Po 19 latach ponownie odwiedziliśmy zamek w Tucznie i mieliśmy trochę czasu aby zajrzeć tu nawet dwukrotnie w trakcie krótkiego pobytu w jego okolicach.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Dla nieznających tego obiektu krótkie wyjaśnienie ze stron Wikipedii: „1945 roku zamek został częściowo zniszczony wskutek działań wojennych oraz wysadzania schronów. W 1947 roku częściowo jeszcze użytkowaną budowlę całkowicie zniszczył pożar. Ruiny odgruzowano i zabezpieczono w 1957 roku; w latach 1959-1962 przeprowadzono badania archeologiczne, które odsłoniły fragmenty zamku gotyckiego. W latach 1966-1976 zamek został odbudowany przez PP Pracownie Konserwacji Zabytków w Szczecinie w formach renesansowobarokowych z początku XVIII wieku. Usunięto wiele późniejszych adaptacji i dobudówek. Większość wnętrz, poza skrzydłem wschodnim, otrzymała nową formę. Obecnie w zamku mieści się Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich z centrum konferencyjnym, hotelem i restauracją.” – stąd logo SARP przed zamkiem.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Przyglądając się zamkowi z każdej strony, można dostrzec elementy wymagające już mniejszych czy większych prac remontowych — mamy więc nadzieję, że gospodarze tego miejsca planują takie prace w nieodległej przyszłości. Choć z pewnej odległości bryła zamku robi dość dobre wrażenie i zachęca do odwiedzin.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Na stronie Wikipedii podana została dość szczegółowa historia Zamku, którą we fragmentach zacytujemy także w tym  wpisie:
W X i XI wieku istniała tutaj osada rybacka Pomorzan. Po włączeniu tych ziem w obręb Polski przez Bolesława Krzywoustego powstał na jej miejscu gród obronny, na którego terenie około 1130 roku zbudowano prawdopodobnie murowaną siedzibę kasztelana wielkopolskiego (w trakcie badań archeologicznych nie odkryto jednak żadnych fragmentów tej budowli). Gród był z trzech stron otoczony trudno dostępnymi bagnistymi terenami. Strzegł on traktu prowadzącego z Człopy do Mirosławca i Wałcza, przechodzącego na wschód od wzgórza. W 1296 roku został on zdobyty przez Hasso von Wedla, protoplastę rodu Wedlów-Tuczyńskich, właścicieli miasta i zamku w latach 1306-1739. Hasso włączył gród w obręb Brandenburgii.

Budowę murowanego zamku rozpoczęli w 1338 roku Ludwik i Lamprecht von Wedel. Była to budowla gotycka, zbudowana na planie trapezoidalnym o wymiarach 28 x 35 x 36 x 39 m, z dziedzińcem otoczonym z trzech stron grubym, ceglanym murem obwodowym o wysokości do 7 m oraz częścią mieszkalną od wschodu. W północnym odcinku murów znajdowała się brama wjazdowa. Do budowy zamku użyto cegieł i kamieni. Zamek był ważnym punktem strategicznym z racji położenia na pograniczu Brandenburgii i Ziemi Wałeckiej. O jego potędze świadczy fakt, że cesarz Karol IV wymienił go w 1375 roku jako jeden z 12 najsilniejszych zamków na wschód od Odry.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Kolejny fragmenty historii: „Około 1400 roku zamek z trzech stron otoczono fosą o szerokości 25 m (jej fragment zachował się od strony południowej). W XV wieku zamek kilkakrotnie był oblegany przez Krzyżaków. 18 sierpnia 1409 roku Wedlowie zdołali obronić fortecę, jednak już 13 września musieli ją poddać. W rękach Krzyżaków zamek pozostał do 1411 roku; ponownie zajęli go 22 czerwca 1436 roku oraz w 1458 roku, kiedy to zamek został spalony. Ostatecznie Tuczno wróciło do Polski po podpisaniu II Pokoju toruńskiego w 1466 roku.„.

Warto spod zamku zejść nad zbiornik wodny, gdzie szczególnie w gorące letnie dni można odpocząć i zerknąć na walory lokalnej przyrody.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Kolejne lata w historii zamku: „W latach 1542-1581 z fundacji Stanisława I Wedla-Tuczyńskiego wzniesiono nowy gmach na miejscu głównego budynku mieszkalnego. Założenie nie straciło obronnego charakteru.
W latach 1608-1631 kasztelan poznański Krzysztof II Wedel-Tuczyński wybudował dwa nowe skrzydła: południowe i zachodnie. Pierwotna budowla obronna stała się rezydencją pałacową zbudowaną na planie podkowy. Od strony północnej dziedziniec zamkowy otoczony był ceglanym murem kurtynowym. Jeszcze w XVII wieku mur ten zburzono — wówczas zamek ostatecznie utracił cechy obronne.

Zamek Tuczno'2018
Zamek Tuczno’2018

Dzieje przed II wojną światową: „Po śmierci ostatnich przedstawicieli rodu Wedlów-Tuczyńskich: Andrzeja II (w 1717 roku) i wdowy po nim Marianny (w 1739 roku) zamek przeszedł w ręce kolejno: Mycielskich, Niemojewskich, Ponińskich, Moszczeńskich. Przed 1736 rokiem rezydencja znacznie podupadła i stała się ruiną, ale wykorzystywano ją jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku. W późniejszym okresie doszło do tego, że dziedzice majętności tuczyńskiej rezydowali w pobliskich Marcinkowicach. W 1846 roku zbudowano nowe skrzydło zachodnie, a pozostałe dwa skrzydła odrestaurowano z niewielkimi zmianami. W 1903 roku ponownie opuszczoną budowlę na skutek interwencji burmistrza Tuczna oraz architekta okręgowego z Piły częściowo adaptowano na szpital organizacji charytatywnej „Caritas„. W latach 1934-1937 na południowym stoku wzgórza zamkowego wzniesiono żelbetowe schrony bojowe wchodzące w skład umocnień Wału Pomorskiego.„.

Legendę o zamkowej białej damie znajdziemy na stronie zamku o jego historii, niedziwne jest więc, że „W nocy zaś można spotkać na zamkowych korytarzach dwie zjawy: młodej kobiety w bieli i giermka z sokołem ubranego w zielony strój myśliwski…„. Poniżej kilka zdjęć z wnętrz zamku.

W zamku znajduje się obecnie hotel i restauracja, więc dla fanów tego rodzaju miejsc to świetna okazja, aby pobyć w samym środku historii. Warto też przytoczyć opis ze strony zamku: „Na obrzeżach Drawieńskiego Parku Narodowego, na gruzach pogańskiej prasłowiańskiej osady wznosi się XIII-wieczny „Zamek Tuczno” – jeden z najlepiej przyrodniczo usytuowanych obiektów w środkowej Europie. Stara zamkowa fosa wpada do połączonych kanałami jezior, skąd wypłynąć można na niezapomniany rejs po Pojezierzu Drawskim. Okoliczne puszcze porastają 400-letnie dęby, ziemie te równie godnie sławią wędrujące stada żubrów, czy przelatujące nad tarasem zamku bieliki. Dziewicza przyroda otaczająca Zamek sprawia, że warunki wypoczynku są tu doskonałe. … Pokoje przygotowano według historycznej surowej modły zamków średniowiecznej Europy, a wytworne apartamenty pozwolą docenić styl epoki.„.

Zamek Tuczno'2018 - zbiornik wodny pod zamkiem
Zamek Tuczno’2018 – zbiornik wodny pod zamkiem

Zachęcamy do odwiedzin tego klimatycznego miejsca i poznania jego historii oraz architektury w bezpośrednim kontakcie. Poniżej także nasz krótki film:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.