Pomyśleliśmy kiedyś o możliwości odbudowy Zamku Krzyżtopór w Ujeździe w województwie świętokrzyskim przez Pana Marka Zuckerberga i firmę Facebook. Było to w lipcu zeszłego roku i napisaliśmy o tym na Facebooku. Napisaliśmy wtedy w skrócie: zachęcamy wszystkich do propagowania idei odbudowy Krzyżtoporu przez Marka Zuckerberga, jako urzeczywistnienia hasła: Facebook zawsze z Tobą, bo ile dni w roku tyle okien w zamku, pokoi tyle  ile tygodni; sal wielkich tyle  ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadają liczbie kwartałów.

Zamek Krzyżtopór

W ten weekend przy okazji publikacji już pełnego albumu Zamku Krzyżtopór powróciliśmy do tego pomysłu. Za radą przyjaciół z Facebooka utworzyliśmy wydarzenie:
http://www.facebook.com/events/338167286203469/
aby każdy, komu podoba się (albo i nie) ten pomysł mógł tu znaleźć w jednym miejscu wszystkie argumenty i mógł się także wypowiedzieć.
To jest takie nasze marzenie, aby piękne i ciekawe historycznie miejsce za sprawą właścicieli portali społecznościowych odzyskało swój dawny blask.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Ale po głębszym zastanowieniu nad naszym — i wielu nam podobnych użytkowników takich portali — prawie codziennym udziale w tworzeniu treści w tych portalach doszliśmy do wniosku, że przecież z jednej strony portale takie dają nam w ogóle możliwość wzajemnej komunikacji i przekazywania interesujących informacji i za to im chwała, ale z drugiej nie robią tego bezinteresownie. Oczywiście stworzenie i rozwijanie oprogramowania i utrzymywanie infrastruktury dla obsługi już wielu milionów użytkowników na całym świecie to są ogromne koszty. Jednak aby to wszystko w ogóle mogło działać, to do zabawy potrzebne są dwie strony – w skrócie to my i portal. Bez udziału przede wszystkim nas taki portal nie znajdzie reklamodawców i w ogóle firm, które za pomocą jego narzędzi mogą zdobywać nowych klientów, albo już pozyskanych zachęcać do nabywania swoich produktów. Strony „firmowe” to oczywista konieczność dla portali społecznościowych.
My, ich użytkownicy mamy już pewien wybór i możliwość skorzystania lub nie z oferowanych przez portale możliwości. I tu dochodzimy do propozycji sprzężenia zwrotnego w podziale zysku osiąganego przez takie portale. Społeczności, nawet te internetowe, mają swoje codzienne, rzeczywiste potrzeby i problemy. Piszą o nich na portalach typu Facebook czy Google+ i wielu innych. My piszemy o naszej pasji – podróżach, zabytkach, pięknych i ciekawych miejscach w Polsce. Dlatego zadaliśmy na Facebooku i Google+  takie oto pytanie:

Co myślicie o pomyśle przekazywania części zysku przez portale społecznościowe typu Facebook czy Google+ do społeczności, które przyczyniają się do generowania zysków przez Facebook i Google+ ?
Może to tylko marzenie, ale bez marzeń świat byłby nudny, więc Ewa zwraca się do Facebooka i Google+ o przystąpienie do odbudowy Zamku Krzyżtopór jako np. miejsca spotkań użytkowników Facebooka czy Google+ z Polski i całego świata… możliwości jest tutaj wiele i tylko od fantazji tych firm zależy, co tutaj może powstać przy ich udziale i wsparciu.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Byłby to na pewno bardzo fajny przejaw wspierania społeczności nie tylko w internecie, ale także w sferze materialnej związanej z historią i dziedzictwem narodowym. A kojarzenie Facebooka i Google+ z działalnością filantropijną na rzecz lokalnych społeczności będzie na pewno odebrane z dużym uznaniem i serdecznością. Oto bowiem nasze wspólne wysiłki w tworzeniu treści udostępnianych na Facebooku i Google+, przysparzające niewątpliwie wymiernych efektów finansowych dla właścicieli tych firm, byłyby w pewien sposób przekazywane zwrotnie do społeczności.

Zagadnienie jest na pewno warte szerszej analizy i w ogóle chęci podjęcia dyskusji przez portale typu Facebook czy Google+. Jednak po paru latach pracy nad treściami w takich portalach takie pytanie wydaje się nam coraz bardziej uzasadnione.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Więcej informacji o Zamku Krzyżtopór można znaleźć np. tu:

http://www.krzyztopor.org.pl

http://www.facebook.com/groups/166711580095872/

http://www.zamkipolskie.com/krzyztopor/krzyztopor.php

http://www.eturysta.eu/swietokrzyskie/zamek-krzyztopor-w-ujezdzie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BCtop%C3%B3r

http://www.ipanos.eu/Poland/Ujazd/Palaces-and-Castles/278,Castle-Krzytopr/

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zapraszamy do lektury następnego wpisu o zamku/pałacu Krzyżtopór –
Krzyżtopór – trwała ruina czy trwały brak koncepcji?.

 

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.