Będąc na Pomorzu Zachodnim czy to przejazdem czy to na urlopie, albo gdy tu mieszkamy na stałe, trzeba koniecznie odwiedzić dwa piękne ogrody stworzone przez firmę Hortulus w miejscowości Dobrzyca. Stosunkowo niedawno Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis otrzymały od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2014 roku.

Ogrody Tematyczne Hortulus
Ogrody Tematyczne Hortulus

Dla nas ta kilkugodzinna wycieczka była dużym zaskoczeniem na plus, bo choć pogoda była lekko dżdżysta to urok tych miejsc wynagrodził nam kapiący od czasu do czasu deszcz i ciemne chmury tłumiące lekko kolorystykę bujnej roślinności.

Ogrody Tematyczne Hortulus
Ogrody Tematyczne Hortulus

Trzeba pamiętać, że Hortulus oferuje dwie lokalizacje odległe od siebie o parę kilometrów. Jak można przeczytać na stronie Ogrodów Tematycznych: „Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Obecnie do zwiedzania dostępnych jest 28 różnych ogrodów tematycznych. Łącznie zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. …. Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha. Istotą tych ogrodów jest pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach (stąd brak tabliczek z nazwami). Zwiedzanie Ogrodów Hortulus, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej. Dlatego, też ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.

Ogrody Tematyczne Hortulus
Ogrody Tematyczne Hortulus

Polecamy dokładną lekturę cytowanej powyżej strony, bo już jej pobieżne przeczytanie powinno wytworzyć szybki odruch „wstaję od komputera i jadę zobaczyć to na własne oczy” !

Ogrody Tematyczne Hortulus
Ogrody Tematyczne Hortulus

W zasadzie to można tu spędzić cały dzień oglądając (i fotografując) z różnych stron kolorowe rośliny, ich pięknie przygotowane kompozycje, nasycić zmysł powonienia różnorodnymi zapachami czy też pogłaskać pływającą w sadzawce żabę…

Z każdego miejsca widok na ogrody jest nieco inny i zachęca do tworzenia własnych kompozycji fotograficznych – więc znalezienie tego najpiękniejszego ujęcia bywa nieco trudne. Polecamy więc zabrać ze sobą karty o większej pojemności i robić zdjęcia z każdej ciekawej pozycji.

Ogrody Tematyczne Hortulus
Ogrody Tematyczne Hortulus

Na południe od Ogrodów Tematycznych położone są Ogrody Hortulus Spectabilis. W informacji o tych ogrodach można przeczytać m.in. „Ogrody Hortulus Spectabilis zostały udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Jest to autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce i tematyce realizowany od 2003 roku. W założeniu ma on pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji.

Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana na wzór podwójnej nici DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis

Wejście na wieżę widokową jest też pewnym dodatkowym przeżyciem i atrakcją samą w sobie, gdyż ażurowa konstrukcja to jedno, a pewne wahania konstrukcji i odchylenia od osi pionowej to drugie… Jednak widok z platformy widokowej jest na tyle piękny, że te dodatkowe wrażenia dla zmysłów równowagi i odczucia wysokości potęgują jedynie końcowe doznania.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis

Poniżej wieża w zbliżeniu:

Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis

Jak napisano na cytowanej powyżej stronie: „Znakomicie widać otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, Ogrody 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, ale również ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

A przestrzeń do ewentualnego zagospodarowania w przyszłości jest jeszcze dużo większa.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis

Poniżej mała galeria ujęć z ziemi:

I jeszcze jeden trafny cytat z opisu tych ogrodów: „Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tu znajduje się również doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi Po terenie ogrodów można się poruszać z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogrody Hortulus Spectabilis

Spacerując po tym przepięknym miejscu żałowaliśmy jedynie, że nie zarezerwowaliśmy na tę wycieczkę więcej czasu. Na miejscu można bowiem nie tylko podziwiać roślinne i przestrzenne kompozycje małej i większej architektury, ale też przysiąść w wielu miejscach, posilić się w dostępnych punktach gastronomicznych. A w pokazywanych wcześniej Ogrodach Tematycznych obejrzeć także ofertę sklepu i skorzystać z wielu propozycji zagospodarowania własnego ogrodu.

Ogrody Tematyczne Hortulus Dobrzyca, Szkółka Roślin Ozdobnych, Centrum Ogrodnicze
Ogrody Tematyczne Hortulus Dobrzyca, Szkółka Roślin Ozdobnych, Centrum Ogrodnicze

Zdjęcia oddają jedynie niewielką część urody tego miejsca. O wiele lepiej – tak nam się wydaje – pokazują ogrody ujęcia filmowe. Zapraszamy na nasz już dość długi film z Ogrodów Hortulus:

I na koniec taki mały pomysł, choć będzie on chyba trudny do zrealizowania z powodów lokalizacyjnych obu ogrodów – marzy nam się jakieś połączenie wodne pomiędzy obiektami, jakiś kręty kanał na brzegach którego ogrodnicy mogą mocno pofantazjować z nowymi kompozycjami roślinnymi czy małej architektury. Kanałem oczywiście można by popłynąć odpowiednią łódką aby na dłużej przybliżyć się do uroków natury. Kto wie, może Hortulus i na to znajdzie jakiś swój ciekawy pomysł i rozwiązanie…


Jedna odpowiedź do “Ogrody Hortulus – pachnąca i kolorowa atrakcja turystyczna Pomorza Zachodniego”

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.