiają ważne wydarzenia i postaci w historii sztuki XX wieku. Muzeum jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą poznać twórczość polskich i żydowskich artystów związanych z École de Paris.
Oto główne etapy powstania muzeum:
1990 – początek gromadzenia dzieł sztuki przez Marka Roeflera
2001 – zakup willi „Pod Łukami” w Konstancinie-Jeziornie
2004 – otwarcie muzeum dla publiczności
2021 – otwarcie drugiego budynku muzealnego
Ważne jest również wspomnieć, że muzeum Villa la Fleur jest częścią prywatnej kolekcji Marka Roeflera. Kolekcja ta jest jedną z największych i najcenniejszych kolekcji sztuki polskiej i żydowskiej na świecie.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.