W połowie lipca postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają ogrody w Wilanowie w porze letniej, dodatkowo zachęceni informacją na profilu pałacu na Instagramie, o trwającym właśnie okresie kwitnienia lilii. Warto wiedzieć: „Lilia (Lilium L.) – rodzaj bylin cebulowych z rodziny liliowatych, obejmujący około 115 gatunków. Lilie są często uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza mieszańce, kultywary i odmiany, których powstało ponad 8 tysięcy. Gatunkiem typowym jest lilia biała (Lilium candidum L.)”
Warto też uświadomić sobie, jaki obszar określany jest mianem wilanowskiego ogrodu/parku: „Ogród w Wilanowie (znany także jako park Wilanowski) – ogród wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, zajmujący powierzchnię 45 ha (razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego). Jest to część obszaru podległego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, obejmującego ogółem 89 ha.”
Szczególne nagromadzenie kwitnących lilii spotkaliśmy w neorenesansowym ogrodzie kwiatowym, nazywanym również ogrodem różanym, znajdującym się przed południową oficyną pałacu. Ogród ten zaprojektowany został i następnie zrealizowany w latach 1855-1856 w stylu włoskiego renesansu przez Bolesława Podczaszyńskiego.





















O tym co można zobaczyć w wilanowskim parku warto przeczytać na stronach wilanowskiego muzeum. Aby dojść do ogrodu różanego należy przejść przez ogród barokowy. Warto pamiętać, że nie tak dawno pałac i park przeszły gruntowne prace modernizacyjne. Ze strony muzeum krótki cytat: „W latach 2009–2011 dzięki trzem prowadzonym przez Muzeum projektom, dofinansowanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możliwa była rewaloryzacja kilku ogrodów: tarasu górnego ogrodu barokowego, ogrodu północnego i różanego oraz wybranych części parku krajobrazowego południowego i północnego. Przeprowadzono pogłębione zabiegi pielęgnacyjne związane z uporządkowaniem zieleni, usunięciem samosiewów, a także roślin w złej kondycji biologicznej. Wykonano również nowe nasadzenia roślin wieloletnich i uzupełniono historyczne kompozycje. Dzięki temu ostatecznie odtworzono pierwotny, zgodny z zachowanymi przekazami charakter ogrodów.„
A jeszcze wcześniej, zaraz po minięciu kas do parku, przechodzimy przez ogród północny.
Kiedy już obejrzymy ogrody w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, warto też zajrzeć do ogrodu przy oranżerii.
A to jeszcze nie koniec spotkań z przyrodą w Wilanowie. Zawsze warto zajrzeć do północnego parku krajobrazowego z uroczym mostkiem.
Z mostku mamy natomiast piękny widok na rezerwat przyrody Morysin.
W tym roku ominęliśmy park krajobrazowy południowy, więc poniżej zdjęcie z maja roku 2017:
Więcej zdjęć z majowego spaceru’2017 można znaleźć w naszym wpisie MAJOWY SPACER WOKÓŁ PAŁACU W WILANOWIE.
Oczywiście spacer zaczynamy od przedpola, a potem od dziedzińca. W tym roku dziedziniec wyglądał dość skromnie:
Natomiast przedpole w lipcowym słońcu prezentowało się jak zwykle wspaniale.
Zapraszamy także do obejrzenia naszego krótkiego filmu z lipcowego spaceru:
Zachęcamy do odwiedzin Wilanowa o każdej porze roku, bo miejsce to zachwyca praktycznie zawsze. W tym roku troszkę susza chyba dała się we znaki w ogrodzie na dolnym tarasie, więc ten element parku zobaczycie w lepszej kondycji w naszym wpisie z roku 2017.