Kiedy poprzednio byliśmy w Grudziądzu w roku 2007 (zdjęcia dostępne są tutaj) odbudowa zamkowej Wieży Klimek miała się dopiero rozpocząć – cytat ze strony Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka: „Pierwsze badania podstawy Klimka były prowadzone w l. 2006 – 2007 przez dr. Antoniego Pawłowskiego. Niestety, nie udało się wówczas wydatować dokładnie czasu powstania wieży, ale stały się one zalążkiem rozpoczętych w 2008 r. badań obejmujących już cały teren Góry Zamkowej i zmierzających do odsłonięcia i zbadania ruin zamku krzyżackiego.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

Choć Komitet Odbudowy Klimka zaczął działać dużo wcześniej – „25 kwietnia 2002 r. Paweł Grochowski wygłosił referat Idea odbudowy wieży Klimek i szanse jej realizacji na spotkaniu promocyjnym książki wydanej przez PTH Oddział w Grudziądzu Grudziądz miastem Chrystiana. Materiały posesyjne z II Sympozjum Grudziądz miastem Chrystiana 4.12.1998 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. 6 maja 2002 r. odbyło się zebranie założycielskie Komitetu w CKU w Grudziądzu.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

Jak napisano „Na skutek działań Komitetu 30 kwietnia 2003 r. podjęta została Uchwała Rady Miejskiej nr VIII/30/03 o wpisaniu odbudowy wieży Klimek do strategicznego planu rozwoju miasta.

A potem „W październiku 2008 r. na wniosek Zarządu Komitetu odsłonięte części wieży zostały oczyszczone z graffiti, ponadto zamontowano nową furtkę i ponownie zabezpieczono mury. Zainstalowano także kamerę na Górze Zamkowej, co zapobiegnie dewastacji ruiny Klimka i terenu badań archeologicznych.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

Kolejne działania opisane są na stronie Komitetu Odbudowy. Tutaj tylko krótki fragment: „W 1956 r. na miejscu wieży Klimek usypany został kopiec (na zdj. lata 70.). W 1965 r. na jego szczycie ostawiono pomnik Światowida (Świętowit, błędnie Światowid, gł. bóstwo czczone przez Słowian połabskich Ranów zamieszkujące na wyspie Rugii w grodzie Arkona; czczono go jako Boga Najwyższego – pana niebios, lasu, słońca, ognia, urodzaju i prawdopodobnie wojny). Wybór ten zapewne związany był z przygotowaniami do obchodów 1000-lecia naszego państwa. Autorem pomnika był F. Kubica. Przed rozpoczęciem prac, pomnik przeniesiono do Parku Miejskiego w Grudziądzu. Pogarszający się stan techniczny kopca powodował, że od kilku lat, ze względów bezpieczeństwa, nie mógł on spełniać swych funkcji widokowych.

Na podstawie podpisanego porozumienia, we współpracy z Urzędem Miejskim, 18 kwietnia 2006 r. Komitet rozpoczął rozbiórkę kopca na Górze Zamkowej. Rozbiórka ta udowodniła, że pod kopcem znajdują się jeszcze ruiny Klimka.„.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

Krótką historię wieży Klimek można znaleźć np;. na stronie Informacji Turystycznej Grudziądza – tutaj mały fragment: „Wieża stanowiąca nieodłączny element zamku krzyżackiego w Grudziądzu, podobnie jak inne zabudowania warowni powstała w 2. połowie XIII wieku. Klimek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, jako miejsce ostatecznej obrony – w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela rycerze zakonni zamykali się w wieży, czekając na odsiecz. Drugą funkcją Klimka był punkt obserwacyjno-komunikacyjny. Wieża wysoka na ponad 30 metrów ponad poziom terenu pozwalała przy korzystnych warunkach meteorologicznych na obserwację terenu w promieniu ponad 20 km oraz porozumiewanie się z załogami okolicznych zamków krzyżackich, tj. w Rogóźnie-Zamku, Pokrzywnie, Nowem nad Wisłą i w Świeciu. Trzecią funkcją Klimka było więzienie. W części przyziemnej wieży znajdował się loch i dwa karcery. Według podań w tymże lochu, po pojmaniu w maju 1411 roku, więziony był Mikołaj z Ryńska, chorąży ziemi chełmińskiej, który w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przeszedł z rycerstwem chełmińskim na stronę Władysława Jagiełły. Odbudowana w 2014 roku po zniszczeniach wojennych wieża ma wysokość 23 metry ponad poziom terenu. Na jej szczyt z tarasem widokowym prowadzi prawoskrętna klatka schodowa. Z wieży roztacza się malowniczy widok na Grudziądz i dolinę Wisły. Przy idealnej widzialności z Klimka można dostrzec wieże kościołów w Chełmnie oddalonym o 30 km.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

Wieżę otwarto dla turystów po raz pierwszy pod koniec 2014 roku. Aktualnie jest dostępna bezpłatnie od wtorku do niedzieli w godzinach 9-20. Będąc w Grudziądzu trzeba koniecznie odwiedzić to ciekawe miejsce zarówno dla jego historii jak i też szczególnie obecnie dla przepięknych widoków.

Grudziądz'2015
Grudziądz’2015

My w tym roku odwiedziliśmy Grudziądz dwukrotnie jadąc najpierw na wypoczynek nad morze, a potem w drodze powrotnej. I taki punkt odpoczynku połączonego ze zwiedzaniem miasta lub uczestnictwa w imprezie na nadwiślańskich błoniach gorąco wszystkim polecamy. Tym bardziej, że Grudziądz zmienia się szybko dbając o turystów i swoich stałych mieszkańców – warto zajrzeć np. do „Koncepcji zagospodarowania przestrzeni lasu rudnickiego w Grudziądzu” oraz artykułu  „Rusza budowa Wiślanej Trasy Rowerowej w Grudziądzu„.

Grudziądzkie zabytki zostały w większości odnowione i zachęcają do zwiedzania – poniżej ich lista:
Mury Miejskie
Klasztor Benedyktynek
Brama Wodna
Zespół spichrzy
Góra Zamkowa
Kolegium jezuickie
Kościół p.w. św. Franciszka Ksawerego
Plac Miłośników Astronomii
Rynek i zabytkowe kamieniczki
Kościół farny p.w. św. Mikołaja
Kościół p.w. św. Ducha
Pałac Opatek
Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. św. Jana
Urząd Stanu Cywilnego
Poczta Główna
Kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Cytadela w Grudziądzu.

My odwiedziliśmy tylko niektóre z nich – poniżej mała galeria:

Patrząc na to co zostało zrobione choćby na starym mieście czy w okolicach brzegu Wisły, a szczególnie na działalność Komitetu Odbudowy Klimka to zachęta do odwiedzin Grudziądza wydaje się na tyle oczywista, że wizytę w tym mieście należy zaplanować jak najszybciej, wręcz jako docelowy punkt na mapie wycieczek. My na pewno odwiedzimy to miejsce ponownie bo krótkie przejazdowe wizyty to stanowczo za mało. Co także polecamy wszystkim czytającym ten wpis.

Zapraszamy także na nasz krótki film z Grudziądza:

Loading


2 odpowiedzi na “Dwukrotny spacer w Grudziądzu – zachęta do odwiedzin”

  1. Cudowne zdjęcia przedstawiające Grudziądz od najlepszej strony. Warto przyjechać do pięknego miasta nad Wisłą i zobaczyć powyższe miejsca. Pozdrowienia z Grudziądza 🙂

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.