Książę Sambor przekazując gród zakonowi krzyżackiemu w 1276 roku, zapewne nie spodziewał się, że zbudują oni w tym miejscu najpotężniejszą swoją twierdzę na lewym brzegu Wisły.

Gniew
Gniew

Najpierw zbudowali oni jednak tylko prowizoryczną warownię (1283) na skraju skarpy opadającej w stronę Wisły i Wierzycy.

Gniew
Gniew

Wtedy też zamieszkał tu pierwszy komtur Dietrich ze Spiry. W następnych latach (prawdopodobnie po 1290) budowano już murowany zamek na planie kwadratu o boku 47 metrów. Budowa trwała dość długo – około 20-30 lat.

Gniew
Gniew

Gniew jest jedną z lepiej zachowanych warowni krzyżackich. Było to zwarte i dobrze przemyślane założenie obronno-mieszkalne. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na wielu zamkowych stronach np. tu: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4777/Gniew/ lub tu: http://zamek-gniew.pl/dzial_historia-twierdzy_3.html.

Gniew
Gniew

Jak to z zamkami na tych terenach bywało, przechodził on zarówno zmiany funkcjonalne, będąc m.in. spichlerzem czy więzieniem, jak też zmieniał właścicieli – po okresie krzyżackim, od 1466 roku był siedzibą polskiego starostwa niegrodowego.

Gniew
Gniew

Jednym z bardziej znanych starostów gniewskich był Jan Sobieski, który zbudował dla swojej żony Marii Kazimiery pałac zwany też Pałacem Marysieńki.

Gniew
Gniew

Teraz mieści się tu hotel. Choć to zdanie jedynie niektórych badaczy historii zamku. Bo lokalizacja pałacu dalej pozostaje pewną zagadką.

Warto wiedzieć, że w 1626 roku podczas II wojny polsko-szwedzkiej pod Gniewem słynna polska husaria poniosła drugą w swej historii porażkę – wtedy to wojska Gustawa Adolfa pokonały siły Rzeczypospolitej.

Gniew
Gniew

I rozbiór Polski – 1772 – Gniew został wcielony do Prus, potem 1920 – traktat wersalski przywrócił Gniew Polsce. Niestety w roku 1921 wnętrze zamku spłonęło w wielkim pożarze.

Gniew
Gniew

Podczas II wojny światowej w zamku funkcjonował obóz dla ludności polskiej wysiedlanej przymusowo z Tczewa i okolic.

Odbudowę gniewskiego zamku podjęto w roku 1969 i jej pierwszy etap trwał do roku 1974. Drugi etap odbudowy zaczął się w roku 1992 i praktycznie trwa do dziś. Dzięki tym pracom zamek powraca do dawnej świetności, a turyści coraz chętniej odwiedzają to miejsce.

Gniew
Gniew

Na zamku odbywają się turnieje rycerskie i wiele innych imprez, więc prawie zawsze można ciekawie spędzić tu czas.

Gniew
Gniew

Więcej zdjęć z Gniewa można znaleźć na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=1999-6.php

oraz

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2006-21.php.

Więcej informacji o Gniewie znajdziecie też w Wikipedii.

Zapraszamy też do lektury wpisu: Czy nowy most ułatwi opanowanie Gniewu ? będącego pewnym uzupełnieniem oraz zawiera nowe fotografie z 2013 roku.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.