Patrzymy właśnie na reportaż – „Co krok to pałac” .

Gorzanów'2002
Gorzanów’2002

Parę dni temu natknęliśmy się także na ciekawy wpis: „Finanse publiczne z zabytkami w tle”, gdzie autor zadał takie pytanie: „Polska to kraj pisania raportów. Rocznie wszystkie ministerstwa zlecają przeprowadzenie setek analiz i zestawień, angażując w to różnego rodzaju instytucje. Czy z takiego raportu coś później wynika?

I na końcu to o czym inni, a także my już wielokrotnie pisaliśmy: „W kontekście finansów, instytucje polskie zapomniały przede wszystkim o ekonomicznym aspekcie ratowania zabytków kultury. Wciąż funkcjonuje przeświadczenie, że zabytki są obciążeniem dla budżetu. W innych krajach UE już dawno dostrzega się walory właściwego zarządzania tą gałęzią, gdyż jest to doskonały impuls dla rozwoju poszczególnych regionów. Zabytki to inwestycja, nowe miejsca pracy, nowe kontrakty publiczne, rozwój turystyki, a w finale – jak zauważa to wielu ekonomistów – wzrost PKB, szczególnie ważny w dobie kryzysu.

W podsumowaniu autor tego ciekawego tekstu napisał: „Podsumowując, Wielka Brytania powinna być dla Polski przykładem zdrowego, a przy tym intratnego zarządzania dziedzictwem narodowym. Podczas gdy my piszemy kolejne raporty, Wielka Brytania dalej umacnia i dalej adaptuje swe dziedzictwo np. przemysłowe, czyniąc z tego segmentu ważny czynnik ekonomiczny dla całego kraju. Zamiast bezczynnie przyglądać się na powolną degradację, już nie tylko zabezpiecza i konserwuje, ale wprowadza innowacyjne i ekologiczne metody utrzymania obiektów: Pałace Hampton i Kensington, a także Tower of London zostaną ocieplone przez firmę Rockwool i British Gas, a dzięki takiej izolacji zabytki zaoszczędzą około 130 000 funtów na rachunkach za ogrzewanie.

Kopice'2002
Kopice’2002

W kontekście powyższych materiałów oraz zapowiadanego na 21.12.2012 końca świata, który jednak nie nastąpił, wydaje się, że dotychczasowe działania służb i urzędów powołanych do ochrony dziedzictwa narodowego, a w tym także zabytków, można w bardzo wielu wypadkach sklasyfikować jako bierne oczekiwanie na wydarzenie, które jednak nie nastąpiło…

Bożków'2002
Bożków’2002

Można też zadać pytanie: ile podobnych materiałów pisanych czy reportaży telewizyjnych jeszcze przeczytamy czy obejrzymy zanim odpowiedzialni za taki stan polskiego dziedzictwa wezmą się po prostu do rzetelnej pracy? W przedostatnim dniu roku 2012 chcielibyśmy mieć choćby nadzieję, że w nadchodzącym roku ktoś wreszcie ogarnie temat całościowo, stworzy w trybie pilnym praktyczny plan działania, a także zacznie szybko i konsekwentnie wdrażać go w życie. Mamy już wystarczającą ilość analiz – np. tu: „System ochrony zabytków w wybranych krajach europejskich” albo tu: „SYSTEM OCHRONY ZABYTKÓW W POLSCE – ANALIZA, DIAGNOZA, PROPOZYCJE„, czas więc najwyższy aby wyciągnąć z nich praktyczne wnioski i wziąć się po prostu raźnie do roboty. Następna prognoza końca świata (2060) nie usprawiedliwi zaniechań, z którymi mamy do czynienia od wielu lat.

Warto zajrzeć do wpisu – Prowokacja, w którym autor m.in. napisał też tak: „Wydaje się że nie do końca rozumiane są intencje zwykłych miłośników zabytków. Nikt przecież nie domaga się cudów i odbudowy setek zniszczonych pałaców – argument jakim  próbują zdyskredytować te działania przeciwnicy. Przecież chodzi o to, żeby tylko zabezpieczyć to co ocalało dla kolejnych pokoleń. Dać szansę na przyszłość, dać oręż do ręki lokalnym społecznościom, dla których może to być jedyna możliwość zarobku, integracji ze swoim regionem i stworzenia nowej jakości w zapomnianych miejscach. Nic nie zmienią kolejne remonty elewacji zamku na Wawelu lub ładowanie ogromnych funduszy na zamek królewski w Warszawie. To jest bez większego znaczenia dla mieszkańców i turystów, którzy tych zmian nawet nie zauważają tłumnie odwiedzając sztandarowe atrakcje. Ustanowienie programu rządowego, który by stworzył na śląskiej, i nie tylko śląskiej prowincji, punkty zapalne w oparciu o zabytki wydaje się logiczne. W szczególności w czasach gdy na takie działania przeznaczane są fundusze unijne. Szlaki piesze i rowerowe, ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne, cykliczne imprezy, zabezpieczenie murów i wycięcie roślinności co pozwoli na wyeksponowanie starych zamków i pałaców, być może nawet iluminacja wybranych obiektów.

O tym i my pisaliśmy też  wielu naszych wpisach. Troska o dziedzictwo historyczne, w tym o zabytki bywa czasem odbierana jako tytułowa prowokacja z powyższego wpisu, ale nawet najmocniejsze słowa w tym temacie to za mało – potrzebne jest szybkie i skuteczne działanie. Koniec świata dla zabytków w Polsce może stać się prawdziwą przepowiednią, o ile dalej będziemy udawać, że problemu nie ma.

O zabytkach pisaliśmy też w innych wpisach:

– Czy zabytki w Polsce przetrwają kolejny sezon?
– Zabytkowe życzenia na każde święta i na co dzień
– Facebook czy Google+ to za mało!
– Krzyżtopór – trwała ruina czy trwały brak koncepcji?
– Czy to już tylko stracone nadzieje dla zamku/pałacu w Pilicy?
– Zamkowe przebudzenie prywatnych inwestorów i nie tylko
– Kolejny mocny film „Zaginiona Hiroszima”
– Ratowanie zabytków – teoria i praktyka, a może referendum?
– Nowe zamki – stare i nowe problemy
– Polska Dolina Loary – start i zamierzenia
– DOLNY ŚLĄSK TO WIĘCEJ NIŻ WROCŁAW
– Konające zabytki – aby nie przegapić ważnych wpisów z Facebooka
– Czy zabytki w Polsce oprócz ludzi z pasją mogą liczyć na bardziej konkretny plan ratunkowy i rzeczywiste wsparcie państwa?
– Zapaść moralna i fizyczna zabytków w Polsce
– Czy to tylko szum informacyjny? Nowe podejście do zabytków w Polsce
– 11.11 – Turystyczna duma i niedosyt
– Apel o sprawiedliwy podział funduszy na ochronę zabytków w Polsce i dalej idące propozycje
– List otwarty do WKZ – chcielibyśmy zapytać o merytoryczne przyczyny, które stwarzają Państwu najwięcej problemów w codziennej pracy przy ochronie zabytków
– Krótka odpowiedź Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach
– Ratownicy zabytków listy piszą, a DWKZ… udaje, że odpowiada

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.