Najwięcej pięknie położonych zamków jest w regionach południowej Polski. Jednak także na północy Polski istnieją zamki wspaniale współgrające z otoczeniem. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest właśnie takim obiektem.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Jak napisano w Wikipedii: „Zamek założono na sztucznej wyspie powstałej między Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Wzniesiony został z cegły na planie prostokąta o wymiarach 31 x 35 m. Posiadał dwie bramy: jedną w wysokiej wieży z przedbramiem wysuniętej przed kurtynę południowo-wschodnią, drugą w murze północno-zachodnim z podwójnym przelotem dla pieszych i pojazdów, która prowadziła do miasta. Zabudowę dziedzińca tworzyły: piętrowy, podpiwniczony budynek o wymiarach 12,5 x 15 m; piętrowy, podpiwniczony budynek na planie kwadratu o boku 8 m; Sala Rycerska – parterowy, również podpiwniczony budynek z końca XIV w. o czterech przęsłach, gwiaździstym sklepieniu i czterech wielkich oknach wychodzących na dziedziniec; oraz niewielki (4 x 8 m) dwupiętrowy obiekt przyległy do bramy prowadzącej do miasta. Całość otaczał mur obwodowy o wysokości około 15 m. Od południa do zamku przylegało przedzamcze. Z czasem powstał mur zewnętrzny otaczający zasadniczy obwód zamku oraz fosa od północy. Pod koniec XV w. do kurtyny zachodniej dostawiono nowy budynek o wymiarach 35 x 8 m. Za panowania Barnima XI nadbudowano Salę Rycerską i bramę południową o dwie kondygnacje, wzniesiono również nowy budynek bramy północnej, wysunięty poza linię murów. W czasach Bogusława XIV w skrzydle wschodnim powstała niezwykle bogato zdobiona kaplica zamkowa.„. Teraz to położenie nie jest już takie jak kiedyś, ale widok z mostu przy ul. Powstańców Śląskich ciągle daje wyobrażenie jak tu kiedyś mogło być.

Będąc na wakacjach w rejonach nadmorskich niedaleko Darłowa, a najlepiej w Darłówku, będącym nadmorską częścią Darłowa, warto zajrzeć do zamku, aby zobaczyć zarówno samą architekturę, jak i zbiory w Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.

 Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Historia tego miejsca zaczyna się w II połowie XIV wieku. „Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Książę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej – Elżbiety von Behr – wyspę wraz z młynem, z myślą o budowie na niej warowni. Lata 1352-1372 to czas szybko postępujących prac budowlanych. W ciągu tego dwudziestolecia wyrósł na wyspie zamek (I faza), który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego. Dzieło Bogusława V było obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich – braci i kuzynów Bogusława.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Streszczenie losów zamku z Wikipedii: „W latach 1449-1459 zamek został przebudowany przez Eryka Pomorskiego na wzór wcześniejszej siedziby księcia, zamku Kronborg. W 1622 książę Bogusław XIV pozostawił zamek Danii. Po jego śmierci zamek obejmowali ordynaci z dynastii Oldenburgów. W 1773 król Danii Chrystian VII Oldenburg przekazał zamek królowi Prus Fryderykowi II Wielkiemu Hohenzollernowi. Król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zburzyć mur otaczający zamek i wybudować w nim wojskowe koszary. W latach 1807-1808 na zamku znajdował się szpital dla żołnierzy wojsk napoleońskich. W 1840 roku, po koronacji króla Prus Fryderyka Wilhelm IV, w zamku odbywały się uczty na cześć nowego króla. W czasie powstania styczniowego królowie Danii – najpierw Fryderyk VII, potem Chrystian IX Glücksburg – walczyli o odzyskanie zamku książęcego w Darłowie. Dopiero po długich staraniach Chrystian IX odzyskał zamek, ale nie całe miasto. Ta dynastia rządziła zamkiem do 1912 roku i do momentu, kiedy Fryderyk VIII Glücksburg zmarł. Potem ambitny Chrystian X Glücksburg postanowił z zamku zrobić muzeum i zrealizował plan w 1930 roku. W trakcie II wojny światowej zamek nie został zniszczony mimo zniszczeń, jakim uległo miasto. W 1945 roku na terenie zamku urządzono Muzeum Regionalne. W latach 1971-1988 dokonano remontu kapitalnego zamku i w dniu 22 października 1988 roku muzeum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.”

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Jeśli więc zmęczyła cię już rola plażowicza palonego żarem słońca lub smaganego sztormowymi wiatrami koniecznie zajrzyj do tego ciekawego miejsca. Poniżej kilka zdjęć z wnętrz zamku.

Warto też wejść na zamkową wieżę, skąd całe miasto bardzo dobrze widać. Choć wrażliwi muszą uważać na dość strome schody.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek to tylko jedna z wielu atrakcji Darłowa, więc wizytę w tym mieście warto zaplanować na przynajmniej kilka godzin.

Okolice rynku – ratusz i Kościół Matki Bożej Częstochowskiej na poniższych zdjęciach.

Poniżej kilka ujęć innego ciekawego zabytku Darłowa – Kościóła św. Gertrudy:

Należy też pamiętać, że dla kompletu wrażeń warto zajrzeć do Darłówka – poniżej kilka zdjęć tej nadmorskiej dzielnicy Darłowa:

Warto też wiedzieć, że w Darłowie cyklicznie organizowane są międzynarodowe zloty historycznych pojazdów wojskowych.
Po tych wszystkich atrakcjach można też posilić się np. w zabytkowych wnętrzach Zamkowego Gościńca w Darłowie – poniżej na zdjęciu:

Zamkowy Gościiniec w Darłowie
Zamkowy Gościiniec w Darłowie

Zapraszamy na nasze filmy z Darłowa i Darłówka:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.