Powojenna historia tego miejsca przypomina niestety historię wielu innych zabytków w Polsce – zacytujemy fragment ze strony zamku:
W marcu 1945 r. zamek został ostrzelany, spalony i zdewastowany. Okna, drzwi, schody, podłogi i wszelkie dobra materialne zostały rozgrabione przez szabrowników. W nienadających się do zamieszkania pomieszczeniach zadomowiły się nietoperze, których obecność budziła grozę. Zamek przeobraził się w ruinę. Z tych powodów budynek urzędowo przeznaczono do rozbiórki. Gwałtowne protesty konserwatora zabytków jak i apele mieszkańców gminy w pomorskiej prasie spowodowały działania kompetentnych władz. Zamek w Krągu i przyzamkowy kościół wpisane zostają do Rejestru Ochrony Zabytków. W roku 1953 przystąpiono do odbudowy zamku na podstawie posiadanej dokumentacji technicznej. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów przejęło finansowanie i odrestaurowanie obiektu w celu przeznaczenia go na obiekt wczasowy. W wyniku reformy uwłaszczeniowej zamek został przejęty przez Gminę Polanów, która wystawiła w latach 90-tych zamek do przetargu.

Piękne położenie zamku pokazuje powyższa mapa – zamek znajduje się na brzegu Jeziora Zamkowego, a w niedalekiej odległości jest też kilka innych zbiorników wodnych.

Krąg'2015
Krąg’2015

Gdy odwiedziliśmy to miejsce 15 lat temu (zdjęcia dostępne są tu) wyglądało one nieco inaczej. Teraz zmiany w bezpośrednim otoczeniu pozytywnie nas zaskoczyły.

Krąg'2015
Krąg’2015

Historia samej budowli była bardzo dynamiczna od samego jej początku – na cytowanej powyżej stronie zamku można przeczytać, że:  „W 1414 roku pomiędzy dwoma jeziorami, powstał zamek gotycki. Z tego okresu pochodzą piwnice z trzema strzelnicami nadziemnymi we wschodniej ścianie zamku. Jak wszystkie budowle tego typu, Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a ponieważ liczy już 500 lat, jego pierwotne formy mocno się zatarły.

Dzieje rozbudowy przedstawiały się następująco:

W XIV wieku część średniowieczna zamku znajdowała się w miejscu istniejących piwnic, w części południowo – wschodniej obiektu.

Około 1580 roku rozebrano zamek do fundamentów i przebudowano na zamek renesansowy o charakterze obronnym. Piwnice zaadaptowano, a od zachodu zbudowano nowy obiekt połączony ze starszym, ozdabiając go czterema basztami i attyką. Attyka upodabniała Zamek w Krągu do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, niestety została zburzona na korzyść kolejnego piętra. W XIX wieku powstało nowe skrzydło zwane neorenesansowym.

Krąg'2015
Krąg’2015

W połowie XVII w. zamek uległ dalszej przebudowie, stając się zamkiem renesansowym, tym razem, bez charakteru obronnego. Dobudowano ryzalit północny i likwidując attyki podwyższono korpus główny o jedno piętro.

Pod koniec XIX w. do bryły głównej zamku dobudowano 3-kondygnacyjne skrzydło zachodnie oraz dodatkowo dwa skrzydła jednokondygnacyjne, wydłużając w ten sposób obiekt liniowo. Dobudowano tarasy z ozdobnymi schodami. Postawiono ozdobny mur z bramę wjazdową od strony południowej zamku. Skrzydło północno – wschodnie wysunięto w kierunku jeziora. Obecnie zamek ma kształt odwróconej litery E, a elewacja wiernie odzwierciedla elewację XIX – wieczną.

Krąg'2015
Krąg’2015

Kilka zdjęć z wnętrz zamku w poniższej minigalerii:

Czytając opis zamku na stronie „Krąg Historie i legendy o Kwietnym Zamku” możemy się dowiedzieć m.in., że: „W przewodnikach z początku XX w. czytamy: w zamku jest tyle pomieszczeń, ile w roku tygodni i tyle okien, ile dni w roku. Już współcześni dodają, że liczba wejść równa jest liczbie miesięcy, a cztery wieże symbolizują cztery pory roku.”

Krąg'2015
Krąg’2015

Ciekawostki z historii zamku znajdziemy m.in. w artykule: „Podewils w Krągu” – np.:  „Ze względu na podłoże zamek powstawał na zapewniających mu stabilność dębowych palach. Nazwę zaś zawdzięcza kapitanowi Adamowi von Podewils, który otrzymał ten majątek w 1480 roku jako nagrodę za uratowanie życia księciu Bogusławowi X„.

Krąg'2015
Krąg’2015

Ciekawa jest też historia kościoła znajdującego się w pobliżu bramy wjazdowej do zamku – polecamy artykuł „PODEWILSI I KOŚCIÓŁ W KRĄGU” – poniżej nasze zdjęcie:

Krąg'2015
Krąg’2015

Legendę związaną z tym kościołem i jednym z członków Rodu von Podewils znajdziemy również na cytowanej już stronie z historią zamku.

Czytając fragment opisu z e strony „Krąg” – „Każdy kto chociaż raz był nad polskim wybrzeżem jest oczarowany jego pięknem. Wspaniałe krajobrazy i lecznicze morskie powietrze przyciągają w te rejony co roku tysiące turystów. Jednakże wybrzeże to nie tylko piękno natury, ale także cieszące oko, wyjątkowe zabytki. Jednym z takich właśnie zabytków w tym regionie jest Zamek rycerski z XV wieku. Przez ponad IV wieki należał on do walecznego rycerskiego rodu Podewils. Obecnie jest uważany za największy Zamek Wodny w Polsce i jeden z najciekawszych zabytków w całej Europie. Co więcej, tuż obok tego obiektu stoi renesansowo-barokowy kościół. Ta niewielka świątynia jest miejscem pochówku rodziny Podewils – za ołtarzem znajdują się sarkofagi Henryka i Adama von Podewils” i oglądając to piękne miejsce z bliska podczas krótkiej niestety wycieczki możemy zdecydowanie polecić to miejsce nie tylko jako cel przelotnych odwiedzin krajoznawczych, ale też na dłuższy wypoczynek.

Cieszymy się również bardzo, że Zamek Krąg został zachowany dla kolejnych pokoleń i jako uratowany obiekt zabytkowy mamy go już od jakiegoś czasu na naszej mapie dostępnej pod tym linkiem:
Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce – mapa.

Zachęcamy też do obejrzenia naszego krótkiego filmu z tego miejsca:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.