Na powierzchni lądowej rzędu 91 km2 natura i ludzie stworzyli unikalny zespół różnorodnych atrakcji, którymi można by obdarzyć kilka innych miejscowości. Ale siła przyciągania i gromadzenia się na małym obszarze wielu ciekawych obiektów jest w tym przypadku interesująco wielka. W tytule wymieniliśmy tylko 3 główne duże wyspy, ale w sumie jest ich aż 44.

A że jeden z tych obiektów startując w konkursie „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce”, otrzymał dzisiaj zasłużony certyfikat, to jest okazja, aby pokazać ten ciekawy kompleks w kilku ujęciach zdjęciowych i filmowych.

Zapewne wiele osób zastanawia się, co to może być za miejsce?  Żeby się tam dostać, trzeba przynajmniej popłynąć promem… (od 2023 roku jest już dostępny także tunel) więc już chyba wszystko jasne. Dzisiaj pokazujemy Świnoujście.

Jako że to miejscowość nadmorska to zaczniemy od zdjęć „plażowych”. Słynny świnoujski wiatrak pięknie komponuje się na tle błękitnych fal morza.

Świnoujski wiatraczek, czyli Stawa Młyny
Świnoujski wiatraczek, czyli Stawa Młyny

Widok na ląd też jest interesujący, choć nieco mniej romantyczny.

Swinoujscie
Świnoujście

Miasto ma wiele ciekawych zakątków i budowli.

Świnoujście
Świnoujście

Poniżej Muzeum Rybołówstwa Morskiego 

Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Na poniższej fotografii  Plac Wolności.

Plac Wolności
Plac Wolności

Zapraszamy na krótki film ze Świnoujścia

Świnoujście oferuje turystom wiele możliwości wypoczynku, poprawy zdrowia czy aktywnego spędzania czasu. W artykule „Wyspy zdrowia i urody” można znaleźć m.in. linki do bazy sanatoriów i SPA, gabinetów masażu, salonów kosmetycznych i odnowy biologicznej. Warto też ściągnąć i wydrukować Informator turystyczny.

Jednak oprócz morza,  plaż i zabudowy uzdrowiskowej Świnoujście ma do zaoferowania o wiele więcej.  Szczególnie dla miłośników militariów i twierdz. Twierdza Świnoujście składała się pierwotnie z 4 fortów – obecnie istnieją i można zwiedzać trzy zachowane w dobrym stanie. Na stronie „Twierdza na wyspach” napisano m.in.:
Budowa fortyfikacji u ujścia Świny rozpoczęła się już we wczesnym średniowieczu i trwała właściwie nieprzerwanie do czasów nam współczesnych.

Do początku XVII w. prowizoryczne umocnienia wznosili tutaj książęta pomorscy, później Duńczycy i Szwedzi, a na przełomie XVIII i XIX w. Prusacy i Francuzi. Dopiero w XIX w. armia pruska zapoczątkowała budowę kompleksu fortyfikacji stałych, które przekształciły Świnoujście w twierdzę.

Ostatnie obiekty obronne wzniesiono wokół Świnoujścia w latach 70-tych. Po zakończeniu „zimnej wojny” tutejsze fortyfikacje całkowicie utraciły swoje znaczenie, stając się teraz kapitalnym świadectwem historii i dużą atrakcją turystyczną.

Jednak zanim przejdziemy do zabudowy fortecznej, warto wspiąć się na latarnię morską,

Świnoujście - Latarnia Morska
Świnoujście – Latarnia Morska

z której  na wysokości ponad 60 metrów roztacza się rozległy widok. Warto przeczytać ten artykuł: „Seks na latarni morskiej? W Świnoujściu to codzienność„, aby uświadomić sobie doniosłą rolę tego zabytku: „Dlaczego pokój latarnika tak często wykorzystywany jest do miłosnych igraszek? Pracownicy mają na ten temat własną teorię. Mówią, że młodych przyciąga unoszący się w powietrzu jod i piękny widok na Bałtyk, świnoujski port i miasto.
O ogromnej popularności tego miejsca może świadczyć fakt, że jej pracowników odwiedziła kiedyś para z dwójką dzieci, która przyznała, że ich przyjście na świat to właśnie efekt miłosnego spotkania 68 metrów nad ziemią.”

Obok latarni znajduje się Fort Gerharda.

Fort Gerharda
Fort Gerharda

Na stronie fortu na Facebooku napisano tak:

Fort Gerharda to jedno z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! I na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszruty po terenie i wnętrzach Fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzą, czy kandydat nadaje się do wojskowej służby! Odwagi, ciemności i … TAJEMNICA WOJSKOWA!

Zwiedzanie zakończone jest nominacją na historyczny stopień wojskowy i wystrzałem armatnim. Dla kadetów, którzy spragnieni są dodatkowych atrakcji, przewidziano programy specjalne: nocne zwiedzanie zakończone ogniskiem, dodatkowe próby – strzelanie z broni czarnoprochowej, szkolenie przeciwchemiczne i zajęcia linowe.

Zapraszamy na krótki film z Fortu Gerharda

Prezentujemy także certyfikat uznania przyznanym głosami użytkowników Facebooka w konkursie „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce”:

 Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża – http://fort-gerharda.pl

 Fort Gerharda - Muzeum Obrony Wybrzeża - http://fort-gerharda.pl
Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża – http://fort-gerharda.pl

Drugi Fort Anioła ma nieco odmienny charakter. To obecnie kawiarnia i galeria sztuki.

Fort Anioła
Fort Anioła

Zapraszamy na krótki film z Fortu Anioła.

Trzeci Fort Zachodni  „stanowił niegdyś jedno z czterech dzieł fortecznych, wzniesionych u ujścia Świny i przeznaczonych do obrony tutejszej twierdzy„.

Fort Zachodni
Fort Zachodni

Zapraszamy na krótki film z Fortu Zachodniego.

Warto odwiedzić także nieco odległy Karsibór.

Karsibór
Karsibór

Informacje o pokazywanych powyżej obiektach dostępne są w linkach wskazanych przy ich nazwach. W tym wpisie staramy się Państwa zainteresować samodzielnym dotarciem do bardzo wielu ciekawych wątków historycznych na temat Świnoujścia. Mamy nadzieję, że pokazane w tym materiale obrazy zachęcą Państwa zarówno do lektury stron wskazanych przez nas jak i do rychłych odwiedzin tego pięknego miejsca. Linki do bazy noclegowej  w Świnoujściu można znaleźć np. na tej stronie.

Więcej zdjęć ze Świnoujścia można zobaczyć na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-13.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-11.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-12.php

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.