Dzisiaj znowu napiszemy trochę o zabytkach, a bardziej o ludziach, którzy będąc wrażliwi na los takich obiektów, starają się pokazywać jak w ich najbliższej okolicy wygląda sprawa ochrony zabytków.

Krużlowa Wyżna'2014
Krużlowa Wyżna’2014

Wpisując w facebookową wyszukiwarkę słowo zabytki (lub nawet jego fragment) znaleźliśmy dzisiaj wiele grup czy stron zajmujących się zabytkami. Praktycznie w każdym regionie Polski można znaleźć liczne przykłady opuszczonych/porzuconych, zaniedbanych i zapomnianych obiektów zabytkowych.

Poniżej kilka przykładów z Facebooka:

– Czerwona lista zabytków Zachodniego Pomorza

– Zapomniane zabytki Mazowsza

– Zapomniane zabytki Wielkopolski

– Zapomniane zabytki Podkarpacia

– Zagrożone zabytki Kujawsko – Pomorskiego

– Na ratunek zabytkom Podlasia

– Ratujemy Zabrzańskie Zabytki

– Ratujmy Wrocławskie Zabytki

– Ratujmy zabytki kolejnictwa

– Zagrożone zabytki Warszawy i okolic

– Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska

– Opuszczone zabytki Małopolski

– Odchodzące zabytki Lubelszczyzny

– Zagrożone zabytki Lubuskiego

– Pomorze – opuszczone zabytki

– Zagrożone zabytki Olsztyna

– Zagrożone zabytki łódzkiego

– ratujemy polskie zabytki 

– KOCHAMY POLSKIE ZABYTKI

– Zabytki w Polsce

To tylko niektóre strony i grupy na Facebooku, a jest ich tam o wiele więcej, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego aby z tematyką zabytków zetknąć się bliżej i poznać zarówno historię obiektów zabytkowych jak też aktualny ich stan, często niestety zły.

Dodamy do tego naszą stronę:
Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce

Uratowane Obiekty Zabytkowe w Polsce
Uratowane Obiekty Zabytkowe w Polsce

gdzie staramy się pokazywać i promować obiekty uratowane od zapomnienia i ruiny.
Użytkowników Google+ zapraszamy także do 2 grup w tym serwisie:

Zabytki w Polsce

oraz

Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce G+.

Widać z powyższych jedynie krótkich poszukiwań w jednym tylko serwisie społecznościowym, że stron, grup i osób zainteresowanych tematyką ochrony zabytków i samymi zabytkami jest w naszym kraju dość dożo. Coraz więcej osób dostrzega rozmiar zaniedbań i zniszczeń jakich byliśmy świadkami na przestrzeni ostatnich wielu dziesięcioleci od czasu zakończenia II wojny światowej. Coraz więcej osób działa także czynnie na rzecz ratowania tego co jeszcze można i trzeba uratować.

Czytając ministerialne aktualności „Omilanowska: Polacy wnoszą nową jakość do światowej architektury„, gdzie napisano m.in. „Wnosimy nową jakość do światowej architektury. To, co zbudowaliśmy w ostatnich latach to obiekty z pierwszej ligi – uważa minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska. Jej zdaniem większość najlepszych architektonicznie budynków powstała w Polsce w sferze kultury.” cieszymy się, że powstają nowe, piękne budynki muzeów, filharmonii, teatrów czy uczelni artystycznych. Jednak działania w zakresie rzeczywistej ochrony obiektów zabytkowych oceniamy ciągle jako niewystarczające i mało skoordynowane. Mamy nadzieję, że poniedziałkowa Debata „Społeczny wymiar krajobrazu kulturowo-przyrodniczego” przybliży nas wszystkich do bardziej globalnych i skoordynowanych działań zgodnie z jednym z założeń: „Wszystkie konwencje UNESCO w dziedzinie kultury przyjmują jako założenie, że społeczeństwo ma zasadniczą rolę do odegrania w ochronie i zarządzaniu dziedzictwem poprzez wpływ, jaki na najbliższe otoczenie mogą mieć mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy młodzież.  Dziedzictwo jako wspólne dobro i czynnik prorozwojowy ma służyć współczesnym i przyszłym pokoleniom.

Liw'2014
Liw’2014

Na zdjęciach w tym wpisie celowo nie pokazujemy ruin obiektów zabytkowych – takie bardzo liczne zdjęcia znajdziecie na wielu wymienionych powyżej stronach, a także w licznych naszych wpisach –  kliknijcie w ten link :

 https://blog.tripsoverpoland.pl/category/zabytki-2/

a zobaczycie listę naszych wpisów na temat zabytków w Polsce.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.