Położony na sztucznej wyspie, wśród dawnych rozlewisk rzeki Korzeniówki. Otoczony fosą. A jednak prawie w środku miasta.

Szydłowiec
Szydłowiec

Zamek w Szydłowcu – bo o nim mowa – jest jedną z największych atrakcji miasta.

Wybudowany został w latach 1470-1480 przez Stanisława Szydłowieckiego – kasztelana żarnowskiego, radomskiego, marszałka dworu Królestwa Polskiego, burgrabię krakowskiego i starostę Krakowa. Jak na jedną osobę to zaszczytów i funkcji sporo.

Szydłowiec
Szydłowiec

A do tego kilkakrotnie żonaty i posiadający całą gromadkę potomków – trójkę z pierwszego małżeństwa i dziewięcioro z drugiego.

On to na miejscu drewnianego grodu wzniósł zamek gotycki.

Szydłowiec
Szydłowiec

W latach 1515-1526 zamek przebudowano na renesansową rezydencję za sprawą syna Stanisława Szydłowieckiego – Mikołaja, podkomorzego krakowskiego, kasztelana radomskiego, krajczego wielkiego koronnego i podskarbiego wielkiego koronnego… oraz sprawującego wiele innych urzędów m.in. starosty gostynińskiego, radomskiego, lelowskiego, oświęcimskiego, szydłowieckiego i zatorskiego. On też odziedziczył miasto Szydłowiec po śmierci ojca.

Szydłowiec
Szydłowiec

Ostatniej przebudowy w latach 1619-1629 w stylu późnorenesansowym i barokowym dokonał Albrecht (albo jak napisano w Wikipedii Albrycht) Władysław Radziwiłł, ordynat na Nieświeżu, stolnik litewski, krajczy litewski, książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, kasztelan wileński.

Szydłowiec
Szydłowiec

Zamek jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich wczesnego renesansu.

Od 1802 roku dobra szydłowieckie wraz z zamkiem zostały zakupione przez Annę Sapieżyńską Zamoyską, a ona w 1828 roku odsprzedała zamek skarbowi Królestwa Polskiego.

Przez pewien okres był tu skład piwa, ale od połowy XIX wieku zamek nieużytkowany stawał się powoli ruiną.

Szydłowiec
Szydłowiec

Na pełny remont i przywrócenie do użytkowania czekał aż do lat 60-tych XX wieku.

Obecnie funkcjonują w nim Szydłowieckie Centrum Kultury i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Szydłowiec
Szydłowiec

 Więcej o historii zamku można przeczytać na stronie Wikipedii.

Natomiast więcej zdjęć z Szydłowca można znaleźć na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2004-19.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2007-50.php

Szydłowiecki zamek miał to szczęście, że przetrwał przeróżne koleje losu i obecnie może służyć społeczeństwu. Warto tam zajrzeć, bo to urocze miejsce, pachnące historią i grające zabytkowymi instrumentami ludowymi.

Jednak wiele innych zabytków może liczyć jedynie na życzliwość społeczeństwa. Dzisiaj swoisty sprawdzian tej życzliwości – rozpoczęło się e-referendum na Facebooku (to link dla zalogowanych do FB, dla niezalogowanych link tu), w którym organizatorzy niedawnego zbierania głosów za referendum przeciw ACTA pytają „W jakiej sprawie chce Pan/Pani, aby działali aktywni obywatele?” – my zaproponowaliśmy, aby jednym z punktów tego e-referendum było Ratowanie polskich zabytków. Jeśli te problemy są Ci bliskie możesz poprzeć nasz pomysł i zagłosować – wystarczy jedno kliknięcie.

Ratowanie polskich zabytków - E-referendum na Facebooku
Ratowanie polskich zabytków – E-referendum na Facebooku

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.