Pierwszy raz byliśmy we Fromborku w 1999 roku — jeszcze analogowe zdjęcia z tego pobytu można zobaczyć na naszej stronie: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=1999-3.php. Wtedy spędziliśmy tam około tygodnia, starając się nasz wypoczynek połączyć także ze zwiedzaniem miasta i jego okolic.

Kolejny raz odwiedziliśmy to piękne i ciekawe miejsce w 2004 roku podczas krótkiej wycieczki — zdjęcia z tego okresu można zobaczyć na tej stronie: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2004-28.php.
Frombork przyciąga nas do siebie przede wszystkim ze względu na zabytek światowej klasy, jakim jest Wzgórze Katedralne. Zachęcamy do lektury naszego wpisu „NAJPIĘKNIEJ POŁOŻONE POLSKIE ZAMKI (9) – FROMBORK„.



Jednak dopełnieniem tego wspaniałego zabytku jest jego malownicze położenie na brzegu Zalewu Wiślanego.
To położenie jest szczególnie dobrze widoczne z tarasu widokowego na Wieży Radziejowskiego:

Wiele ciekawych informacji o Fromborku można znaleźć w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Frombork na lata 2007-2015„. Zachęcamy też do odwiedzenia strony „700 lat miasta Fromborka„, gdzie znajdziemy kilka interesujących archiwalnych zdjęć i rycin. Przeszukując Facebooka, natrafiliśmy też na trzy bardzo interesujące strony, które polecamy w wolnej chwili przejrzeć: Frombork dawniej i przed chwilą, Zabytkowe organy Katedry we Fromborku oraz Operacja 1001 Frombork.

W roku 2014 przyjechaliśmy do Fromborka w poniedziałek na początku lipca, więc już po przyjeździe okazało się, że nie wszystkie zabytki są w taki dzień dostępne — poniżej godziny i dni dostępności na zdjęciu z muzeum:

Jednak główna atrakcja, czyli Wzgórze Katedralne, była dostępna, więc udaliśmy się ochoczo na sesję fotograficzną, tym bardziej że pogoda tego dnia nie była sprzyjająca dla wędrówek po świeżym powietrzu.

Natomiast w taki dzień turystów było nieco mniej niż zwykle, więc mogliśmy spokojnie oddawać się swojej pasji.

A jest co oglądać, więc także obiektów do fotografowania jest tyle, że warto zabrać ze sobą pojemniejsze karty pamięci do aparatów.







Dzisiaj pokażemy tylko niektóre z naszych fotografii, które tego dnia wykonaliśmy we Fromborku, mając nadzieję, że zachęci to Państwa do zaplanowania wizyty w tym miejscu w najbliższej przyszłości.




Warto przeczytać artykuł „Kopernik w cieniu wątpliwości” oglądając kolejne zdjęcie – „W ostatnich latach o Koperniku najczęściej mówiło się w związku z doniesieniami o odkryciu w katedrze we Fromborku jego szczątków. W 2005 r. zespół, którym kierował prof. Jerzy Gąssowski z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, natrafił na kości mniej więcej 70-letniego mężczyzny (czaszka bez żuchwy i niepełny szkielet). Spoczywały one w miejscu, w którym wedle ustaleń olsztyńskiego historyka, dr. Jerzego Sikorskiego, pochowano Kopernika.„

Ze wskazywanego na początku tego wpisu „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Frombork na lata 2007-2015” zacytujemy jeden fragment: „Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia są:
▪ były szpital św. Ducha — zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV w. Remontowany w latach 1978 – 1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika — mieści się tam Muzeum Historii Medycyny.
▪ wieża wodna z XV w., w 1571 r. zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie. Przy wieży mieści się Firma „Globus” – kasa Żeglugi Gdańskiej, kawiarenka – cukiernia, wypożyczalnia rowerów, sklep pamiątkowy.
▪ Obserwatorium Astronomiczne — ok. 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (tzw. Góra Żurawia). Dysponuje instrumentami do obserwacji nieba — teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym.
Ważną fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku.
Na terenie miasta znajdują się również dwa obiekty, obecnie zdegradowane, stanowiące jednak potencjalnie wielką atrakcję turystyczną, które przy odpowiedniej modernizacji mogą znacznie podnieść walory Fromborka:
▪ Kanał Baudy zwany Kanałem Kopernika – najstarsza budowla hydrotechniczna w północnej Polsce, zbudowana w XIV wieku, dawniej zasilająca miasto w wodę pitną oraz napędzająca miejskie młyny i garbarnie. Z kanałem związane są mosty kolejowe i drogowe wpisane do rejestru zabytków.
▪ Molo nad Zalewem Wiślanym – jedyne w basenie Zalewu Wiślanego. „.

Dodajmy do tego jeszcze szlak nazwany „Mapą miejsc samochodzikowych” (na powyższym zdjęciu), powstały na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego „Pan samochodzik i zagadki Fromborka”, aby mieć komplet atrakcji z tego rejonu.

Będąc we Fromborku, zauważyliśmy, że wykonywane są prace remontowe przy dojeździe do stacji kolejowej i przystani, a także prace oczyszczające Kanał Kopernika. Frombork sposobił się więc do sezonu turystycznego. Marzyłoby się zapewne nie tylko nam, ale w pierwszej kolejności mieszkańcom Fromborka i turystom odwiedzającym to miejsce, aby ambitne plany rewitalizacji zostały w całości zrealizowane. Bo choćby jedynie niezbyt kosztowna poprawa estetyki i uporządkowanie wielu miejsc odwiedzanych przez turystów pozwolą na poprawę wizerunku miasta i zwiększenie atrakcyjności turystycznej.

Wiele już zrobiono, choć akurat wtedy gdy byliśmy wędrówka pomiędzy przystanią a Wzgórzem Katedralnym, była nieco utrudniona. Mamy jednak nadzieję, że chwilowe przeszkody dla turystów w dłuższej perspektywie czasowej wpłyną pozytywnie na estetykę całego miasta i pozwolą mu jeszcze silniej przyciągać ich swoim odświeżonym wizerunkiem.

Bardzo przydałaby się ujęta w planie rewitalizacji promenada nadbrzeżna. Liczymy też na ujęte w planie zadanie „Wody geotermalne, uzyskanie statutu uzdrowiska – to największa szansa rozwojowa dla Fromborka i wyróżnik na tle innych miast w województwie (tylko Frombork ma walory uzdrowiskowe i dostęp do wody pozwalający na rozwój funkcji portowych). Wykonanie operatu uzdrowiskowego umożliwi nadanie nowej funkcji nieużytkowanym obecnie terenom i przyczyni się do rozwoju turystycznego i gospodarczego Fromborka.„

Te wszystkie działania są Fromborkowi bardzo potrzebne, bo oprócz zabytków turystom, a i miastu też, potrzebne są w pełnym zakresie na odpowiednim poziomie także zwykłe usługi turystyczne, stwarzające dobre warunki wypoczynku turystom, a nowe miejsca pracy mieszkańcom. Wtedy turyści będą tu chętnie przyjeżdżać na dłużej, niż tylko na kilkugodzinną wycieczkę po zabytkach.

Zapraszamy na nasz film z Fromborka: