Kiedy ponad 9 lat temu byliśmy w Ostromecku (zdjęcia z tych odwiedzin dostępne są tu: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2003-12.php), to obiekt był dopiero w trakcie prac remontowych. Jednak już wtedy wiedzieliśmy, albo mieliśmy nadzieję, że tak pięknie położony kompleks parkowo-pałacowy będzie jednym z piękniejszych w Polsce. Bardzo rzadko zdarza się, aby na jednym terenie były dwa pałace. A Ostromecko ma właśnie tę zaletę, że oprócz pięknego i rozległego parku dysponuje także dwoma budynkami pałacowymi. Poniżej tzw. Pałac Nowy, klasycystyczny zbudowany w 1849 roku na zlecenie Jakuba Martina Schönborna.

Ostromecko - Pałac Nowy
Ostromecko – Pałac Nowy

Krótki opis Ostromecka (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostromecko) wymienia także Pałac Stary zbudowany w roku 1730 w stylu saskiego rokoka – na zdjęciu poniżej.

Ostromecko - Pałac Stary
Ostromecko – Pałac Stary

40 hektarowy park w stylu angielskim zaprojektowany został przez Petera Josepha Lennégo, pruskiego ogrodnika będącego także współtwórcą ogrodów Sanssouci w Poczdamie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Sanssouci).

Ostromecko - park
Ostromecko – park

Krótką notkę historyczną o kompleksie ostromeckim znajdziemy na stronie:

W głębi parku, na wiślanej skarpie znajduje się starszy z pałaców. Rokokowa budowla powstała za sprawą Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego. Przebudował on skromny szlachecki dwór, należący do rodziny Dorpowskich, przekształcając go w dwukondygnacyjny budynek z modnym wówczas ogrodem, przyozdobionym sadzawkami i fontannami. Większy pałac wybudowany został w latach 1832–1848 przez Jakuba Martina Schönborna. Budowę zakończył jego syn Gottlieb. Piękną rezydencję w stylu klasycystycznym zaprojektował prawdopodobnie znany berliński architekt Karol Fryderyk Schinkel. Pod koniec XIX w. klasycystyczny pałac został powiększony przez kolejnego właściciela, hrabiego Albrechta von Alvensleben, o dwupiętrowy budynek w stylu neobarokowym. W latach 1905–1912 dobudowano salę balową i tarasy ogrodowe”.

O wiele więcej informacji o tym obiekcie można znaleźć na stronie: http://www.mok.bydgoszcz.pl/o-nas/placowki/zespol-palacowo-parkowy-w-ostromecku.html.

Wnętrza nowego pałacu pokazujemy na zdjęciu poniżej:

Ostromecko - Nowy Pałac - wnętrza
Ostromecko – Nowy Pałac – wnętrza

A wnętrza starego pałacu pokazujemy poniżej:

Ostromecko - Stary Pałac - wnętrza
Ostromecko – Stary Pałac – wnętrza

i klatka schodowa:

Ostromecko - Nowy Pałac - wnętrza
Ostromecko – Nowy Pałac – wnętrza

Jak napisano na stronie:
Zakończył się remont zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku koło Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 13,8 mln zł, prace trwały cztery lata.

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji, prowadzonej w latach 2007-2009, m.in. wyremontowano elewacje i pomieszczenia podziemne Pałacu Nowego, zrobiono drogi dojazdowe wraz z podjazdami i miejscami parkingowymi, a także odtworzono taras wraz z oranżerią i pergolą.

W drugim etapie inwestycji, która odbyła się w latach 2009-2010, wykonano m.in. kompleksową renowację Pałacu Starego wraz oświetleniem budowli, schody w skarpie, wyremontowano ogrodzenie, parking dla samochodów osobowych i autobusów.

Bydgoszcz jest właścicielem Pałacu Nowego wraz z parkiem od 1996 r., a od 2008 r. – Pałacu Starego”.

Ostromecko - park
Ostromecko – park

Widać więc gołym okiem, że władze Bydgoszczy właściwie zadbały o jeden z piękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce, a mieszkańcy Bydgoszczy mają wspaniałe miejsce na choćby weekendowe spacery. Zachęcamy więc wszystkich do odwiedzin tego uroczego miejsca, które nabrało po ostatnich pracach renowacyjnych nowego blasku.

Poniżej także nasz krótki film:

Już wiemy, że powinniśmy to miejsce odwiedzić ponownie, bo nasza tegoroczna wizyta z konieczności była zbyt krótka i nie zobaczyliśmy wszystkich ciekawych zakątków Ostromecka.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.