Pisaliśmy w kilku poprzednich wpisach o obiektach muzealnych, które ciągle mają problem z udostępnianiem swoich wnętrz fotografującym turystom – chodzi oczywiście o możliwość fotografowania bez lamp błyskowych. Tym razem chcemy podać kilka pozytywnych przykładów.

Jesień to wspaniała pora na zwiedzanie wielu pięknych polskich zabytków. W tym roku ponownie byliśmy w kilku takich miejscach.

Nieborów był jednym z pierwszych miejsc, które wiele lat temu odwiedziliśmy z aparatem fotograficznym i w którym zaczęła się nasza wycieczkowa pasja.

Nieborów

Jeśli ktoś jeszcze tam nie był, to powinien to miejsce odwiedzić koniecznie, rezerwując najlepiej cały dzień na park i pałac, a także na pobliską Arkadię.

Nieborów (http://www.nieborow.art.pl) jest (i był) dostępny dla fotografujących turystów bez żadnych ograniczeń. Zrobienie pamiątkowej fotografii we wnętrzach nikomu tu nie sprawia najmniejszych problemów, nie narzuca się też żadnych (i tak bardzo mało skutecznych i prawnie dyskusyjnych) ograniczeń na późniejsze wykorzystanie zdjęć czy filmów.  Dlatego miejsce to jest bardzo chętnie fotografowane i pokazywane na bardzo wielu stronach internetowych czy w różnorodnych publikacjach. Pomimo to, a może właśnie dlatego za każdym razem kiedy tu jesteśmy widzimy liczne grono turystów chcących zobaczyć na własne oczy to co być może widzieli już wielokrotnie w Internecie czy publikacjach papierowych.

Nieborów

Pałac i park to romantyczna sceneria dająca ogromny ładunek pozytywnej energii każdemu odwiedzającemu to miejsce.

Nieborów

Dodatkowe atrakcje w postaci ogródków warzywnych czy ziołowych sprawiają ogromną przyjemność zarówno dla oczu jak i dla nosa.

Nieborów

Więcej zdjęć z Nieborowa znaleźć można naszych stronach:
Nieborów’2007
Nieborów’2011

Zapraszamy na film z Nieborowa:

Parę kilometrów dalej park romantyczny Arkadia to obowiązkowy plener ślubny.

Arkadia

Połączenie wody i wielu gatunków roślin to wyjątkowo trafna kombinacja dla przemęczonych mieszczuchów, szukających ciszy, spokoju …

ArkadiaJesień to pora kiedy bardzo chętnie wędrujemy po Arkadii zauroczeni jej barwami.

Arkadia

Więcej zdjęć z Arkadii znaleźć można naszych stronach:
Arkadia’2007
Arkadia’2011

Zapraszamy na film z Arkadii:

Jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych (lub jak kto woli pałacowo-ogrodowych) w Polsce jest Wilanów (http://www.wilanow-palac.pl/). Tego obiektu w zasadzie chyba nie trzeba nikomu opisywać. My oczywiście wolimy pokazywać nasze chwile spędzone w tym miejscu. O każdej porze roku wyglądające pięknie i zachęcające do odwiedzin.

Wilanów

Po dość długo trwających remontach zarówno na terenie parku jak i w samym pałacu obiekt prezentuje się wspaniale. Co więcej fotografowie mogą tu również spokojnie robić zdjęcia we wnętrzach bez lamp błyskowych, choć zapisy na stronie pałacu – http://www.wilanow-palac.pl/informacje_dla_zwiedzajacych.html– nie są już takie „przyjazne”: „Fotografowanie i filmowanie we wnętrzach pałacu z użyciem lamp błyskowych, dodatkowego oświetlenia, statywów oraz innych urządzeń jest zabronione. Fotografowanie i filmowanie nie może zakłócać ruchu turystycznego i przeszkadzać innym gościom. Materiał zdjęciowy może być wykorzystany jedynie do celów niekomercyjnych”.

WilanówNapisaliśmy już to na Facebooku (http://www.facebook.com/MuzeumPalacwWilanowie) – polecamy kanał muzeum na YouTube:
https://www.youtube.com/user/muzeumwilanowskie ,
ale powtórzymy także na naszym blogu – gratulujemy muzeum, a raczej jego prężnej kadrze, pomysłów i konsekwencji w wykorzystywaniu wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych, w tym także tego na YouTube. Obecnie chyba najlepszym sposobem dotarcia do użytkownika jest medium, które także w życiu codziennym dociera do niego najszybciej i najłatwiej, a jednocześnie chyba najskuteczniej – film/video pokazuje najpełniej, w sposób bliski naturalnemu odbiorowi przez człowieka jego otoczenia, piękno sztuki czy architektury. Dziękujemy pracownikom muzeum za ten ogromny wysiłek w propagowaniu ciekawych polskich miejsc. Mamy nadzieję, że wkrótce także zapisy regulaminowe muzeum umożliwią zwykłym turystom bezproblemowe popularyzowanie Wilanowa, zarówno na YouTube jak i na dowolnych stronach internetowych. Pierwszy krok – i tu Wam chwała – został zrobiony: turyści mogą fotografować/filmować we wnętrzach. Teraz należałoby ten potencjał sensownie wykorzystać.

WilanówJesienią szczególnie nastrojowo prezentuje się park.

WilanówA pałac, szczególnie w promieniach porannego jesiennego słońca, wydaje się prawie bajkowy.

Wilanów
Więcej zdjęć z Wilanowa znaleźć można naszych stronach:
Wilanów’2004
Wilanów’2006
Wilanów’2008
Wilanów’2010
Wilanów’2011
Wilanów’2012
Wilanów’2013

Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów z Wilanowa:

W uzupełnieniu tego wpisu dodamy, że na stronie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pojawił się artykuł pt. „Fotografowanie w muzeach Stanowisko Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w sprawie możliwości stosowania zakazu fotografowania w regulaminie muzeum”.
Naszym zdaniem większość dziwnych zapisów regulaminowych w muzeach ogranicza jedynie dostęp do naszych wspólnych dóbr kultury, sztuki, architektury, itp., utrwalając także dziwny monopol muzealników mających jedynie słuszne pomysły na promocję takich zasobów. Jest na szczęście coraz więcej instytucji, a raczej ich menedżerów, mających świadomość postępu technologicznego, zmiany postrzegania muzeów przez odwiedzających je turystów i ich niebagatelnej roli w popularyzacji zarówno samych konkretnych muzeów jak i prezentowanych w nich zbiorów. Być może stosowanie dalej niepotrzebnych zakazów to obawa przed spostrzeżeniem także przez decydentów (w zakresie obsady stanowisk w tych instytucjach), że takie placówki są po prostu marnie zarządzane, nie stosują nowoczesnych metod prezentacji zbiorów oraz kontaktu z potencjalnymi odbiorcami, czyli nami wszystkimi, mającymi jeszcze chęci takie miejsca odwiedzać.

Wilanów'2014
Wilanów’2014

Loading


3 odpowiedzi na “Miejsca przyjazne fotografującym turystom”

  1. Rzeczywiście, w tych miejscach nie miałem żadnych problemów z fotografowaniem. Ostatnio trafiłem jednak w miejsce nieprzyjazne fotografującym. To pałac w Lewkowie, oddział Muzeum Okręgowego w Kaliszu. Tam za fotografowanie wnętrz, zresztą niewielu, żądają aż 15 złotych!!!! To już nawet nie jest rozbój w biały dzień, to po prostu… Ech, ręce opadają…

    • Cieszymy się bardzo, że coraz więcej „miejsc” rozumie potrzeby fotografujących turystów i dziękujemy za zaproszenie. Mamy nadzieję, że wkrótce to ograniczenie w zakresie fotografowania bez lamp błyskowych zostanie wszędzie wycofane z obowiązujących regulaminów.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.