Aby odpocząć od zgiełku miast, ciągłego pośpiechu, życia w ustawicznym niedoczasie czy pod presją firmy i znaleźć chwilę na kontakt z naturą nie trzeba wyjeżdżać gdzieś strasznie daleko. Wielkie aglomeracje mają często już w swoich granicach administracyjnych piękne i ciche zakątki, a jeśli te już znamy to w wielu wypadkach kilka-kilkanaście kilometrów dalej znajdziemy kolejne miejsca warte odwiedzenia. Podkrakowskie miejscowości odwiedzaliśmy już wielokrotnie, a w tym roku postanowiliśmy zobaczyć także miejsca piękne krajobrazowo. Podkrakowskie dolinki  to miejsca, które trzeba zobaczyć i przemierzyć na własnych nogach czy np. na rowerze albo na łagodnym wierzchowcu. Kiedy byliśmy pod Krakowem na przełomie kwietnia i maja, to pogoda w pozostałych regionach Polski raczej nie zachęcała do wędrówek na świeżym powietrzu. Dlatego kiedy wieczorem albo rano planowaliśmy nasze krótsze czy dłuższe wycieczki, to korzystaliśmy z internetowych serwisów pogodowych takich jak np. meteovista.pl sprawdzając pogodę dla Krakowa i okolic. Prognoza sprawdzała się praktycznie codziennie i dzięki temu udało nam się odwiedzić wiele miejsc przy pięknym słońcu, czasem tylko spotykając po drodze malownicze burzowe chmury.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Dolina Będkowska jak napisano w Wikipedii: „wyżłobiona w wapieniach jurajskich dolina ma charakter wąwozu o stromych ścianach wschodnich i łagodniejszych zboczach zachodnich. Jest doliną krasową i można na niej zaobserwować niemal wszystkie formy geologiczne i zjawiska charakterystyczne dla krasu. Oprócz głównej doliny występują w niej jeszcze mniejsze boczne dolinki o różnorodnym charakterze – albo są to skaliste wąwozy typu kanion, albo jary o bardziej łagodnych stokach porośnięte lasem. Są też jaskinie, źródła i wywierzysko. Wiele skał udostępnionych jest do wspinaczki. Dnem głównej doliny prowadzi droga (zakaz wjazdu pojazdów) i znajdują się nieliczne zabudowania.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Na zdjęciu powyżej Sokolica — najwyższa w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, skała wspinaczkowa.

Dużym zainteresowaniem turystów i wędkarzy cieszą się też znajdujące się na terenie doliny stawy rybne, przy których funkcjonuje niewielka restauracja  serwująca potrawy rybne.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Tutaj spotkaliśmy urocze amazonki dające wypoczynek swoim rumakom — przedtem spotkaliśmy je tego samego dnia także w Dolinie Kobylańskiej.

Dolina Będkowska
Dolina Będkowska

Na filmie poniżej zobaczycie ostrożne młode konie, badające uważnie przeprawę przez strumień.

Dolina Kobylańska — długości około 4 kilometrów oferuje miejskim oczom wspaniałe widoki na formacje skalne, a dla chętnych możliwość wspinaczki czy zjazdu na linie, o ile tylko trafimy na sympatycznych młodych ludzi zabezpieczających tę atrakcję.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Atmosfera rodzinnego pikniku i widok wspinaczy od lat dwóch (albo od momentu opanowania sztuki chodzenia) i kolorowi skałkowicze próbujący swych sił na prawie wszystkich skałkach doliny to widok tu bardzo częsty i jakże odprężający.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

A turyści podziwiają to miejsce każdym możliwym sposobem. Poniżej konna wycieczka amazonek.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Za Wikipedią zacytujemy: „Wylot Doliny Kobylańskiej znajduje się na północnych krańcach zabudowań wsi Kobylany. Dojść można ulicą asfaltową wybudowana w 2012 roku Poprzednio do doliny prowadziła ścieżką z płyt betonowych, ułożonych obok koryta potoku Kobylanka mającego źródła w tej właśnie dolinie. Koryto tego potoku było równocześnie drogą dojazdową dla okolicznych mieszkańców (dla innych zakaz wjazdu). Do doliny od strony zachodnie prowadzi specjalna ścieżka z parkingu położonego przy drodze do Będkowic. Na początek doliny prowadzi droga z parkingu z centrum Będkowic.

Wylot doliny ograniczony jest bramą skalną, za nią ciągnie się niezalesiony, kręty i skalisty wąwóz zwany Nagajami. Na obu jego zboczach, a w niektórych miejscach również w dnie doliny występują wapienne skały. Są bardzo strome i większość z nich udostępniona jest do wspinaczki. Tworzą poszarpane granie, pojedyncze bloki lub mury skalne. Mają swoje nazwy nadane przez wspinaczy skałkowych, którzy tutaj uczą się wspinaczki. Wielu znanych polskich taterników i alpinistów tutaj rozpoczynało swoja górską karierę. W sezonie urlopowym można tu zobaczyć niemal na każdej skale licznych wspinaczy. Po zachodniej stronie wąwozu, w jego dolnej części, znajdują się: Sikornik (przez wspinaczy zwany Kula), Turnia Marcinkiewicza, Szara Płyta, Turnia z Krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza, Bodzio, Cycówka, Czarna Ścianka. Skały po wschodniej stronie doliny występują na niemal całej jej długości i są to (idąc od dołu) m.in.: Przydrożne, Mnich, Żabi Koń, Dzwon, Dwoista, Okręt, Płetwa, Krucha Turnia, Pieninki, Wronia Baszta, Omszała Turnia, Obelisk, Sępia Baszta, Szeroka Turnia, Jastrzębia Turnia, Lotniki, Słoneczna Turnia i na samym końcu Gzylowe Skały„.

Jest więc co oglądać i warto się rozglądać dookoła aby czegoś nie przegapić.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

I dalej cytując Wiki: „Dolina Kobylańska jest nie tylko piękna krajobrazowo, ale ma również bogatą przyrodę. Na wapiennych skałach występują bogate zbiorowiska muraw kserotermicznych i naskalnych. Na piargach występuje rzadki gatunek paproci zachyłka Roberta. W płaskich rozszerzeniach doliny roślinność pastwiskowa (Lolio-Suretum) i krzaczaste zarośla. Nad potokami znaleźć można zbiorowiska ziołorośli i szuwaru mannowego (Sparganio-Glycerietum). Wiosną przed rozwojem liści przez drzewa bujnie zakwitają tutaj: śledziennica skrętolistnazawilec gajowy i żółtykokorycz pełna (wśród fioletowych kwiatów trafiają się osobniki o białych kwiatach), fiołki, zdrojówka rutewkowatapierwiosnek lekarskimiodunka ćmaknieć błotna, a w cienistych miejscach w lesie przylaszczka pospolita i kopytnik pospolity. Na różnorodność zbiorowisk leśnych składają się: lasy grądowe, brzozowe młodniki i lasy sosnowo-dębowe. Na zachodniej stronie zbocza górnej części wąwozu występuje rzadki endemityczny gatunek brzoza ojcowska i jedyne na całej Jurze stanowisko krzaczastej brzozy Szafera„.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Warto więc tu przyjechać o każdej porze roku, bo zawsze można to miejsce zobaczyć w nieco innej szacie.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Jeśli tylko jeszcze kiedyś będziemy w tych okolicach — a te urzekły nas kompletnie — to na pewno wrócimy tu na dłużej niż tylko krótki wiosenny spacer.

Zapraszamy także na krótki film z Doliny Kobylańskiej.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.