Polska Dolina Loary (https://www.facebook.com/PolskaDolinaLoary) to „inicjatywa”, która powstała zaledwie kilka tygodni temu. Jej myślą przewodnią jest: „chrońmy niezwykłe pałace i rezydencje Dolnego Śląska” – tyle czytamy w profilu na Facebooku. Dzisiaj przedstawili się nam jej autorzy pisząc: „Założenie społeczności Polskiej Doliny Loary to prywatna inicjatywa – nie jesteśmy powiązani z żadną instytucją/organizacją. Nie jesteśmy też elementem kampanii reklamowej żadnej firmy (naprawdę pojawiły się takie pytania:)”.
Wiemy więc już trochę więcej na temat osób, które w nietypowy sposób rozpoczęły działania na portalu społecznościowym i w krótkim czasie zyskały spore grono Fanów – ponad 2000. Po trwającej 2 tygodnie „akcji wirusowej” czas na bardziej konkretne działania. My też staramy się wskazać możliwe sposoby działania, gdyż takie akcje jak ta mogą w dłuższej perspektywie przyczynić się do:

– lepszego zobrazowania społeczeństwu i decydentom trudnej i kosztownej tematyki związanej z ochroną i ratowaniem obiektów zabytkowych,

– poznania historii własnego kraju i konkretnych miejsc,

– wskazania obiektów będących w najtrudniejszym położeniu, dla których pomoc jest potrzebna tu i teraz,

– zaktywizowania być może nie tylko i tak już aktywnych jednostek próbujących ratować zabytki w grupie: https://www.facebook.com/groups/ratujemypolskiezabytki, ale także wielu nowych osób zachęconych przez ciekawą akcję „udostępniając pomagasz”, polegającą na udostępnianiu grafik opracowanych przez autorów akcji na swoich indywidualnych profilach lub wszędzie gdzie się tylko da – do czego i my zachęcamy. Jedno kliknięcie wystarcza aby problem ginących zabytków pokazany został naszym znajomym czy rodzinie – klikajmy więc ile się da, ale też niech nie skończy się tylko na klikaniu. Jeśli trzeba będzie bardziej się zaangażować, napisać jakieś pismo lub podpisać się pod jakąś petycją nie bójmy się tego tak jak nie boimy się odwiedzać pięknych miejsc na Dolnym Śląsku i nie tylko… Bo jeśli Polska Dolina Loary stanie się czymś więcej niż pewną plakatową akcją w mediach społecznościowych, jeśli pobudzi do działania firmy, prasę czy w końcu wywoływanych do tablicy urzędników odpowiedzialnych za stan zabytków to będzie jej – mamy nadzieję – wymierny sukces.

Akcja ta może być wtedy – gdy się powiedzie – pewnym wzorcem dla innych regionów Polski… Ale na razie trwa proces definiowania planu działań i jest jeszcze zbyt wcześnie aby stwierdzić czy akcja przyniesie oczekiwane rezultaty. Zachęcamy więc wszystkich, którym los zabytków na Dolnym Śląsku nie jest obojętny do włączenia się w ten trudny proces i zgłaszania swoich pomysłów na stronie akcji.

Dolnośląskim zabytkom życzymy aby dzięki m.in. Polskiej Dolinie Loary wyglądały co najmniej tak jak pałac w Wojanowie – poniżej na zdjęciu:

Wojanów'2011
Wojanów’2011

oraz na naszym filmie z 2011 roku:

A także jak przywracane do świetności inne obiekty z Doliny Pałaców i Ogrodów.

O zabytkach pisaliśmy też w innych wpisach:
– Czy zabytki w Polsce przetrwają kolejny sezon?
– Zabytkowe życzenia na każde święta i na co dzień
– Facebook czy Google+ to za mało!
– Krzyżtopór – trwała ruina czy trwały brak koncepcji?
– Czy to już tylko stracone nadzieje dla zamku/pałacu w Pilicy?
– Zamkowe przebudzenie prywatnych inwestorów i nie tylko
– Kolejny mocny film „Zaginiona Hiroszima”
– Ratowanie zabytków – teoria i praktyka, a może referendum?
– Nowe zamki – stare i nowe problemy
DOLNY ŚLĄSK TO WIĘCEJ NIŻ WROCŁAW
– Konające zabytki – aby nie przegapić ważnych wpisów z Facebooka
– Czy zabytki w Polsce oprócz ludzi z pasją mogą liczyć na bardziej konkretny plan ratunkowy i rzeczywiste wsparcie państwa?


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.