Są takie miejsca gdzie odwiedziny czy nawet krótki spacer pozostają na długo w pamięci. Za sprawą obecnych właścicieli i ich żmudnej pracy rozpoczętej w zrujnowanym obiekcie i zaniedbanym otoczeniu dzisiaj Folwark Karczemka zaprasza na istną ucztę dla oczu i wypoczynek dla reszty zmęczonego ciała.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Niezwykłość tego miejsca odczytamy także z mapy satelitarnej:

Krótki opis tego miejsca ze strony obiektu: „Folwark Karczemka to miejsce, wspaniale położone nad kanałem Elbląskim wśród warmińsko – mazurskich jezior i lasów, nie można liczyć, że trafi się tu przypadkiem. O tym miejscu trzeba wiedzieć, i trzeba je odkryć. Dawny folwark znajduje się w pasie zabytkowych miast, majątków oraz dworów, Folwark Karczemka to miejsce z historią w tle…„.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

My trafiliśmy tu nie przypadkiem, ale w wyniku udziału Folwarku Karczemka w naszym konkursie na Facebooku i otrzymania w wyniku głosowania 301 osób certyfikatu Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce. Poniżej przyznany certyfikat uznania:

Folwark Karczemka – http://www.karczemka.pl
Folwark Karczemka – http://www.karczemka.pl

Będąc na urlopie lub przejazdem w pobliżu obiektów z naszego konkursu staramy się je odwiedzić i osobiście zobaczyć jak jest w takich miejscach w rzeczywiści niekoniecznie kreowanej przez reklamowe foldery.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Karczemka urzekła nas kolorami kwiatów i innych roślin otaczających wszystkie budynki kompleksu, widokami cieszącymi oko praktycznie w każdym ujęciu fotograficznym.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

O historii tego ciekawego obiektu przeczytamy na stronie m.in.: „Historia okolic Karczemki sięga IX wieku, kiedy to anglosaski podróżnik Wulfstan odbył podróż morską na ziemie zamieszkiwane przez pruskie plemiona Pomezanów, Warmów, Jaćwingów i Sambów. W swojej kronice wspomina wtedy dobrze zorganizowaną osadę Truso, współcześnie – dzięki badaniom archeologicznym – zlokalizowaną nad jeziorem Drużno. Miejscowość ta znana jest również jako prawdopodobne miejsce misji Wojciecha – biskupa Pragi. To kilkanaście kilometrów od Truso święty poniósł męczeńską śmierć, a jego relikwie złożono w Gnieźnie.” .

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Kilka porównawczych fotografii jak było przed przejęciem obiektu przez obecnych właścicieli i jak jest obecnie można zobaczyć w wydarzeniu związanym z naszym konkursem.

Poniżej minigaleria z wnętrz:

Cytat z historii obiektu podkreśla szczególnie walory tego miejsca: „Tak teraz, jak i przed laty, miejsce, gdzie leży Karczemka, zachwyca niepowtarzalnym pięknem i zaskakuje nawet najbardziej wytrawnego tropiciela uroków przyrody. „.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Fotografie nie zawsze potrafią dobrze oddać klimat miejsca dlatego zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Karczemki, do spaceru po pięknie utrzymanym terenie, a jeśli ktoś może to najlepiej do pozostania tu na dłużej.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

SPA na świeżym powietrzu, bliskość przyrody, czar zapachów i odgłosów ptaków, swoista magia natury tu jest dostępna z bliska.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Nawet zbliżająca się burza wyglądu tu jakby inaczej, stapiając się z krajobrazem w niezapomniany film na jawie.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Na stronie o lokalizacji obiektu wymieniono poszczególne jego elementy:

B BRAMA WJAZDOWA – Wzniesiona w XX w. obecnie odbudowana na osi alei dojazdowej prowadząca od zabudowy budynków gospodarczych przy szosie nr 7 w kierunku południowym, kończąca się przy budynku młyna, droga wyłożona brukiem z czerwonego granitu i kamieni polnych obsadzona lipami, z pojedynczymi drzewami jesionowymi;

1 „WOZOWNIA” – Usytuowana w płn. części zespołu, po zach. stronie drogi dojazdowej, częściowo murowana z cegły rozbiórkowej, konstrukcja słupowa na starych fundamentach, nakryta oszalowanym dachem dwuspadowym krytym dachówką, o szczytach ryglowych wypełnionych cegłą częściowo oszalowanych, prostokątnym wejściu i odcinkowo zamkniętych oknach, z drewnianą dobudówką od płn.

2 ”MŁYN NADZIEI” – Wzniesiony w XIX w., rozbudowany w kierunku płn, usytuowany w centralnej części zespołu, po zach. stronie drogi, na opadającym zboczu, kalenicowo, wzniesiony z czerwonej cegły budynek parterowy, od strony kanału piętrowy, z werandami od płd. i w płn. – zach. narożniku, kryty dwuspadowym dachem ceramicznym, z wejściem głównym od strony werandy płd, z tarasami: KLONOWYM od płd. i HERBACIANYM od zach.

3 „BUDYNEK OGRODNIKA” – Budynek gospodarczy – ogrodnika silnie przebudowany w stylu lat 20-tych XX w. nawiązującym do historyzmu, z oranżerią w stylu francuskiego modernizmu.

4 „WILLA MŁYNARZA” – Willa to dom mieszkalny wolnostojący, zwykle jednorodzinny, otoczony zielenią. Nazwa ta pochodzi z Włoch, gdzie określano nią rezydencję właściciela ziemskiego, a później siedzibę wiejską różnych dostojników. Jest to duży dom murowany połączony z ogrodem, parkiem. Tarasy ogrowdowe i pnącza oplatają dom ze wszystkich stron. Od frontu mając specjalne wejście podkreślają prestiż właściciela.

5„BUDYNEK GOSPODARCZY WILLI” – Wzniesiony w XX w. usytuowany po wsch. stronie budynku Willi, wzniesiony częściowo z cegły, częściowo w konstrukcji ryglowej, oszalowany, o dwuspadowym dachu

6 „STARA SZKUTNIA” – Budynek po zach. stronie drogi w formie ceglanego-rygiowego muru o prostokątnym narysie, częściowo podcieniowy, nakryty dachem dwuspadowym z czółkami krytym dachówką ceramiczną

7 „WĘDZARNIA” – Usytuowana na płd.–zach. od budynku gorzelni i po zachodniej stronie drogi w formie drewno – ceglanego wysokiego muru, o narysie krzyża w nakrytym dachem kopertowym i dwuspadowym krytym dachówką

8 „GORZELNIA Z KOMINEM” – Wzniesiona z czerwonej cegły w XX w. po płd. stronie drogi, z wykorzystaniem częściowo ryglowego muru o prostokątnym narysie z dobudowaną przeszkloną werandą od zach. i wejściem głównym od zach. strony, ściana wsch. z dużymi oknami, dachem dwuspadowym z lukarniami po obu stronach krytym dachówką, całość w stylu industrialnym w większości odbudowana.

9 „RYBACZÓWKA” – Wzniesiona w XIX w. przebudowana w l. 20 – tych XX w., usytuowana w płn. – wsch. części zespołu, na łagodnym zboczu powyżej drogi, szczytowo, z wejściem głównym od płd., ceglana, otynkowana, parterowa, z ryzalitem od płn. – zach. o wysokim dachu dwuspadowym z prostopadłą kalenicą nad ryzalitem

10 POMOST – dębowy z miejscami na drzewa rosnące w jego narysie

11 TARAS HERBACIANY – znajdujący się od zach. przylegający do młyna, otoczony ceglano-drewnianą balustradą

12 TARAS KLONOWY – przylega do młyna od strony płd. werandy z zejściem od drogi w stylu włoskim, otoczony zielenią”.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Jest więc co oglądać i czym się zachwycać, choć to z pozoru jedynie funkcjonalne zabudowania gospodarcze. Przywrócono im jednak jakby drugie życie. I za to szczególne podziękowania należą się gospodarzom tego przepięknego miejsca.

Folwark Karczemka'2015
Folwark Karczemka’2015

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia Karczemki w dowolnej porze roku – na koniec także nasz film z tego miejsca:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.