Widząc jak niektóre muzea nadal nie reagują na wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zakazu fotografowania w muzeach postanowiliśmy napisać list do Zamku Królewskiego na Wawelu – wczoraj wieczorem wysłaliśmy więc na adres: zamek@wawel.edu.pl  mailowo taką wiadomość :

Szanowni Państwo!

na stronie: http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=96
nadal można przeczytać zapis regulaminu:
10. Zwiedzających wystawy obowiązują zakazy zawarte w Regulaminie pobytu na terenie wzgórza wawelskiego a ponadto, na wystawach zabrania się:
d. wykonywania filmów i zdjęć wnętrz Zamku Królewskiego,

Czy i kiedy w związku ze sprawą opisywaną m.in. na naszym blogu:
https://blog.tripsoverpoland.pl/2011/09/10/zakazy-fotografowania-w-niektorych-muzeach-ciagle-zywe-pomimo-wyroku-sadu-ochrony-konkurencji-i-konsumentow/
zapis ten może zniknąć z Państwa regulaminu, ponieważ muzeum ignoruje wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zakazu fotografowania w muzeach, czym narusza zbiorowe interesy konsumentów.

W reakcji na pismo Pana Michała Kosiarskiego m.in. do URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW Delegatura w Lublinie ul. Ochotnicza 10, 20-012 Lublin :
„W dniu 5 marca 2010 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok w sprawie niedozwolonej klauzuli umownej – zakazu fotografowania w muzeach. SOKiK zakazał stosowania klauzul w regulaminach muzeów, które zabraniały fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora muzeum. Druga część zakazanej klauzuli brzmiała: „Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty”. Oznacza to, że do robienia zdjęć w muzeach nie jest potrzebna ani wcześniejsza zgoda, ani uiszczanie jakichkolwiek opłat. Ponieważ sprawa była głośna w mediach, to sądziłem, że wyrok w tej sprawie (sygn. XVII Amc 1145/09) jest już na tyle znany, że treść jego dotarła również do Muzeum w Kozłówce i placówka się do niego dostosowała.” Muzeum w Kozłówce zmieniło już swój regulamin w tym zakresie – http://www.muzeumzamoyskich.pl/20,informacje-dodatkowe

Oczekujemy więc, że także Zamek Królewski na Wawelu niezwłocznie odpowiednio dostosuje swój regulamin do cytowanego powyżej wyroku.

Wiadomość tą zamieściliśmy także na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu na Facebooku: http://www.facebook.com/pages/Zamek-Kr%C3%B3lewski-na-Wawelu/165198703495546 – gdzie zainteresowani tą sprawą mogą wyrażać swoje zdanie.

Wawel
Wawel

4.10.2011- Za zgodą Pana Michała Kosiarskiego publikujemy jego pisma w sprawie zakazu fotografowania we wnętrzach na Wawelu:
1-list do muzeum: MK-Wawel-list

2-wniosek o udostępnienie informacji publicznej – opinii konserwatora zabytków: MK-Wawel-wniosek

3-pismo do UOKIK: MK-Wawel-UOKIK

Aktualizacja 15.01.2020 – zachęcamy do lektury wpisu „Na Wawelu Zwiedzający mają prawo wykonywania fotografii i filmów amatorskich, pamiątkowych – bez użycia lamp błyskowych, statywów oraz tzw. selfie-sticków„.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.