Jeśli nawet przypadkiem traficie do Tykocina, to wato zajrzeć do pobliskich Kiermus i Pentowa. To tylko kilka minut drogi samochodem/rowerem, a i pieszo to tylko kilkukilometrowy spacer. Poniżej mapa interaktywna od Google:

Zaczniemy od najdalej położonych Kiermus. Tu można zobaczyć kilka ciekawych obiektów np. Kasztel – Muzeum Oręża otwierane w niedziele, więc my zobaczyliśmy je w sobotę tylko z zewnątrz, w którym można natknąć się na średniowieczne zbroje oraz broń: szable, miecze, szpady, a także stroje z epoki i przedmioty użytku codziennego.

Poniżej kilka zdjęć z otoczenia Kasztelu:

Wracając z muzeum w stronę głównych zabudowań natkniemy się na uroczo położony nad stawem Dwór Łabędzie:

W tym miejscu można w oddaleniu od wszelkich zabudowań i miejskiego zgiełku wypocząć w ciszy i otoczeniu natury.

Gdy wrócimy już pod główny obiekt w Kiermusach, czyli Dworek nad Łąkami, to zobaczymy tam również Karczmę Rzym:

Naprzeciw Dworku nad Łąkami i Karczmy Rzym znajdują się kolorowe dworskie czworaki, w których można zarezerwować miejsca na wypoczynek.

Gdy byliśmy w Kiermusach akurat w okolicach zagrody żubrów trwał cykliczny jarmark, więc niestety żubry chyba gdzieś się skryły i ich nie zobaczyliśmy, ale może będziecie mieli więcej szczęścia.
Zapraszamy na nasz krótki film z Kiermus.

Jadąc z Kiermus w stronę Tykocina po lewej stronie drogi odnajdziemy Dwór Pentowo – uroczy zakątek, który wspólnie z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, w której znajduje się ponad 30 zasiedlonych gniazd bocianich rozlokowanych na słupach, budynkach oraz drzewach. W samym dworze można też zanocować w kilku pokojach. Poniżej trochę fotografii z Pentowa, aby zachęcić Państwa do odwiedzin tego sympatycznego miejsca.

Jak możemy przeczytać na stronie dworu: „Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 roku, który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Drzewa te, w połowie pourywane, połamane stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda. Gdy zajeły wszystkie drzewa, przeniosły się na budynki i słupy. Obecnie w Pentowie są 34 zasiedlone gniazda i ta liczba nieustannie rośnie.

Zapraszamy także na nasz krótki film z Pentowa:

Po wizycie w Kiermusach i Pentowie wracamy do Tykocina. O Tykocinie pisaliśmy już jakiś czas temu we wpisie „Kolorowe zachęty do odwiedzin najchłodniejszego regionu w Polsce” oraz wcześniej tu: „Zamkowe przebudzenie prywatnych inwestorów i nie tylko„, więc dzisiaj zacytujemy za Wikipedią jedynie skondensowane kalendarium historyczne:

Poniżej trochę aktualnych letnich fotografii z Tykocina na zachętę do jego odwiedzin:

Zapraszamy również do obejrzenia naszego filmu z Tykocina:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.