Kolejny zamek, jaki przedstawiamy w tym odcinku naszego cyklu, znajduje się w romantycznym parku, na wysepce, a raczej naturalnym wzniesieniu otoczonym fosą. Jeśli dodamy, że jest to późnogotycka rezydencja obronna i do tego jeden z nielicznych takich zabytków w naszym kraju, to można już się szykować, aby ruszyć na kolejną wycieczkę. A że zamek leży w centralnej części Polski, to dla większości polskich turystów będzie dość łatwo dostępny.

Oporów
Oporów

Oporów (mapa: Oporów) jest zamkiem niezbyt wielkim, ale za to dość dobrze zachowanym. Zbudowany został w XV wieku, jak pisze Wikipedia staraniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława z Oporowa. Choć jak twierdzi autor strony:
https://zamkilodzkie.pl/oporw/ – zamek murowany ufundował Mikołaj Oporowski, wojewoda łęczycki. Bogdan Guerquin (Zamki w Polsce, 1984) w swojej książce pisze zaś: zamek murowany został zbudowany zapewne w latach 1434-49 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Z kolei Atlas zabytków architektury w Polsce twierdzi, że zamek wybudowano w latach 1434-53.

Oporów'2018
Oporów’2018

Leksykon zamków w Polsce napisał zaś, że Jan Długosz identyfikuje fundatora zamku z Władysławem Oporowskim, biskupem włocławskim (1434-1449) i arcybiskupem gnieźnieńskim (1449-1453).

Oporów'2018
Oporów’2018

Tak czy inaczej, zamek zbudowany jest z cegły na fundamentach z kamieni eratycznych, czyli kamieni narzutowych, przyniesionych i pozostawionych przez lodowce.

Do zamku prowadzi drewniany most.

Oporów'2018
Oporów’2018

Zamek pozostał praktycznie w niezmienionym późnośredniowiecznym kształcie pomimo licznych przebudów z XVII-XIX wieku. Obecny wygląd ustalony został podczas remontu i regotyzacji, prowadzonej od lat 50 XX wieku.

Oporów
Oporów

Najstarsza wzmianka o Oporowie pochodzi z roku 1363 – wtedy gospodarzem był tu Bogusław Oporowski herbu Sulima.

Zamek miał wielu właścicieli. Po rodzie Oporowskich władali nim Tarnowscy (od 1632 roku), potem niezamożny szlachcic Jan Sołłohub (od 1725). Potem przechodził w ręce Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich. W 1837 roku zamek trafił do rodu Orsettich – Aleksandry i Tomasza, którzy gruntownie go wyremontowali i założyli park krajobrazowy. Po roku 1930 zadłużony zamek kupił Szymon Karski i jego żona Elżbieta hrabina Plater-Zyberg. W 1942 roku zamek przejęli w zarządzanie Niemcy. Po wojnie zamek przeszedł na Skarb Państwa i wtedy zorganizowano w nim muzeum z ekspozycją dworskich wnętrz. Salę wejściową umeblowaną w stylu biedermeier:

Oporów
Oporów
Oporów
Oporów

czy Skarbczyk z gotyckimi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi:

Oporów
Oporów

koniecznie trzeba zobaczyć.

Więcej zdjęć z wnętrz w poniższej minigalerii:

Spacer wokół fosy ukazuje zamek ze wszystkich stron.

Oporów
Oporów

Zamek ma swoją nieszczęśliwą Białą Damę zakochaną w zakonniku z niedalekiego klasztoru, która biegnąc na spotkanie, zginęła w tunelu łączącym zamek i klasztor. Podczas niepogody słychać spod ziemi nawoływania i jęki dziewczyny, która czeka, aż ktoś odnajdzie wejście do tunelu i ją uwolni.

Oporów
Oporów

Więcej zdjęć z Oporowa można zobaczyć na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/?s=2006-39.php,

oraz

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2018-9.php

a chyba najdokładniejszy opis w sieci można znaleźć na stronie: https://www.zamkipolskie.com/oporow/oporow.html

Strona zamkowego muzeum to: https://zamekoporow.pl .

Oporów'2018
Oporów’2018

Zapraszamy także na nasz film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.