Podkarpacie oprócz licznych zabytków architektury drewnianej posiada też wiele obiektów, których urodę warto docenić osobiście. Jednym z nich jest zamek (choć tylko z nazwy) Dubiecko położony w pięknym parku.

Ciekawa jest historia samego Dubiecka – http://pl.wikipedia.org/wiki/Dubiecko – które prawa miejskie otrzymało już w 1407 roku. Trochę później, w połowie XVI wieku Stanisław Mateusz Stadnicki (http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Stadnicki) wybudował tu zamek.

Właściciel Krasiczyna – Stanisław Krasicki stał się właścicielem zamku w 1588 roku, a po jego śmierci dobra te odziedziczył jego syn Jerzy Krasicki. Park założony został w XVIII w. przez Różę z Charczewskich, żonę Antoniego Krasickiego.

W roku 1735 w pałacu dubieckim przychodzi na świat poeta i biskup Ignacy Krasicki – http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Krasicki.
Budowla była systematycznie modernizowana na przełomie XVIII i XIX wieku i wtedy też uzyskała kształt pałacu w stylu klasycystycznym.

Teraz mieści się tutaj hotel, restauracja – http://www.zamek.dubiecko.com/.
Piękne wnętrza, w których można uczestniczyć np. w przyjęciu weselnym, park, wiele obiektów towarzyszących pozwala w tym miejscu spędzić mile czas.
Nie bez znaczenia jest też możliwość bardzo bliskich spotkań z oswojonymi fruwającymi gośćmi:


Jak napisano na stronie: http://www.zamek.dubiecko.com/park-zamkowy
„Zespół dworsko – parkowy w Dubiecku jest jednym z najlepiej zachowanych w powiecie Przemyskim ogrodów, gdzie czas jakby się zatrzymał, gdzie cieszyć się można widokiem starych ulic lipowych. Jego historia sprawia, że zwraca ono na siebie uwagę, na którą niewątpliwie zasługuje.
…
Warto przejść jego alejkami i podziwiać, drzewa, pod którymi odpoczywał Ignacy Krasicki i inne postacie historyczne, które w swych utworach inspirowały się pięknem zamkowego parku.”

My też zachęcamy do odwiedzin tego pięknego miejsca, które można zobaczyć w naszym krótkim filmie:
Patrząc na to co już zrobiono w tym miejscu chciałoby się życzyć wszystkim innym podobnym obiektom w Polsce tak konsekwentnego mecenasa, który przez wiele lat doprowadzał je do obecnego stanu, a z tego co zaobserwowaliśmy w tym roku, będąc w Dubiecku, to kolejne prace są już zaplanowane i w najbliższym czasie będą wykonywane.
Jedna odpowiedź do “Piękne polskie parki i pałace – Dubiecko”
Pięknie napisane i cała prawda o Zamku w Dubiecku…
Najlepiej samemu się przekonać…