Dwa lata temu spacerowaliśmy od Zamku Królewskiego do Pałacu Krasińskich w Warszawie i wtedy pod Zamkiem Królewskim fotografowaliśmy szczególnie Ogród Górny – więcej zdjęć ogrodu na naszej stronie albumowo-wyszukiwarkowej.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

W lipcu tego roku (2019) postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda oddany do użytku w maju’2019 Ogród Dolny.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Jak można przeczytać (zachęcamy do dokładnej lektury stron zamkowych) np. na stronie „Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie”: „Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie powróciły do biegu historii nierozerwalnie związanego z istnieniem Zamku, charakterem Starego Miasta, a także panoramy od strony Wisły i układu całej skarpy warszawskiej, której są elementem. Zakończona rewaloryzacja Ogrodu Dolnego dopełnia dzieła restytucji monarszej siedziby i symbolicznie również całego Starego Miasta. W zamyśle twórców nowa przestrzeń rekreacyjna o cechach publicznego parku ma stać się bijącym na nowo „sercem stolicy”.”.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

I patrząc na reakcje publiczności odwiedzającej zamkowe ogrody, można w całości przychylić się do określenia z tego ostatniego zdania. Być może jeszcze teraz, po zaledwie kilku miesiącach od otwarcia Ogrodu Dolnego, to „serce stolicy” bije nieco żwawiej zasilane „powiewem” pewnej nowości w krajobrazie miasta, a ludzie przychodzą tu liczniej, aby po prostu sprawdzić, co zostało zrobione i czy miejsce to zmieniło się w kierunku bardziej „plusów dodatnich” niż w kierunku „plusów ujemnych”.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Tak czy inaczej, ogrody systematycznie są „lustrowane” przez wielu odwiedzających, którzy m.in. „testują” trwałość trawy na dużym trawniku w środku ogrodu, a przy okazji uwieczniają swoją bytność, fotografując i siebie, i ogrody z każdego możliwego miejsca. My nie byliśmy odosobnieni i z krótkiej wizyty powstało kilkaset zdjęć i ujęć filmowych, z których tylko część prezentujemy w tym wpisie.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Nasze oceny Ogrodu Dolnego są bardzo pozytywne, ilość i jakość wykonanych prac zasłużyła na najwyższą ocenę. Jako fotografom-amatorom zabrakło nam jednak lustra wodnego, w którym można by wykonać zdjęcie zamku z jego odbiciem w wodzie. Rozumiemy, że na ograniczonym obszarze trawnika przeznaczonego do organizacji imprez o wyższej frekwencji niż w normalne dni i weekendy powinno znaleźć się miejsce dla jak najliczniejszej publiczności, jednak dla fanów pięknych ujęć obiektów zabytkowych czy krajobrazowych brak choćby niewielkiej płaszczyzny wodnej jest pewnym mankamentem. Można przecież wodne odbicia fotografować zza Wisły, ale to jednak nieco inna bajka…

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Z wyżej cytowanej strony jeszcze jeden fragment nazwijmy go „inwentaryzacyjno-techniczny”: „Podczas rewaloryzacji nacisk kładziono przede wszystkim na ochronę i konserwację materii historycznej, którą w Ogrodzie Górnym stanowią zabytkowy mur Tarasu Górnego oraz mur północny, a w Ogrodzie Dolnym ─ wspomniane zabytkowe elementy boskietów grabowych i odkryty przez archeologów kanał. Jednocześnie w Ogrodach zastosowano najnowocześniejsze obecnie rozwiązania technologiczne, które są właściwie „niewidoczne” dla gości: centralny system sterowania automatycznym systemem nawodnieniem, sterowania fontannami i oświetleniem, roboty koszące z funkcją pracy nocnej, monitoring inwazji szkodników (feromony) bądź udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zamek dysponuje także nową stacją transformatorową, która zaopatruje w energię elektryczną cały obszar ogrodów. Urokliwa iluminacja ogrodu, złożona z ponad tysiąca urządzeń dostarczających światła  w różnych kombinacjach, powoduje, że teren ten wygląda o zmroku prawdziwie bajkowo. Zachęca do spacerów i delektowania się przestrzenią zwłaszcza latem, kiedy można tu spacerować do 21.30”. Mamy więc nieuniknione zderzenie materii historycznej z nowoczesną techniką w wielu aspektach. Zdjęcia o zmierzchu można zobaczyć np. w artykule „Zamek Królewski w Warszawie: Ogrody kompletne po raz pierwszy od prawie 440 lat” i trzeba przyznać, że robią one bardzo dobre wrażenie.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Bardzo szczegółową relację z otwarcia ogrodów oraz opis historii tego miejsca można przeczytać w artykule: „Huczne otwarcie ogrodu przy Zamku Królewskim. Na dokończenie prac trzeba było czekać ponad 200 lat”. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na bardzo ciekawe dane „ilościowe” w tym artykule.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Znamienny jest też tytuł innego artykułu: „Ogród Dolny perełką Zamku Królewskiego. „Skończyliśmy powojenną odbudowę Starego Miasta””, z którego zacytujemy tylko jedną ciekawostkę „Perełką ogrodów są tulipany nazwane „Serce Warszawy”. – Mają one podkreślić wzniosły moment, gdy ogrody wracają do Zamku Królewskiego. Odmiana „Serce Warszawy” została zakupiona od hodowcy, który pracował nad nią szesnaście lat. To jego dzieło życia – mówi nam Monika Drąg, architekt krajobrazu z Zamku Królewskiego. Kwiat ma aż 65 centymetrów wysokości. Jego matką chrzestną została aktorka – Ewa Błaszczyk. Wyjątkowy tulipan, o czerwonym kielichu, będzie można oglądać co roku w Ogrodzie Górnym. Jesienią w sklepiku zamkowym pojawią się również cebulki, dla tych, którzy chcą wyhodować „Serce Warszawy” w swoim ogródku.”.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Na pewno 23 miliony złotych wydane na odtworzenie Ogrodu Dolnego, w 80% sfinansowane z dotacji Unii Europejskiej, a w 20% ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to bardzo dobrze zainwestowane środki, służące nam wszystkim.  Ogromne uznanie i podziękowania należą się też projektantom rekonstrukcji z pracowni „Ogród, Park, Krajobraz® Jakub Zemła, Tomasz Zwiech S.C.” oraz wykonawcy Park-M ze Starego Sącza.

Poniżej minigaleria różnych ujęć z Ogrodu Górnego i Dolnego:

Zachęcamy więc do samodzielnego odwiedzenia ogrodów zamkowych, do wykonania sobie tutaj pamiątkowych fotografii w pierwszym roku po ich kompletnym odtworzeniu, a także do systematycznych powrotów o różnych porach dnia i roku, bo ogrody to zjawisko mocno zmienne, a przez to zawsze ciekawe i piękne. Warto więc bywać tu jak najczęściej, tym bardziej, że i spacer po Bulwarach Wiślanych może teraz trwać dłużej – warto przeczytać artykuł „Bulwary Wiślane – kolejny odcinek już otwarty”.

Ogrody Zamku Królewskiego'2019
Ogrody Zamku Królewskiego’2019

Zapewne wszyscy wiedzą gdzie się znajduje Zamek Królewski w Warszawie, ale dla przyjezdnych poniżej także interaktywna mapa od Google:

Zapraszamy także na nasz krótki film z zamkowych ogrodów:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.