Mamy 17 kwietnia 2021 i w Polsce parę milionów już zaszczepionych dwukrotnie. Pozostałe statystyki, które możemy znaleźć np. tutaj są mniej optymistyczne:

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołał pandemię – wg danych Światowej Organizacji Zdrowia i polskiego Ministerstwa Zdrowia liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 na dzień 17.04.2021 wynosi:

  • liczba zachorowań w Polsce: 2 675 874 (+ 15 763 dziś)
  • liczba zgonów w Polsce: 61 825 (+ 616 dziś)
  • liczba ozdrowieńców w Polsce: 2 285 221
  • liczba szczepień wykonanych w Polsce: 8 702 677 (+193 146)
  • liczba zachorowań na świecie: 139 963 964
  • liczba zgonów na świecie: 2 999 580 .”

Czy dzisiaj możemy już trochę łatwiej planować nasze krótsze/dłuższe wycieczki lub wyjazdy urlopowe? Trudno powiedzieć, szczególnie gdy trwa kolejna fala zachorowań i związane z nią liczne ograniczenia, w tym m.in. zamknięte hotele, restauracje, itp.. Dostępne są lasy, parki i inne otwarte przestrzenie, więc krótkotrwałe wypady w takie miejsca można ostrożnie uznać za możliwe. Jednak tegoroczna pogoda dość skutecznie trzyma nas w domach, a prognozy na najbliższe dni i tygodnie są mało zachęcające.

Jeśli jak najszybciej zaszczepimy się, to być może druga połowa roku będzie już bardziej dostępna do planowania wyjazdów i pobytów w różnych miejscach naszego kraju. Fajnie by było gdyby do momentu naszego wyjazdu w jakiś region turystyczny, szczepienia w tym regionie mogły by objąć już większość osób obsługujących tzw. szeroko rozumiany ruch turystyczny. I z tą myślą przypominamy dzisiaj fotograficznie i filmowo kilka kolejnych miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszych wycieczek po Polsce. Może zechcecie je Państwo zobaczyć chociaż przez chwilę. Zawsze radzimy nie wybierać najprostszej drogi z punktu A do punktu B, tylko warto nieco zboczyć z nudnych autostrad i dróg szybkiego ruchu aby coś ciekawego móc zobaczyć.

Na początek Łosiów w woj. opolskim – tu mamy dwa ciekawe obiekty:
– kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany został w 1255 r. jako własność joannitów (Rycerski Zakon Kawalerów Maltańskich, którzy przebywali tutaj blisko sześć wieków). Obecny barokowy kościół zbudowany został w 1703 r. i 1728–1731 – XVIII w. z zachowaniem fragmentów murów gotyckich. Odnowiony w 1935 r. Podczas II wojny ucierpiał, po 1945 r. przechodził remonty. W 2008 r. przeszedł gruntowną renowację elewacji i pokrycia dachowego.

kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela

– pałac – w najwyższym punkcie parku stoi pałac z przełomu XIX/XX w. z efektowną jońską kolumnadą. Na terenie przypałacowym znajduje się misa basenowa oraz fontanna. Fasada budynku 2019 r. została całkowicie odrestaurowana (wraz z wymianą dachówki). Wokół pałacu jest też park o powierzchni 5,25 ha.

Zapraszamy też do obejrzenia krótkiego filmu:

Łosiów

Zachęcamy też do odwiedzin Zespołu pałacowo-parkowego w Pławniowicach w woj. śląskim. Obecny pałac wzniesiono w latach 1882–1885 (w miejscu istniejącego z 1737 roku), według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Budowę pałacu, który przeznaczony został do pełnienia roli rezydencji rodzinnej, zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem. Poniżej kilka zdjęć z tego miejsca.

Kilka ujęć filmowych poniżej:

Pławniowice

Kolejnym pięknym i ciekawym miejscem jest Prudnik w woj. opolskim. Jak podaje Wikipedia: „Ślady pobytu człowieka na terenie obecnego miasta Prudnik, potwierdzone badaniami archeologicznymi, sięgają epoki paleolitu. Miejscowa ludność prasłowiańska utrzymywała kontakty handlowe z Rzymem, co dokumentują znalezione tu rzymskie monety datowane na lata 700 p.n.e. – 1250 n.e.„. Lista zabytków wartych zobaczenia jest długa – odsyłamy do Wikipedii. Poniżej pokazujemy tylko niektóre miejsca warte zobaczenia.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z Prudnika:

Prudnik

Zamek w Rogowie Opolskim to kolejne bardzo urokliwe miejsce, które warto zobaczyć. Za Wikipedią poniżej zwięzłe kalendarium historyczne:
1612 – zamek po śmierci Stefana Rogoysky przechodzi na własność jego żony z rodu Wrbsky (Wierzbiccy). Rogoyscy pozostali w Dąbrówce i zostali wygnani dopiero po przejęciu władzy przez Prusy w 1741 roku.
1757 – zaniedbany zostaje zakupiony przez hrabiego Henryka Adolfa von Roederna z Krapkowic.
ok. 1760, po śmierci hrabiego zostaje sprzedany hrabiemu Karolowi Wilhelmowi von Haugwitz, który przekształcił zamek w dworek szlachecki.
XIX wiek – Christian Heinrich Kurt von Haugwitz, premier Prus, dobudowuje zachodnie skrzydło w stylu klasycystycznym oraz zakłada park krajobrazowy w stylu angielskim.
1932 – umiera ostatni przedstawiciel rodu – Heinrich von Haugwitz – posiadłość przechodzi w ręce duńskiej linii rodu, która wyznacza zarządcę. Zamek zostaje przekształcony w obóz szkoleniowy dla Hitlerjugend, zwłaszcza z Berlina.
1945 – nacjonalizacja zamku – w części mniej zniszczonej początkowo jest wykorzystywany jako przedszkole, a później magazyn zboża.
1947 – ze zdewastowanej kaplicy rodowej zostają usunięte trumny (niektóre zniszczone) z ciałami rodziny Haugwitz i pochowane w nieoznakowanej mogile na cmentarzu parafialnym. W późniejszym czasie grób został przykryty drogą i śmietnikiem.
1964 – zrujnowany zamek zostaje przekazany Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, w którym po odbudowie zostaje otwarta filia z cennymi starodrukami i innymi zbiorami specjalnymi.
2010 – odnalezienie grobu rodziny von Haugwitz, ekshumacja i identyfikacja ciał. W listopadzie nastąpił ponowny pochówek w przypałacowej kaplicy. oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy w języku polskim i niemieckim. W styczniu 2011 okazało się, że tekst w języku niemieckim pełen jest rażących błędów ortograficznych i stylistycznych.

Minigaleria fotograficzna z Rogowa Opolskiego poniżej.

Poniżej kilka ujęć filmowych.

Rogów Opolski

O kolejnym miejscu pisaliśmy kiedyś we wpisie „Pałac Sulisław – zabytek uratowany przez Herosa Polskiej Gospodarki„, więc dzisiaj tylko kilka obrazów fotograficznych i film.

Sulisław

Mamy nadzieję, że sytuacja związana z pandemią dość szybko się wyjaśni. Wiele zależy od nas wszystkich – zdrowy rozsądek, dystans, szczepienia mogą pomóc, ale aby nie znaleźć się w smutnych statystykach kilkudziesięciu tysięcy zmarłych w Polsce na COVID-19 musimy bardzo uważać codziennie, zarówno na siebie jak i naszych bliskich. Życzymy Państwu, tak jak i sobie, szybkiego powrotu do normalności i zachowania zdrowia nawet po przebyciu COVID-19. Obserwujemy w korespondencji mailowej, że niektóre miejsca dodały do swojej podstawowej działalności noclegowej możliwość rehabilitacji pocovidowej. Jak można przeczytać na stronie NFZ: „Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z poleceniem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Za każdy dzień leczenia NFZ zapłaci 188 zł.
Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.
„. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na powyższej stronie, bo być może ta oferta rehabilitacyjna będzie dla Państwa cennym wsparciem przy wychodzeniu z COVID-19.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.