Przebłyski wiosennego słońca i nieco wyższa temperatura zachęcają do spacerów po parkach i lasach.

W tym wpisie pokażemy 5 miejsc na kilkudziesięciu fotografiach i w 2 filmach z Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, aby zachęcić Państwa do wyjścia do lasu w pobliżu swoich miejsc zamieszkania.

Pierwszym miejscem jest Czarny Staw, mały zbiornik wodny w lesie w dzielnicy Wawer, niedaleko od Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, który w ostatnim czasie praktycznie wysechł i był dość mocno degradowany przez quady i motocykle. Od zeszłego roku Nadleśnictwo Celestynów zmieniło jednak dość istotnie wygląd tego miejsca. W stawie pojawiła się znowu woda, 2 sztucznie utworzone wyspy i coś na kształt naturalnego ogrodzenia z wkopanych wokół stawu pni. Po szczegóły odsyłamy do artykułu: „Trwa ratowanie Czarnego Stawu. „Rozjeżdżony przez quady i motocykle„. Popatrzcie na aktualny wygląd Czarnego Stawu na poniższych fotografiach.

Niedaleko od Czarnego Stawu znajduje się torfowisko Zielony Ług z malowniczo rozlewającą się wodą wypełniającą wszelkie możliwe zagłębienia terenu. Czasem bywa tu dość sucho, ale podczas naszego spaceru wody było całkiem sporo, co wykorzystują skrzętnie dzikie kaczki. Kilka zdjęć z tego miejsca poniżej.

O kilkaset metrów dalej od Zielonego Ługu mamy kolejną atrakcję – Macierowe Bagno. Miejsce to systematycznie mocno zarasta i tafli wodnej z roku na rok zostaje coraz mniej. Na brzegu Macierowego Bagna powstaje obecnie enklawa przyrodnicza „Kaczy Dół” Macierowe Bagno – szczegóły można znaleźć na stronie Fundacji Pro Ambiente – oraz na poniższym zdjęciu tablicy informacyjnej.

Poniżej także kilka zdjęć z okolic Macierowego Bagna.

Zapraszamy na film z powyżej opisanych 3 miejsc.

W innej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego – na terenie Karczewa i blisko Otwocka – odwiedziliśmy kolejne dwa piękne krajobrazowo i ciekawe historycznie miejsca.

Pierwsze z nich to Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego oraz znajdujące się w rezerwacie Jezioro Torfy. Ścieżki edukacyjne poprowadzą nas od parkingu przy leśniczówce – ośrodka edukacji ekologicznej – w różne ciekawe miejsca. Poniżej minigaleria naszych fotografii.

Parę kilometrów od Jeziora Torfy znajdujemy bunkry z 1940 roku w Dąbrowieckiej Górze. Można tam dotrzeć pieszo, rowerem lub samochodem – przed bunkrami jest niewielki leśny parking. W skład punktu oporu Dąbrowiecka Góra wchodziły:

•           schron obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a,

•           schron bojowy typu Regelbau 514.

Obecnie oba schrony zostały wydzierżawione przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, trwają prace nad przywróceniem im dawnego wyglądu.

My trafiliśmy akurat na moment gdy nad większym bunkrem zaparkował duży samochód techniczny aby wykonać za jego pomocą jakieś prace wewnątrz bunkra – dobrze obrazuje to skalę obiektu. Poniżej kilka zdjęć bunkrów i ich okolicy.

Zapraszamy także na nasz krótki film z obu wyżej opisanych miejsc.

Mamy nadzieję, że w lasach w pobliżu Państwa miejsc zamieszkania znajdziecie wiele podobnych, atrakcyjnych krajobrazowo lub historycznie miejsc. Warto odbyć krótszy lub dłuższy spacer o każdej porze roku, aby poznać otaczające nas lasy nieco bliżej.

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.