Przyjemnie jest móc pokazywać piękne i zadbane pałace, zamki czy dwory. Na szczęście w Polsce jeszcze trochę takich miejsc pozostało i na naszych stronach staramy się je od dłuższego czasu pokazywać, a od paru lat także o nich choćby skrótowo pisać w tym blogu czy na Facebooku i Google+.

Sławików
Sławików

Jednak musimy mieć świadomość, że wiele obiektów zaraz po II wojnie światowej zniknęło bezpowrotnie. Na Dolnym Śląsku taki los spotkał 800 takich miejsc. Warto przeczytać cykl artykułów przedstawiających nieistniejące pałace na Dolnym Śląsku, począwszy od pierwszego odcinka na tej stronie. Dzisiaj możemy sobie o nich przypomnieć także dzięki przejmującemu filmowi „Zapomniana cywilizacja”, który stworzył Hannibal Smoke:

Po obejrzeniu tego filmu nasuwają się dość smutne refleksje…

Zacytujemy fragment opisu tego filmu: „W latach powojennych zaczęły znikać setki zabytkowych rezydencji. Wraz z nimi niezliczone dzieła sztuki, potem dokumenty. Dziś nie wiemy, gdzie znajdowały się niektóre dwory i pałace.
O losach wielu wspaniałych rezydencji wiemy mniej, niż o budowlach starożytnego Egiptu…

Niestety z wieloma obecnymi obiektami tego typu też jest lub za chwilę będzie podobnie… i to nie tylko na Dolnym Śląsku.
Czy im starczy jeszcze czasu 
i ludzkiej życzliwości na przetrwanie?

Film „Zapomniana cywilizacja” może się okazać nie tylko smutnym proroctwem opartym na faktach z przeszłości, ale docelową i dość szybką rzeczywistością dla wielu pałaców, dworów, zamków i innych zabytków rozsianych po całej Polsce.

Czy zostaną w naszej pamięci tylko na starych fotografiach?

Wilkanów
Wilkanów

Wiele zależy od zmiany w sposobie myślenia o tych ziemiach (i nie tylko) i takich obiektach, a z tym ciągle mamy jeszcze w Polsce duży problem.
Dziękujemy za ten poruszający film. Mamy nadzieję, że trafi on przede wszystkim do sumień osób za te obiekty odpowiedzialnych.

Poniżej przypominamy inne filmy tego autora:


oraz nasze blogowe wpisy o tej tematyce:

Kolejny mocny film „Zaginiona Hiroszima”

Czy zabytki w Polsce przetrwają kolejny sezon?

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.