Nie tak dawno pisaliśmy o zamku Niesytno w Płoninie, który dzięki osobom prywatnym przywracany jest najpierw do stanu turystycznej dostępności, a potem plany są jeszcze śmielsze. Bliskość Bolkowa stwarza dla Niesytna dobre warunki w zakresie pozyskiwania turystów podążających do tego bardziej popularnego miejsca. I dzisiaj napiszemy kilka zdań właśnie o Bolkowie.

Jak napisano w Wikipedii: „Zamek w Bolkowie (niem. Bolkoburg) – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu (niem. Burgberg, 396 m n.p.m.), którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m².

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

To piękne położenie zamku można dostrzec z wielu stron.

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

A z zamkowej wieży roztacza się przepiękny widok na okolice:

Bolków - widok z zamkowej wieży
Bolków – widok z zamkowej wieży

Historię tego miejsca znajdziemy np. na stronie Muzeum Zamku Bolków, skąd zacytujemy fragment: „Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstaje wieża dziobowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość wynosi dziś 25 m. W przyziemiu znajduje się tzw. loch głodowy, wejście na wyższe kondygnacje umożliwiają schody umieszczone wewnątrz grubego na 4,5 m muru. Dalsza gotycka rozbudowa przypada na okres panowania Bernarda oraz Bolka II, doprowadziła ona do połączenia wcześniejszej zabudowy w jeden budynek mieszkalno-gospodarczy zwany dziś Domem Gotyckim. W tym czasie następuje rozbudowa umocnień bramnych oraz murów zewnętrznych zamku, dzięki czemu staje się on najpotężniejszą twierdzą na Śląsku, pełniącą również funkcję skarbca książęcego.

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

Będąc na zamku, na pewno dostrzeżecie  Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które od 1994 roku swoimi działaniami przyczynia się do rozwoju i poprawy atrakcyjności Zamku. My też kilka razy natknęliśmy się na pokazy bractwa i trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć.

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

Warto wiedzieć, że: „w październiku 2000 r. szczecińskie przedsiębiorstwo przeprowadziło na zamku badania georadarowe, które miały pomóc ocenić hipotezę dr. Stulina o ukrytej na zamku Bursztynowej Komnacie. Ustalono wtedy, że na terenie zamku znajduje się nieodkryte dotąd podziemne pomieszczenie.”

Zamek zagrał też w filmie „Wiedźmin” oraz w „Tajemnicy twierdzy szyfrów”.

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

Tej imprezy chyba nie trzeba reklamować, gdyż od wielu lat Castle Party przyciąga do Bolkowa tysiące turystów i fanów muzyki. Pierwszy raz impreza odbyła się w 1994 roku, więc w roku 2014 będzie to już 21 edycja festiwalu. Ciekawe podsumowanie festiwalu znajdziemy na stronie: „Festiwal Castle Party przez lata wykreował swoją tożsamość, ewoluując muzycznie i organizacyjnie. Nie zapomina o swoich korzeniach, tkwiących w muzyce gotyckiej, ale nie zamyka się na nią, sięgając do takich gatunków jak dark electro, metal, industrial, dark ambient, neofolk, noise, EBM, synthpop, dark wave czy cold wave. Na swoje sceny zaprasza zespoły niebanalne, często kontrowersyjne, wręcz szokujące tekstami, muzyką, czy samym show.
To największy festiwal muzyki dark independent w Europie Środkowo-Wschodniej, którego sława dotarła w odległe zakątki globu. Zarówno wykonawcy, jak i goście tworzą wielokulturowe, zróżnicowane towarzystwo, odznaczające się fantazyjnymi, nierzadko odważnymi strojami, a nade wszystko umiejętnością wspólnej zabawy. To święto ludzi i tolerancji, magiczny czas, w którym każdy może być sobą i wyrwać się  z kieratu codzienności.

Atmosferę tego festiwalu i jego klimaty można zobaczyć na jednym z bardzo wielu filmów na YouTube. Film promujący tegoroczny festiwal zamieszczamy poniżej:

Jak widać, zamek w Bolkowie tętni życiem, a ciekawe imprezy przyciągają tu tłumy. Dolny Śląsk potrzebuje więcej troski i pieniędzy, aby swoimi pięknymi i ciekawymi historycznie miejscami móc przyciągnąć kolejnych fanów zabytków, historii, muzyki i wielu zapewne jeszcze niedostrzeganych sfer zainteresowań współczesnej młodzieży i nie tylko. Ten potencjał ciągle jeszcze nie jest dobrze wykorzystywany, choć festiwale takie jak Castle Party mają już swoją tradycję i markę. Ale możliwości jest w tych okolicach znacznie więcej. Trzeba i warto je zauważyć, i  wykorzystać z pożytkiem zarówno dla turystów, jak i dla zabytków, miejscowej ludności i regionu w szerszej skali.

Zamek w Bolkowie
Zamek w Bolkowie

Zapraszamy także na nasz film z Bolkowa:

Więcej naszych zdjęć z Bolkowa można znaleźć na stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2000-5.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2006-3.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-37.php


Jedna odpowiedź do “Najpiękniej położone polskie zamki (34) – Bolków”

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.