Poprzednio byliśmy w Malborku w 2014 roku, a rok wcześniej zwiedzaliśmy zamek dość dokładnie — tu można zobaczyć fotograficzne i filmowe ujęcia z tego czasu.

Zainteresowanych dokładniejszym opisem odsyłamy do naszego wpisu z 2011 roku „Najpiękniej położone polskie zamki (12) – Malbork”, a potem jeszcze do wpisu z roku 2013 „Zamek w Malborku – w poszukiwaniu pominiętych i nowych atrakcji”.

Zapewne zwrócicie uwagę na zdjęcie z roku 2013, na którym po prawej stronie widać budowę Szkoły Łacińskiej, dość kontrowersyjnego projektu, budzącego spore wątpliwości w zakresie przyszłego komponowania się z zamkiem w panoramie miasta widocznej zza Nogatu:

Malbork'2013
Malbork’2013

Obecnie, w roku 2023, oprócz Szkoły Łacińskiej nad brzegiem Nogatu widać także nowe kamieniczki stylizowane wyglądem na dawną epokę.

Malbork 15.06.2023
Malbork 15.06.2023

Szkoła Łacińska stała się elementem pewnego podziału panoramy, na część bliską zamkowi i tę drugą do mostów im. rotmistrza Pileckiego na drodze krajowej nr 55.
Poniżej kilka ujęć z bliska Szkoły Łacińskiej, a także zrewitalizowanego, a raczej wybudowanego od nowa bulwaru.

Kilka informacji o budynku Szkoły Łacińskiej zacytujemy z jej strony internetowej:
Pierwsze próby ponownej odbudowy poczyniono w latach 70-tych XX wieku, ale nie ukończono jej adaptacji. Dopiero w 2010 roku malborski samorząd pozyskał środki na odbudowę Szkoły Łacińskiej, a prace rozpoczęto jesienią 2011 roku. Budynek oddano do użytkowania w październiku 2014 roku jako Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Wchodzi w struktury Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. W budynku znajdują się skansen rzemiosł dawnych, Mediateka, Multicentrum, sala wielofunkcyjna oraz obserwatorium astronomiczne i planetarium”.
Bardzo ciekawe są losy odbudowy bulwaru — do pełnego tekstu odsyłamy do artykułu z 10.01.2022: „Malborski bulwar u stóp zamku zacznie służyć ludziom”, z którego zacytujemy jedynie krótki fragment: „W miejscu trwałej ruiny tzw. Szkoły Łacińskiej powstał nowoczesny obiekt Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Odrestaurowano mury chroniące nadnogacką skarpę. Pozostał tylko bulwar, coraz gorsza wizytówka miasta, nastawionego przecież na obsługę coraz liczniejszych turystów.

Przez kilkanaście lat samorząd poszukiwał dofinansowania dla modernizacji bulwaru, własnym sumptem trudno byłoby to przeprowadzić. Wreszcie się udało, pozyskano blisko 7 milionów złotych z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020. Dołożyć i tak trzeba ponad 4 miliony z malborskiego budżetu. W zdobyciu dotacji pomogła dobra współpraca z miastem Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim”.

Jak z takimi pracami czasem bywa, ich efekt może zostać zniweczony przez klęski losowe. W sierpniu 2022 nad Malborkiem przeszła ulewa i zerknijcie do artykułu, aby zapoznać się ze szczegółowym opisem, tego co się stało „Malbork. Ulewa obnażyła kolejne problemy w mieście. Ziemia spłynęła ze skarpy na bulwarze nad Nogatem. Partactwo czy nadmiar deszczówki?”.
Dzień po naszej wizycie w Malborku opublikowany został ciekawy artykuł „Bulwar nad Nogatem będzie rozbudowany, ale dług Malborka większy o 6,5 mln zł. Radni zgodzili się na nowy kredyt, by sfinansować inwestycję”, z którego mały fragment zacytujemy teraz: „Po ataku na Ukrainę okazało się, że sporo unijnych funduszy nie trafi do rosyjskich beneficjentów Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020. Rozdzielono je między polskich chętnych. Wśród nich znalazł się Malbork.

Przypomnijmy, miasto realizuje projekt „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (Faza 2)”. Dzięki temu powstał spory odcinek bulwaru, oddanego do użytku w ubiegłym roku, dokumentacja na ratowanie zabytkowego Ratusza oraz realizowany jest duży plac zabaw między Nogatem a ul. Parkową.

Warto dodać, że choć rosyjskie miasto wciąż figuruje w oficjalnej nazwie przedsięwzięcia, to po 24 lutego 2022 r. finansowanie zadań po drugiej stronie granicy zostało definitywnie wstrzymane. Malborskie władze wypowiedziały także współpracę partnerską z sąsiadami z obwodu królewieckiego„.

Dla turystów to są dobre wiadomości, bo miasto i cenny zabytek zyska nowe możliwości. Jednak warto sobie zdać sprawę, że tak rozległe prace i ich późniejsze efekty sporo kosztują lokalną społeczność, nawet przy założeniu poziomu dofinansowania, które może wynieść ok. 90 procent. Poprawa estetyki, dodatkowe funkcje użytkowe generują dodatkowe koszty. Dobrze, że władze miasta szukają sposobów na sfinansowanie ambitnych planów.

Zachęcamy do poznawania współczesnej historii Malborka — zerknijcie np. na tę stronę: „nad Nogatem w Malborku”.

Aby zachęcić Państwa do kolejnych odwiedzin Malborka, poniżej przedstawiamy fotografie z naszego spaceru wokół zamku 15.06.2023.

Zapraszamy też do obejrzenia naszego krótkiego filmu:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.