W tym roku ostatni tydzień października był szczególnie pogodny, słoneczny i bajkowo kolorowy nawet poza tradycyjnymi parkami czy ogrodami. Wystarczyło popatrzeć na drzewa i krzewy rosnące przy ulicach, mieniące się typowymi o tej porze roku barwami aby stwierdzić, że tegoroczna jesień jest szczególnie urokliwa. A ogromna kumulacja wrażeń estetycznych następowała przy okazji spacerów np. po zawsze pięknych, ale jesienią szczególnie nastrojowych, Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wręcz bajkowa scenografia towarzyszyła nam podczas spaceru po wielu zakątkach kompleksu parkowo-ogrodowego. Nie odwiedziliśmy wszystkich ciekawych miejsc, dlatego zachęcamy Państwa do zerknięcia na interaktywną mapę terenów Łazienek Królewskich dostępną na stronie muzeum. Można też posiłkować się typową mapą interaktywną od Google, gdzie oprócz samych map można też znaleźć wiele fotografii wykonanych przez tzw. lokalnych przewodników:

Oczywiście bez mapy też można i w zasadzie warto zagubić się na parkowych i ogrodowych terenach i nawet kilkukrotnie zaglądać w te same miejsca i z nich wybierać nowe trasy naszego spaceru. Nawet kilka godzin takiej spontanicznej włóczęgi po Łazienkach to niezapomniany czas i relaks dla ciała i ducha. Warto wziąć nawet dzień czy dwa urlopu w środku tygodnia, aby móc chłonąć jesienne krajobrazy bez licznego towarzystwa innych spacerujących.

Lubiących historię takich obiektów zachęcamy do odwiedzin strony internetowej Muzeum w Łazienkach Królewskich, a także do lektury skondensowanej informacji w Wikipedii.
Ponieważ COVID-19 ciągle jest z nami, dodatkowo „uzupełniony” przez wirusy grypy, to pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego dystansu szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na otwartym powietrzu, stosowaniu maseczek we wnętrzach zwiedzanych obiektów, a także o dezynfekcji w przypadku kontaktu z wszelkimi przedmiotami/urządzeniami lub osobami. Jeśli nawet jesteśmy zaszczepieni, to te zasady też nas obowiązują, a jeszcze niezaszczepieni powinni zwracać na to szczególną uwagę. Nie wiemy ile jeszcze będzie takich osób i takich artykułów jak np. ten z ostatnich dni: „Polityk kpił z COVID-19 i szczepień. Twierdził, że zna lek na koronawirusa. Trafił do szpitala. „Duszę siꔄ, aby do społeczeństwa dotarły dobitnie skutki unikania szczepień i to nie tylko skutki dla nich samych, ale także skutki dla przeciążanej przez nich służby zdrowia i uniemożliwiania leczenia innych potrzebujących osób, którym niepotrzebnie blokuje się miejsca w szpitalach. Ci co przechorowali COVID-19 wiedzą dokładnie co to znaczy i zapewne zrobili by wszystko aby tej choroby uniknąć, a pozostali, szczególnie niezaszczepieni, zapewne szybko mogą się dowiedzieć, bo mutacje są coraz bardziej zakaźne i w ogromnej większości atakują właśnie niezaszczepionych. Dbajmy więc o siebie, o swoich bliskich i szanujmy spotykane czy to w sklepach, czy w komunikacji zbiorowej, czy nawet na spacerach inne osoby – maseczka i dystans nie są czymś ograniczającym naszą wolność, ale wyrazem troski o nas samych i wszystkich przez nas spotykanych.

Zachęcamy więc do bezpiecznych spacerów po parkach, ogrodach, lasach i innych terenach zielonych, które jesienią są szczególnie urokliwe. Poniżej w pierwszej minigalerii pokazujemy nasze fotografie z Łazienek Królewskich wykonane w poniedziałek 25.11.2021.

Kolejna część fotografii z Łazienek Królewskich w drugiej minigalerii:

Dochodzimy do sąsiedztwa Pałacu na Wodzie, który jest chyba najczęściej fotografowanym historycznie i w obecnych czasach obiektem Łazienek Królewskich.

W uzupełnieniu tego pięknego obrazu parku i ogrodów zapraszamy jeszcze do obejrzenia naszego krótkiego filmu:

Zachęcamy też do zajrzenia do naszego wpisu z roku 2106 – Jesienne Łazienki Królewskie zachwycają kolorami – tylko 2-3 dni później zrobione zdjęcia i film niż w roku 2021, a kolory już nieco inne, choć równie piękne jak w tym roku.

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.