Na szczęście w przeciwieństwie do masowych molochów wypoczynkowo-rekreacyjnych są takie miejsca w Polsce, gdzie cisza, spokój i wręcz sielankowa atmosfera wzbogacona artystycznym klimatem pozwala w zupełnie inny sposób spędzić choćby kilka dni.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Siedlisko Gacanek powstałe około 20 lat temu na specjalne zamówienie gospodarzy i zaprojektowane przez architekta Jana Sabiniarza nawiązuje do tradycyjnej zabudowy siedemnastowiecznej  zagrody borowiackiej. Użyte do budowy miejscowe materiały: strzecha, kamień polny i drewno, wspaniale komponują się z urokliwym otoczeniem Borów Tucholskich i nadjeziornej, piaszczystej wydmy, co prawda już nieco zalesionej, ale ciągle dającej wspaniały widok na przestrzeń wody i otaczającego ją lasu.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

To urocze miejsce składa się jedynie z trzech budynków: jadalni, a jednocześnie galerii sztuki, gdzie pokazywane są prace zarówno gospodarzy, jak i regionalnych twórców. Tu spożywanie posiłków serwowanych z artystycznym zacięciem doskonale komponuje się z dziesiątkami większych i mniejszych perełek rzeźbiarskich czy malarskich. A chrupiący i ciepły chleb z domowym smalcem i kiszonymi ogórkami to jedynie przedsmak tego, czym gospodarze potrafią nas wspaniale ugościć.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Warto zerknąć do historii Regionalnej Galerii Sztuki na stronach siedliska. Z niej krótki cytat: „Galeria Gacanek działalność rozpoczęła w 2001 roku i jest miejscem niezwykłym głównie przez swoją lokalizację w zabudowaniach stylizowanych na stare siedlisko borowiackie nad samym brzegiem jeziora. Aktualnie galeria zajmuje powierzchnię 50m² i jest jednym z nielicznych miejsc wystawowych w Borach Tucholskich. Stałym elementem wystroju galerii jest twórczość gospodyń wiejskich — haft i jego elementy tradycyjne, wyroby z drewna i zbóż, w tym wieńce przygotowywane na coroczne obchody Dożynek. A także miotły brzozowe, drewniane zabawki, świątki, rzeźby z gliny, malarstwo na płótnie i szkle. Na największą uwagę zasługują prace wypalane z gliny pani Anny Narloch oraz anioły z drewna i malowane na szkle obrazy państwa Kuźmińskich. Na ścianach naszej galerii można także spotkać prace młodych artystów m.in. Agnieszki Piksa, absolwentki ASP w Krakowie.”.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Drugi budynek to dom gościnny, składający się z czterech dwupoziomowych apartamentów, w których może zamieszkać łącznie nawet 20 osób. Każdy apartament ma oddzielne wejście, a na zewnątrz także miejsce do np. lektury, czy korzystania z Wi-Fi na świeżym powietrzu. Można skorzystać z licznych sprzętów wypoczynkowych rozstawionych w różnych miejscach na rozległym terenie siedliska.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Trzeci budynek także kryty strzechą, z lekka przypomina stodołę, ale jest to wiata z drewnem do kominków, spełniająca także funkcję zacienionego miejsca i wypożyczalni sprzętu turystycznego.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

To, co dla nas było także bardzo ważne, a dla gospodarzy przed kilkoma laty stało się ważnym i zapewne trudnym wyborem, to decyzja o nieprzyjmowaniu gości z dziećmi. Przebywając w wielu miejscach, gdzie dzieci były i są nadal akceptowane, stwierdzaliśmy w większości wypadków, że to nie dzieci są kłopotliwe same w sobie podczas wakacji/wypoczynku/urlopu, ale ich rodzice nie dorośli do pełnienia swoich funkcji wychowawczych, w większości wypadków nie zwracając uwagi na to, co robią ich pociechy i zajmując się jedynie sami sobą, a tylko w drastycznych okolicznościach reagując albo i nie reagując w ogóle. Ale problem z aktualnymi trendami w wychowaniu dzieci to obszerne zagadnienie na zupełnie inny artykuł, więc nie będziemy go tutaj rozwijać. Zapewne każdy czytający ten wpis dobrze sobie zdaje sprawę, z jakimi przypadkami często spotykamy się obecnie na wyjazdach urlopowych, szczególnie w porze wakacji. Dlatego Siedlisko Gacanek należy uznać za przyjazne spokojnemu wypoczynkowi na łonie natury, w przepięknym otoczeniu stylowej architektury typowej dla historycznej przeszłości regionu w tym zakresie, a także dającego ogromny pozytywny impuls do odkrywania bliższego i dalszego otoczenia. To jest jedna z najlepszych wizytówek Borów Tucholskich i miejscowej agroturystyki, choć śmiało można to też nazwać agro-art-turystyką, jako kreatywnego kierunku, w którym agroturystyka może podążać.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Warto przeczytać krótką recenzję Gacanka np. na stronach SlowRoad.pl, z której mały fragment zacytujemy i my: „Ten zakątek w Borach Tucholskich to niezwykłe miejsce, w którym można cieszyć się nie tylko urokami przyrody, ale także pięknem wnętrz siedliska Gacanek. Spokój przekonał mnie jednak najbardziej, bo wszystko inne to kwestia wystarczającej ilości pieniędzy. Tutaj wszystko osiągnięto wieloletnią pracą i odwagą. Właśnie za to najbardziej cenię to miejsce.”.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Także ze strony Slowhop.com warto zacytować krótki fragment autorstwa gospodarzy, Państwa Ewa i Marka Mieruszewskich: „Pomysł na Siedlisko Gacanek od początku był prosty. Cisza i spokój w przestronnych apartamentach z kominkiem nad brzegiem jeziora dla tych, którzy szukają chwili zapomnienia wśród zapachów łąk, szumu drzew i śpiewu ptaków. Dla ludzi twórczych, dorosłych, właścicieli czworonogów i miłośników polskiej wsi. Gacanek to chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie jadalnia pensjonatu jest jednocześnie galerią sztuki. Zapraszamy w miejsce w Borach Tucholskich, gdzie czas płynie po jeziorze i pachnie lasem, a smakuje wybornie…”.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Siedlisko Gacanek może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami – zajrzyjcie na tę stronę: „-  w 2017 roku zdobyliśmy tytuł „Kwatery na medal” w ogólnopolskim konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne, II nagrodę przyznaną przez internautów oraz honorowe odznaczenie „Zasłużonych dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Także w tym roku (19 czerwca) otrzymaliśmy wyróżnienie z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas Gali zorganizowanej w CKK Jordanki w Toruniu. W kategorii rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” za rozwój alternatywnych źródeł dochodu na obszarach wiejskich i prowadzenie docenianego przez turystów gospodarstwa agroturystycznego oraz Regionalnej Galerii Sztuki, promującej prace gospodarzy i twórców z Borów Tucholskich.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

– Najlepsze miejsce noclegowe w Borach Tucholskich – II nagroda w konkursie AGRO-wczasy 2012.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Marka lokalna 'Bory Tucholskie’ – w 2008 roku certyfikat przyznawany przez LGD Bory Tucholskie w kategorii usługi za gospodarstwo agroturystyczne oraz inicjatywa społeczna za Regionalną Galerię Sztuki, w 2009 w kategorii produkty za Kozie serki typu 'Gomułki polskie’.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

 Puchar i nagroda Ministra Środowiska w X edycji konkursu Zielone Lato 2003 – najwyższe wyróżnienie, jakie można otrzymać w dziedzinie turystyki pod gruszą”.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Miejsce z klimatem wyd. Demart.

– Wyróżnienie „Miejsce przyjazne psom” przyznawane przez Pedigree, dla obiektów turystycznych, które przyjmują gości ze zwierzętami.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

– 2007-2009 Certyfikat Spanie.pl — potwierdza, że obiekt przeszedł pomyślnie weryfikację, oraz że jest pod stałą kontrolą jakości usług.

– Gospodarstwo od 2013r. jest członkiem wspierającym Lokalną Grupę Działania „Bory Tucholskie”.”

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

W nawiązaniu do powyższych nagród zachęcamy do lektury artykułu: „Duch miejsca podjął pracę od ręki”.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

I cytat o pięknie Borów Tucholskich ze strony Siedliska Gacanek: „Niezwykłe otoczenie gwarantuje gościom bezpośredni kontakt z naturą oraz ciszę i spokój.  Siedlisko leży w rezerwacje biosfery, wpisanym na listę Unesco, nad brzegiem jeziora dystroficznego, zarastającym płem mszarnym, na którego powierzchni rośnie reliktowa roślinność prawem chroniona. Bagienny obszar rozlewisk źródeł Rakówki sprzyja występowaniu wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Siedlisko Gacanek
Siedlisko Gacanek

Teren gminy Cekcyn charakteryzuje się wysokim stopniem zalesienia 67,7% co odzwierciedla się także w otoczeniu Gacanka, w lasach można znaleźć wiele porostów, których obecność świadczy o czystości powietrza. Gospodarstwo rolne Gacanek zlokalizowane jest na powierzchni 14 ha, w tym 10ha to  jednokośne łąki należące do chronionego obszaru Natura 2000. W celu ochrony jeziora teren przynależący do siedliska został zalesiony.

W uzupełnieniu powyższego opisu jeszcze interaktywna mapa od Google:

Więc jakby to delikatnie powiedzieć: jeśli będziesz w Borach Tucholskich, a nie zajrzysz, chociaż na chwilę do Gacanka, a lepiej przynajmniej na parę dni, to będzie to jeden z Twoich większych błędów 😉 .

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu z Gacanka:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.