Czytając o przyznanych dotacjach, czy w ogóle środkach dostępnych i przeznaczanych na prace przy konserwacji, czy ratowaniu zabytków (np. tu: Za mało pieniędzy na ratowanie opolskich zabytków, albo o wynikach naboru w MKiDN na rok 2015) zdajemy sobie sprawę, że bez szerszej i szybszej pomocy duża część zabytków zostanie doprowadzona do stanu, z którego powrót choćby do podstawowej formy i funkcjonalności dla społeczeństwa będzie bardzo trudny, o ile w ogóle możliwy.

Gorzanów - postępy prac w roku 2014
Gorzanów – postępy prac w roku 2014

Od dłuższego czasu śledzimy postępy prac przy ratowaniu Pałacu w Gorzanowie – powyżej kilka zdjęć z albumu: Postępy prac ratujących pałac w Gorzanowie – w opisie tego albumu napisano: „Milczenie „w sieci” odbierane jest często jako objaw zaprzestania działań. Dla osób i instytucji zmagających się z ratowaniem zabytków oznacza to jednak czas wzmożonych działań w świecie realnym. Konieczność dokonywania odbiorów wykonanych prac, sporządzania protokołów, rozliczeń, sprawozdań z jednoczesnym niemalże pisaniem wniosków o dofinansowania na kolejny rok nie pozwala poświęcić tego czasu na spędzanie go w świecie wirtualnym.

Poznaj, polub, pomóż
Poznaj, polub, pomóż

Przy okazji dokumentowania wykonanych prac przychodzi chwila zerknięcia do zdjęć z niedalekiej przeszłości. Tak samo i my zrobiliśmy – dzięki czemu można jednak ocenić rzeczywiste postępy, nawet jeśli nie są tak bardzo widoczne „na zewnątrz”, ponieważ większość prac prowadzonych była we wnętrzach. Czy dwa lata to dużo, czy mało na tak ogromny kompleks, jakim jest pałac i park w Gorzanowie? Przy 6000 m2 powierzchni zawsze jest coś, czego nie udało się jeszcze zrobić, albo czego stan uległ pogorszeniu, podczas gdy ratowano inne elementy. Zawsze trzeba dokonywać wyborów pomiędzy tym, co pilne i tym, co ważne. Są to bardzo trudne wybory, tym bardziej że wieloletnie zniszczenia w rozległych obiektach, nie są możliwe do „odwrócenia”. Każde działanie przynosi efekty, gdy tymczasem ulega pogorszeniu stan wnętrz i murów, które wydawały się stabilne, dopóki nie zaczęły wysychać. Przed nami jeszcze długa i trudna droga. Nie zniechęcamy się, choć czasami „ręce opadają”…
Bez dofinansowań i dotacji nie moglibyśmy ratować tego cennego i tak bardzo zdewastowanego zabytku.
Ogromnie dziękujemy za środki, które uzyskaliśmy w 2013 i 2014 roku z funduszy: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz za drewno, które wykorzystujemy do prac zabezpieczająco-budowlanych w pałacu, a które przekazał nam Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.
Dziękujemy i mamy nadzieję na możliwość uzyskiwania dalszej pomocy w ratowaniu kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie.„.

Jak wiecie, wsparcie z MKiDN jest skromne i nie zawsze udaje się pozyskać środki na najpilniejsze ratunkowe działania także z innych programów. Ostatnią nadzieją jest wsparcie Fanów zabytków – dlatego w imieniu zabytków (i ludzi ratujących je) prosimy także o rozważenie możliwości udzielenia pomocy temu konkretnemu obiektowi. 

Pałac Gorzanów - wspomóż 1% swojego podatku
Pałac Gorzanów – wspomóż 1% swojego podatku

Jest wiele możliwości przekazania wsparcia dla zabytków w Polsce. Najprostszy z nich to 1% od naszego podatku ze wskazaniem w naszych PIT’ach organizacji zajmującej się wieloma zabytkami lub fundacji czy stowarzyszenia działających na rzecz konkretnych obiektów. Na stronie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami  napisano szczegółowo jak to zrobić. Zachęcamy więc wszystkich do ratowania naszego dziedzictwa poprzez deklarację w PIT’ach, jak też poprzez przekazywanie darowizn wprost na konta organizacji zajmujących się ratowaniem zabytków.

TOnZ opublikowało też ciekawy film:

Być może nie wszyscy wiedzą, że: „Czy wiesz że… Możesz przekazać 1 procent podatku na zabytki” – na tej stronie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Chudowie „CASTELLUM” informuje o możliwości przekazania 1% podatku na kilka projektów: CHUDÓW, SIEDLĘCIN, WIERZBNA, OWIESNO, RUDA ŚLĄSKA, STARA KAMIENICA, KOCHŁOWICE lub inne.

Chudów'2003
Chudów’2003
Siedlęcin'2006
Siedlęcin’2006

W zeszłym roku odwiedziliśmy Zamek Tenczyn, zachęcamy więc także do rozważenia możliwości wsparcia opisanej na stronie Stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn”.

Tenczyn'2014
Tenczyn’2014

To tylko kilka przykładów organizacji/stowarzyszeń, które ratują zabytki w Polsce. Pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1 % podatku publikuje odpowiednie ministerstwo na tej stronie.

Dwa lata temu stworzyliśmy taką grafikę:

Nie bądź obojętny
Nie bądź obojętny

W trudnych szczególnie dla obiektów zabytkowych czasach pozostaje ona niestety nadal bardzo aktualna.


Jedna odpowiedź do “I Ty możesz uratować choćby drobną część narodowego dziedzictwa”

  1. Naprawdę w dużej mierze od nas wszystkich zależy los zabytków, które mają tego pecha, że nie są stadionami ani aquaparkami. Poza tym 1 procentem zachęcam do wpłacania i większych sum dla fundacji, które razem z innymi prywatnymi właścicielami uratowały niejeden zabytek. Dzięki nim mają te zabytki status już właściwie polskich a nie jak dotąd niczyich-poniemieckich. Każdy uratowany przez nich zabytek choć trochę przesuwa ten kraj z obszaru kulturowego i estetycznego barbarzyństwa w obszar Zachodu w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.