W połowie lipca postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają ogrody w Wilanowie w porze letniej, dodatkowo zachęceni informacją na profilu pałacu na Instagramie, o trwającym właśnie okresie kwitnienia lilii. Warto wiedzieć:  „Lilia (Lilium L.) – rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych, obejmujący około 115 gatunków. Lilie są często uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza mieszańce, kultywary i odmiany, których powstało ponad 8 tysięcy. Gatunkiem typowym jest lilia biała (Lilium candidum L.)”

Wilanów'2019
Wilanów’2019

Warto też uświadomić sobie, jaki obszar określany jest mianem wilanowskiego ogrodu/parku: „Ogród w Wilanowie (znany także jako park Wilanowski) – ogród wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, zajmujący powierzchnię 45 ha (razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego). Jest to część obszaru podległego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, obejmującego ogółem 89 ha”.

Wilanów'2019
Wilanów’2019

Szczególne nagromadzenie kwitnących lilii spotkaliśmy w neorenesansowym ogrodzie kwiatowym, nazywanym również ogrodem różanym, znajdującym się przed południową oficyną pałacu. Ogród ten zaprojektowany został i następnie  zrealizowany w latach 1855-1856 w stylu włoskiego renesansu przez Bolesława Podczaszyńskiego.

O tym co można zobaczyć w wilanowskim parku, warto przeczytać na stronach wilanowskiego muzeum. Aby dojść do ogrodu różanego, należy przejść przez ogród barokowy. Warto pamiętać, że nie tak dawno pałac i park przeszły gruntowne prace modernizacyjne. Ze strony muzeum krótki cytat: „W  latach 2009–2011 dzięki trzem prowadzonym przez Muzeum projektom, dofinansowanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możliwa była rewaloryzacja kilku ogrodów: tarasu górnego ogrodu barokowego, ogrodu północnego i różanego oraz wybranych części parku krajobrazowego południowego i północnego. Przeprowadzono pogłębione zabiegi pielęgnacyjne związane z uporządkowaniem zieleni, usunięciem samosiewów, a także roślin w złej kondycji biologicznej. Wykonano również nowe nasadzenia roślin wieloletnich i uzupełniono historyczne kompozycje. Dzięki temu ostatecznie odtworzono pierwotny, zgodny z zachowanymi przekazami charakter ogrodów.

Wilanów'2019 - ogród barokowy
Wilanów’2019 – ogród barokowy

A jeszcze wcześniej, zaraz po minięciu kas do parku, przechodzimy przez ogród północny.

Wilanów'2019 - ogród północny
Wilanów’2019 – ogród północny

Kiedy już obejrzymy ogrody w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, warto też zajrzeć do ogrodu przy oranżerii.

Wilanów'2019 - ogród przy oranżerii

A to jeszcze nie koniec spotkań z przyrodą w Wilanowie. Zawsze warto zajrzeć do północnego parku krajobrazowego z uroczym mostkiem.

Wilanów'2019 - północny park krajobrazowy
Wilanów’2019 – północny park krajobrazowy

Z mostku mamy natomiast piękny widok na rezerwat przyrody Morysin.

Wilanów'2019 - rezerwat przyrody Morysin
Wilanów’2019 – rezerwat przyrody Morysin

W tym roku ominęliśmy park krajobrazowy południowy, więc poniżej zdjęcie z maja roku 2017:

Wilanów'2017 - park krajobrazowy południowy
Wilanów’2017 – park krajobrazowy południowy

Więcej zdjęć z majowego spaceru’2017 można znaleźć w naszym wpisie MAJOWY SPACER WOKÓŁ PAŁACU W WILANOWIE.

Oczywiście spacer zaczynamy od przedpola, a potem od dziedzińca. W tym roku dziedziniec wyglądał dość skromnie:

Wilanów'2019 - dziedziniec
Wilanów’2019 – dziedziniec
Wilanów'2019 - dziedziniec
Wilanów’2019 – dziedziniec

Natomiast przedpole w lipcowym słońcu prezentowało się jak zwykle wspaniale.

Wilanów'2019 - przedpole
Wilanów’2019 – przedpole

Zapraszamy także do obejrzenia naszego krótkiego filmu z lipcowego spaceru:

Zachęcamy do odwiedzin Wilanowa o każdej porze roku, bo miejsce to zachwyca praktycznie zawsze. W tym roku troszkę susza chyba dała się we znaki w ogrodzie na dolnym tarasie, więc ten element parku zobaczycie w lepszej kondycji w naszym wpisie z roku 2017.

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.