Będąc na Mazurach Zachodnich zawsze warto odwiedzić, nawet po raz kolejny, Kwidzyn i jego zabytki. O zamku i katedrze pisaliśmy już kiedyś tu: „ZAMEK I KATEDRA W KWIDZYNIE – PIĘKNO I HISTORIA„, do którego odsyłamy po informacje i zdjęcia oraz filmy sprzed 2 i więcej lat.

Aktualizacja 29.09.2015 – pisząc „Będąc na Mazurach Zachodnich” mieliśmy na myśli region określony m.in. w Wikipedii jako: „Prusy Górne (łac. Hockerlandia, niem. Oberland) – określenie regionu historycznego znajdującego się obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie historycznych Prus. Prusy Górne położone są na zachód od Warmii, na wschód od Powiśla, na południe od Żuław i na północny zachód od Mazur. Czasem określa się je jako Stare Prusy, Kraj Górny, Mazury Zachodnie lub Pogórze.” i nie chodzi tu o region, w którym położony jest Kwidzyn, a o obszar skąd do Kwidzyna można w miarę szybko dojechać.

Kwidzyn'2015
Kwidzyn’2015

W tym roku kiedy pogoda akurat na chwilkę się popsuła stwierdziliśmy, że warto zajrzeć do podziemi zamku i katedry. Ciekawi byliśmy czy od poprzedniej wizyty w zamku w roku 2002 (zdjęcia dostępne są tutaj) coś się zmieniło.

Kwidzyn'2015
Kwidzyn’2015

Nie pamiętamy czy wtedy podziemia były już dostępne, więc kilka zdjęć pokazuje te fragmenty zamku.

Urządzane są tu jak widać okolicznościowe wystawy tematyczne, ale atrakcją samą w sobie są łukowe sklepienia i klimat starych lochów.

Spacer po zamku daje pewne jedynie wyobrażenie jak kiedyś żyli tu ludzie, z jakimi problemami codziennymi mogli się mierzyć. Poniżej zdjęcie zamkowej studni, a w zasadzie wnętrza Wieży Studziennej.

Kwidzyn'2015
Kwidzyn’2015

Wnętrza zamkowe to szereg różnych wystaw mniej lub bardziej związanych z samym zamkiem, choć dla ludzi zaglądających do takich obiektów sporadycznie na pewno interesujących. Można tu zobaczyć m.in.: krużganki, refektarz zamkowy, kaplicę, mieszkanie prepozyta, czy najlepiej widoczne z zewnątrz gdanisko.

Na drugim piętrze zamku znajduje się w całości wystawa „Przyroda Polski Północnej”. Poniżej kilka zdjęć z tej wystawy:

Kilka ujęć zamku z zewnątrz w poniższej minigalerii.

To co jednak spodobało nam się tym razem najbardziej to krypta mistrzów krzyżackich. Warto skorzystać z oferty przewodnickiej i spędzić dłuższą chwilę oglądając odkryte niedawno pod posadzką prezbiterium dwie krypty i słuchając bardzo ciekawych wywodów przewodników. Zacytujemy tu fragment opisu ze strony: „Wieko pierwszej trumny zapadło się do środka z powodu naporu cegieł spada­jących z kolebki krypty. W trumnie znajdowała się zapinka brązowa, a także fragmenty tkanin. W wnętrzu brakowało czaszki, którą później odnaleziono na posadzce krypty. Po wyeksplorowaniu pierw­szego pochówku, tzw. nad trumną północną – przystąpiono do otwarcia pozostałych trumien, które były zlokalizowane po stronie północnej oraz południowej krypty. Dwie dolne trumny również zostały uszkodzone przez napór cegieł ze sklepie­nia krypty. Ich wieka jak w poprzedniej były zapadnięte do środka. Dwa odkryte szkielety były prawie kompletne. Przy szkielecie w trumnie północnej w oko­licach klatki piersiowej, odsłonięto bardzo dużą ilość fragmentów tkanin jedwabnych. I co ciekawe, trumna była odwrócona dnem do góry. Wieko trumny spoczywało na posadzce krypty, natomiast dno trumny stanowiło podstawę po­chówku nad trumną północną. W pozostałym pochówku po stronie południowej krypty, w obrębie bioder i klatki pier­siowej, zachowały się liczne fragmenty tkanin, tasiemek oraz dwie brą­zowe sprzączki do spięcia szat i fragmenty skórzanego obuwia.

Kiedy byliśmy w niedzielne pochmurne popołudnie w Kwidzynie to prawie puste ulice zachęcały do spaceru aby zobaczyć coś więcej poza zamkiem i katedrą. Kilka ujęć z tego spaceru pokazujemy poniżej.

Warto zajrzeć na stronę aby poznać Kwidzyn bliżej zanim się tutaj przyjedzie. A przyjechać warto wielokrotnie, bo miasto ma się czym pochwalić.

W drodze z lub do samego centrum miasta warto też zajrzeć do Miłosnej – czyli na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Kilka zdjęć z tego miejsca poniżej.

Kwidzyn'2015
Kwidzyn’2015
15_Kwidzyn_322
15_Kwidzyn_327
15_Kwidzyn_328
15_Kwidzyn_329

Zapraszamy też na nasz tegoroczny film z Kwidzyna:

Loading


2 odpowiedzi na “Kwidzyn’2015 – ponowny spacer po zamku, krypcie i mieście”

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.