Poprzednio w Kamieńcu Ząbkowickim byliśmy w 2015 roku – nasz wpis z tego czasu można znaleźć tutaj: Kamieniec Ząbkowicki – przerwany zastój.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

W tym roku do Kamieńca Ząbkowickiego trafiliśmy 28.04 – czyli w nieco pochmurną niedzielę.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Jak zerkniemy na odnajdywane w Internecie informacje o dotacjach pozyskanych dla pałacu w ciągu ostatnich kilku lat, to stwierdzimy zapewne, że obiekt sporo zyskał w sensie finansowym, a dzięki temu także wizualnie. Kilka informacji na ten temat poniżej.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

W lutym 2018 roku ukazała informacja o dotacji z MKiDN – „1 000 000 zł to kolejna duża pula środków, dzięki którym kamieniecki skarb architektury będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów i będzie nie tylko źródłem naszej wspólnej satysfakcji. W połączeniu z przyznaną nam niedawno dotacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na projekt pod nazwą „Ścieżki w Parku Kulturowym w Kamieńcu Ząbkowickim” w wysokości ponad 1 119 000 zł, 2018 rok zapowiada się jako czas ciężkiej pracy.”

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

W materiale z kwietnia 2018 roku „Kamieniecki pałac pięknieje w oczach. Ponad 10 mln zł pozyskanych ze źródeł zewnętrznych” napisano m.in.: „…od zakończenia drugiej wojny światowej był niszczony. Następnie został oddany w prywatne ręce, a samorząd jego pełnoprawnym właścicielem stał się ponownie w sierpniu 2012 roku. {..} W ciągu tych kilku lat podjęliśmy liczne zobowiązania, ale także wydatkowaliśmy znaczące środki finansowe, nie tylko w ramach środków własnych, ale także środków pozyskanych zewnątrz. Ze źródeł zewnętrznych udało nam się pozyskać kwotę przekraczającą 10 mln zł. Te fundusze dały widoczny efekt w postaci odrestaurowania już znaczących części tego obiektu i co najważniejsze, konsekwentnego przywracania tego obiektu do stanu pożądanego”.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Już w informacji z marca 2019 roku „Ponad milion euro dla Kamieńca! Kolejne zakątki pałacu wypięknieją” napisano m.in. „Ponad 2 000 000 euro otrzymał projekt gmin Kamieniec Ząbkowicki, Złotego Stoku i Bilej Vody w ramach współpracy polsko-czeskiej. W Kamieńcu dzięki środkom rewitalizowana cała oficyna południowa Pałacu Marianny Orańskiej, w Złotym Stoku przeprowadzony zostanie remont kościoła ewangelickiego. {..} w tym dla gminy Kamieniec Ząbkowicki wyniesie ono ok. 1 300 000 euro.” – „W ramach tego projektu zostanie całościowo zrewitalizowana cała oficyna południowa Pałacu Marianny Orańskiej od poziomu minus 2 aż po nowe pokrycie dachowe wraz z pełną rewitalizacją w środkowej części obiektu, tj. czterech pięter, gdzie na poziomie „0” ofertę dla turystów przybywających do nas wzmocni aneks usług gastronomicznych. Wykonane też zostaną wszystkie instalacje wodociągowe kanalizacyjne centralnego ogrzewania i elektryczna obiekcie wraz z oknami i drzwiami oraz renowacją całej elewacji zewnętrznej.”.

Na stronach pałacu można także znaleźć informacje o realizowanych projektach rewitalizacyjnych np. Projekt „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne” – ten na lata 2014-2020 – „Całkowita wartość projektu to ponad 6,8 mln złotych, zaś dofinansowanie ze środków unijnych ma wartość 4 724 658,46 zł.”. Choć bardziej szczegółowe informacje o tym projekcie udostępniono np. tu: „Pięknieje pałac w Kamieńcu Ząbkowickim” – „W ramach projektu podjęto prace, dzięki którym pałac Marianny Orańskiej wraz z 120-hektarowym parkiem przechodzi kompleksowy remont. Projekt obejmuje prace remontowo-budowlane, a także konserwatorskie. W tym m.in.: rewitalizację obiektu Mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia, wyposażenie ekspozycyjne oraz edukacyjne Mauzoleum, rekonstrukcję stolarki okiennej parteru dziedzińca pałacu, rekonstrukcję balustrady tarasu widokowego pałacu oraz wyznaczenie, oznakowanie i oświetlenie atrakcji trasy edukacyjno-turystycznej Parkiem Kulturowym.”. Warto zwrócić uwagę także na komentarze pod tym materiałem, szczególnie na ten z 13 maja 2018 roku o roli Włodzimierza Sobiecha, tego prywatnego właściciela pałacu do 2012 roku. Warto docenić trud wszystkich, którzy przyczynili się w mniejszym czy większym stopniu do uratowania tego imponującego obiektu. Warto zerknąć do artykułu „Włodzimierz Sobiech i jego wpływ na kamieniecki pałac” i dużo wcześniejszego „Pan na Sobiechowie”, aby wyrobić sobie szerszy pogląd na najnowszą historię pałacu i prac przy jego renowacji.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Podczas naszej ostatniej wizyty w pałacu zauważyliśmy sporo zmian, w tym te mniej i bardziej kosztowne – np. zainstalowana stolarka okienna zgodna  pierwowzorem, wyremontowane pomieszczenia na poziomie wejścia od strony tarasów i wiele innych.  Poniżej minigaleria zdjęć z naszej ostatniej wizyty pokazująca wnętrza.

Aktualnie w wielu pomieszczeniach umieszczono stare zdjęcia pałacu przedstawiające jego wygląd w czasach świetności, więc dla porównania z tym co jest obecnie, poniżej zamieszczamy także je:

Jednak jakby nie patrzeć, to pracy w obiekcie starczy zapewne na kilka pokoleń i wiele projektów rewitalizacyjnych, w których trzeba będzie znaleźć bardzo duże środki na dofinansowanie.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Co do informacji zamieszczanych na stronie pałacu, to wydaje nam się, że oprócz malutkiej galerii „pałac w remoncie” i tylko kilku zdjęć porównawczych, przydałyby się kompletne sprawozdania z realizacji kolejnych projektów i ich etapów z w miarę kompletną dokumentacją fotograficzną stanu sprzed i po wykonaniu prac, tak aby wszyscy zainteresowani losami tego zabytku mogli przeczytać i dokładnie zobaczyć, jak postępują prace, czego można się w najbliższym czasie spodziewać, jakie są dalsze plany i spodziewane koszty kolejnych zamierzeń, itp. itd.. Zachęciłoby to niewątpliwie potencjalnych sponsorów i darczyńców do bardziej aktywnego wspierania wszystkich projektów renowacyjnych, a zwykłych turystów do częstszych odwiedzin. Na pewno gospodarze pałacu dysponują odpowiednimi materiałami w powyższym zakresie, tylko zapewne nie mieli dotąd czasu dokładniej się tym problemem zająć. Liczymy, że takie informacje szybko zostaną uzupełnione na stronach pałacu. Teraz takich informacji trzeba szukać na innych stronach internetowych np. tu: „Pałac odmienił gminę”.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Niezależnie od tych drobnych braków informacyjnych czy nawet złej pogody zachęcamy do odwiedzin pałacu. Nam tym razem starczyło czasu na zwiedzanie tylko pałacu i zajrzenie do ciągle mało dostępnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego poprzez kratę w drzwiach wejściowych – poniżej zdjęcie wnętrza.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Pomimo niedzieli wejście do tego zabytku było zamknięte i tak było też 4 lata temu podczas naszej poprzedniej wizyty, choć wtedy nawet zajrzeć do wnętrz nie było jak. Nie spełniło się więc nasze oczekiwanie, aby „dla wspólnego dobra czy interesu turystycznego także kościół parafialny był stale dostępny dla zwiedzających, nawet w ramach oddzielnej opłaty za kolejny bilet wstępu”. No może jeszcze za kilka lat znajdzie się wreszcie skuteczny sposób, aby i ten problem w Kamieńcu Ząbkowickim wreszcie rozwiązać.

Kamieniec Ząbkowicki'2019
Kamieniec Ząbkowicki’2019

Dla chcących łatwo odnaleźć pałac w Kamieńcu Ząbkowickim poniżej interaktywna mapa od Google:

Zapraszamy także na nasz tegoroczny film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.