Wszystkim zabytkom w Polsce życzymy kolorowej przyszłości i troskliwych mecenasów. Wiemy, że taka przyszłość będzie możliwa kiedy zarówno przepisy jak i ludzie za nie odpowiedzialni będą sprzyjać losowi obiektów zabytkowych, a środki na ich remonty i ratowanie będą rozdzielane rozsądnie na podstawie obiektywnie ustalonych priorytetów.
Zapewne wszyscy Fani zabytków woleliby, aby obiekty zabytkowe były zadbane i aby z ogromną przyjemnością można było w ich bliskości spędzać czas.
Zawsze kiedy znajdziemy miejsce, w którym nawet budynki gospodarcze są zadbane, nie mówiąc o głównej atrakcji – pałacu czy dworze – to nastrój nam się bardzo poprawia, a nadzieja na lepszy los wielu innych, ciągle osamotnionych zabytków powraca ze zwielokrotnioną siłą.
To miejsce w niedalekiej odległości od słynnych Pól Grunwaldzkich przyciąga pięknem neobarokowego pałacu i rozległymi widokami.

Pacółtowo
Pacółtowo

Pacółtowo jest pewnym wyjątkiem od niszczącej reguły, jaka dotyczy większości miejsc w dawnych Prusach Wschodnich. Zaczęło się w XIV wieku od nadania ziemskiego dla Prusów Glabune i Kunike.

Pacółtowo
Pacółtowo

Właścicielami byli potem kolejno: ród von Eppingen, von Petzdorf, von Wernsdorf. Jak napisano na stronie tego obiektu: „Prawdziwy rozkwit gospodarstwa to przełom XVIII i XIX stulecia. Ahasverus von Brandt, który nabył Pacółtowo, powiększył jego obszar do 600 hektarów i wybudował pałac. Dzieło Brandta od lat 30. XIX wieku kontynuowali członkowie rodziny Volprecht, pozostając w majątku aż do roku 1945. Po wojnie – pałac, dawna wieś folwarczna i gospodarstwo, powoli ulegało dewastacji i popadało w ruinę. Budynek pałacowy zaadaptowano na biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego i mieszkania pracownicze, zmieniając przy tym układ wnętrz”.

Pacółtowo
Pacółtowo

Od 2008 roku majątek ma nowych właścicieli, a ich starania w celu przywrócenia dawnej świetności temu miejscu możemy podziwiać, oglądając całe założenie. W pałacu stworzono hotel, a wnętrza starannie urządzono.

Pacółtowo
Pacółtowo

Od efektownych pomieszczeń na parterze, poprzez stosowne dla takich miejsc zaplecze rekreacyjne w piwnicach.


Wygodne apartamenty zapewne przyciągną tu spragnionych ciszy i pewnej historycznej refleksji.


Ta odrobina luksusu, dbałości o wszystkie szczegóły i zadbane otoczenie sprawiają, że czujemy się tu mile zaskoczeni, szczególnie pamiętając ile innych obiektów zabytkowych z tego regionu albo jeszcze wciąż czeka na swoich troskliwych gospodarzy, albo już dawno zniknęło historycznym zrządzeniem losu czy za przyczyną ludzkiej głupoty i zaniedbania.


Cieszy bardzo fakt, że nowi właściciele przeprowadzili na dużą skalę prace budowlano–remontowe. Skutecznie doprowadzili do powstania kameralnego, komfortowego i ekskluzywnego ośrodka konferencyjno-koncertowego z kompleksem rekreacyjnym (modne Wellness & Beauty), basenem letnim na otwartym powietrzu i basenem krytym w piwnicach, a także dla lubiących tego typu twórczość — stałą wystawą malarską pastiszy dzieł Rembrandta.


Trzeba tu zajrzeć choćby na chwilę, aby docenić to, co zrobiono w tym obiekcie, a także poznać skuteczną koncepcję jego działania jako zarówno obiektu typowo hotelowego, jak i też gospodarstwa rolnego.


Warto zacytować ze strony pałacu te słowa: „To historia i dzień dzisiejszy tego magicznego miejsca z ogromem nieba i zielonych łąk wokół. Dzień jutrzejszy staramy się budować wytrwale, aby było to miejsce, w którym chce się pozostać na długo i do którego zechce się wracać…

Pacółtowo
Pacółtowo

Zapraszamy także na nasz film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.