Patrząc na ostatnie i dzisiejsze statystyki związane z koronawirusem, tu polecamy stronę: medonet.pl, na której w poszczególnych województwach podane zostały też adresy i telefony do szpitali/oddziałów zakaźnych, możemy jedynie zachęcać do mocno izolowanych spacerów czy wycieczek w najmniej oblegane turystycznie miejsca i regiony naszego kraju. Tam rygory sanitarne oczywiście też nas nie opuszczą, ale w miejscach pustych, z daleka od innych turystów możemy je nieco złagodzić.

Otmuchów – kościół i zamek

Wspominając i przeglądając zdjęcia i filmy z naszych wycieczek do różnych miejsc w Polsce sami się dziwimy, że udało nam się do tej pory odwiedzić ich tak wiele w sumie w dość krótkich odcinkach czasowych – podczas urlopów i wyjazdów jednodniowych czy weekendowych. Pandemia zmusza nas do zrewidowania planów wycieczkowych i zadbania szczególnie o ich bezpieczeństwo. I nie ma tu znaczenia fakt, że jesteśmy od kilku miesięcy tzw. ozdrowieńcami, a dodatkowo mamy już za sobą szczepienia przeciw COVID-19. Jedni w takiej sytuacji jak my stwierdziliby, że przez dłuższy czas na pewno nic im nie grozi i mogą „zaszaleć” w dowolnym  miejscu i czasie, a inni woleliby jednak dmuchać na zimne i nie trafić przez zbytnią pewność siebie do jednego z przeciążonych szpitali zakaźnych. Jak jest z dostępnością miejsc w szpitalach możemy sprawdzić w wielu mediach, a trend niestety jest coraz bardziej niebezpieczny. Czy to się zmieni dzięki kolejnym obostrzeniom? Trudno dzisiaj powiedzieć. Jeśli w końcu masowo się zaszczepimy, to szanse na bardziej optymistyczny sezon turystyczny będą dużo większe. Teraz wraca do nas zalecenie sprzed roku: ZOSTAŃ W DOMU! – przynajmniej do momentu zaszczepienia i uzyskania większej odporności, a ozdrowieńcy i już zaszczepieni też muszą być bardzo ostrożni i zwracać baczną uwagę na to co i kiedy będą chcieli robić w zakresie rekreacji, turystyki i szeroko pojętego masowego wypoczynku podczas wakacji czy ferii.

Pałac w Jędrzejowie w woj. opolskim

Natomiast do tych, którzy ciągle nie wierzą w pandemię i związane z tym konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i związane z wprowadzanymi ograniczeniami i obostrzeniami, mamy  od nas i zapewne od wszystkich, którzy już przechorowali COVID-19, wielką prośbę: dajcie innym szanse na życie w zdrowiu, bez kontaktu z wami. Nie stwarzajcie świadomie (lub nieświadomie) sytuacji zagrażających innym zarażeniem się koronawirusem.

Sławięcice woj. opolskie

Po tym nieco smutnym wstępie związanym z koronawirusem dzisiaj zapraszamy na kolejny odcinek wirtualnych wycieczek po Polsce. A zaczniemy od dość odosobnionego miejsca na Opolszczyźnie – pałacu, a raczej jego ruin w Kopicach, które ciągle nie mają szczęścia do kolejnych właścicieli. Po szczegóły odsyłamy do portalu: https://www.kopice.org/palac-w-kopicach-fakty.
Poniżej mała galeria naszych zdjęć i film. Zachęcamy też do zajrzenia do dwóch naszych wpisów blogowych sprzed kilku lat:
Kopice na kolejnym zakręcie… czy zabytek ma szanse na lepsze jutro?
Kopice – w 7 lat pod kopułą ma powstać polsko-niemieckie muzeum historii i być może coś jeszcze

Zapraszamy też na krótki film z Kopic:

Dolny Śląsk i Opolszczyzna to regiony bogate w zabytki, zarówno te zadbane, jak i te w dużej mierze zrujnowane. Do tych pierwszych należy zaliczyć uratowany Pałac myśliwski w Zwierzyńcu koło Otmuchowa – poniżej kilka zdjęć z tego pięknego miejsca.

Zapraszamy na krótki film ze Zwierzyńca w woj. opolskim:

Kolejnym pięknie uratowanym miejscem jest pałac w Kamieniu Śląskim w woj. opolskim. Zachęcamy do zajrzenia do naszego wpisu: Uratowany zabytek, wzorcowa miejscowość czyli Kamień Śląski. Poniżej trochę naszych zdjęć z Kamienia Śląskiego.

Zapraszamy na krótki film z Kamienia Śląskiego:

Być może przez pandemię w Kłodzku w woj. dolnośląskim będzie teraz trochę mniej turystów niż zwykle. Bo jeśli już będziecie na Dolnym Śląsku to koniecznie powinniście tu zajrzeć. Na zachętę minigaleria fotograficzna z Kłodzka.

Zapraszamy także na filmowy spacer po Kłodzku:

Pałac w Konarach na Dolnym Śląsku to może być dobre miejsce na wasz ślub lub inną uroczystość rodzinną, o ile tylko wyjdziemy z ograniczeń związanych z pandemią. Ale warto tu zajrzeć na chwilę, bo to miejsce jakby nieco z daleka od turystycznych zgrupowań. Poniżej kilka zdjęć z tego miejsca.

Poniżej krótki film z tego miejsca:

O Nysie w woj. opolskim napisaliśmy już kiedyś na naszym blogu – Nyskie blaski – zachęta do odwiedzin. Więc dzisiaj w dużym skrócie tylko fotograficznie i filmowo zachęcamy do odwiedzin tego miasta.

I poniżej filmowy spacer po Nysie:

Na koniec dzisiejszego wirtualnego zwiedzania zapraszamy do stolicy województwa opolskiego – Opola. Poniżej minigaleria fotograficzna.

Zapraszamy także na krótki spacer filmowy po Opolu:

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ale też mając nadzieję na jednak start choćby w ograniczonym zakresie wiosennego sezonu turystycznego, życzymy Państwu ominięcia covidowych zagrożeń i odwiedzenia choćby tylko niektórych z pokazanych przez nas miejsc. Oby zdrowie i optymizm było ciągle z nami wszystkimi, a pogoda sprzyjała na bezpiecznych szlakach turystycznych.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.