Ostatnio na społecznościowej stronie:
https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe pojawiły się obiekty uratowane przez społeczności w ramach współpracy transgranicznej.  W Łodygowicach byliśmy już prawie 10 lat temu:

Łodygowice'2005
Łodygowice’2005

a teraz czytamy np. tu: „Konferencja w związku z zakończeniem remontu zamku w Łodygowicach„:
Gmina Łodygowice, wspólnie z partnerem ze Słowacji, zrealizowała projekt pn.: Współpraca przez kulturę – budowa i modernizacja polsko-słowackich centrów kultury. Projekt obejmował stworzenie Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Transgranicznej w gminie Łodygowice. Na ten cel zaadaptowany został zabytkowy zamek.„.

Warto o tym wiedzieć i pisać, bo to jedna z najlepszych form ratowania zabytków w Polsce.

Zachęcamy więc do zajrzenia także do tego artykułu: „Odrestaurowany zamek w Łodygowicach„, w którym zamieszczono kilka nocnych zdjęć tego obiektu, a także do tego artykułu: „ŁODYGOWICKI PAŁAC ZNOWU W PEŁNEJ KRASIE„, gdzie napisano m.in. „Kompleksowy remont zabytku zabytku kosztował półtora miliona euro. Większość pieniędzy pochodzi z unijnej dotacji. Prace wykonano w ekspresowym tempie ośmiu miesięcy. To największe tego typu przedsięwzięcie w ostatnim czasie na Żywiecczyźnie. „.

Innym interesującym obiektem jest Pałac Czeczów w Kozach. Zdjęcia z 2014 roku można znaleźć np. na tej stronie: „Pałac Czeczów w Kozach – stan obecny„. Obiekt ten pełni po remoncie funkcje m.in. Gminnej Biblioteki. Warto przeczytać artykuł: „Antywieś Kozy„, w którym napisano m.in. „Dzięki porozumieniu transgranicznemu z Gminą Żylina na Słowacji udało się pozyskać środki na remont Pałacu w wysokości miliona euro. (…) Pałac pełni funkcję domu kultury, mieszcząc m.in. kameralną salę koncertową, bibliotekę, izbę historyczną, galerię i dwie pracownie. Jest domem Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie” i Orkiestry Dętej, która na wspomnianych dożynkach zagrała z Golcami. Studenci katowickiej ASP mają tu swoje letnie zajęcia. Ile europejskich domów kultury mieści się w tak okazałym pałacu?„.

Poniżej ekran startowy biblioteki w Kozach:

Pałac Czeczów w Kozach
Pałac Czeczów w Kozach

Nieco mniej okazałym obiektem, ale jakże ważnym dla lokalnej społeczności jest też odrestaurowana Zagroda Etnograficzna w Rogach. Poniżej zdjęcie ze strony www:

Zagroda Etnograficzna w Rogach
Zagroda Etnograficzna w Rogach

I jako motto dla takich działań warto zacytować fragment z powyższego zdjęcia ze strony: „CZY WARTO CHRONIĆ TE WARTOŚCI
Czy warto chronić te wartości? Każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Zapewne mieszkając w tak bogatym kulturowo regionie, mając na co dzień styczność z tradycją i zwyczajami, w otoczeniu wielopokoleniowych rodzin nie czujemy się pozbawieni korzeni naszej tożsamości. Ale co będzie za kilkadziesiąt lat…? Wystarczy pojechać za granicę kraju–nawet na krótki okres, by się przekonać, jak ważne jest mieć swoje pełne pamiątek, rodzinne miejsce na ziemi.„.

Pokazane powyżej obiekty to wzorcowe przykłady dla lokalnych społeczności, także mieszkających w sąsiadujących ze sobą strefach przygranicznych, jak można ratować obiekty zabytkowe dając im nowe społecznie użyteczne funkcje. Bardzo byśmy chcieli i życzymy tego wszystkim obiektom zabytkowym w naszym kraju aby znalazły tak troskliwych i jednocześnie praktycznych gospodarzy. Zabytki nie muszą być jedynie finansowym obciążeniem. Jak widać mogą być wspaniałym miejscem dla działających w danym miejscu/regionie zespołów, orkiestr czy po prostu jako edukacyjne zaplecze uzupełniające dla szkół.

Na naszej mapie Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce mamy aktualnie 215 obiektów:

Aktualizacja 8.02.2015 – Wśród turystów, a pewnie i szerzej w całym społeczeństwie jest duża grupa kolekcjonerów – dzisiaj polecamy pomysł na propagowanie obiektów turystycznych przy pomocy znaczków turystycznych – więcej na stronie:
http://znaczki-turystyczne.pl/
i na Facebooku: https://www.facebook.com/znaczki.turystyczne
O kolekcjonerach napisano na stronie:
http://znaczki-turystyczne.pl/kolekcjonerzy
Kolekcjonerzy
Grupa docelowa osób zbierających znaczki jest bardzo różnorodna i nie można jej usystematyzować ani dobrze zdefiniować według klasycznych kryteriów.

Z punktu widzenia zajmowanej pozycji społecznej – Znaczki Turystyczne zbierają robotnicy, lekarze, studenci, profesorzy, właściciele firm, pracownicy administracji państwowej, uczniowie…

Z punktu widzenia wieku – znaczną część kolekcjonerów tworzą dzieci i młodzież, ale również seniorzy, studenci i osoby w wieku średnim. Często jest to wspólna pasja całej rodziny lub młodych par.

Kolekcjonerów można scharakteryzować jako osoby aktywne, lubiące turystykę w różnych jej formach. Niezależnie od tego czy będzie to turystyka wyczynowa, górska albo świąteczna, okazjonalna połączona z ciekawością zwiedzania zabytków historycznych lub technicznych. Kolekcjonerzy chodzą pieszo, jeżdżą na rowerze, samochodem, pociągiem. To wszystko zależy od rodzaju celu turystycznego i jego położenia w terenie. Po prostu jest różnica, jeżeli celem jest schronisko górskie lub muzeum znajdujące się w zabytkowym mieście.

Ważną grupę kolekcjonerów stanowią rodzice z dziećmi, którzy planują weekendowe wycieczki lub swoje urlopy według miejsc występowania Znaczków Turystycznych. Chociaż łączna wartość finansowa całej kolekcji Znaczków Turystycznych jest duża, to jednak dzięki rozproszeniu ZT na dużym obszarze i ekskluzywności sprzedaży, utrata niewielkich kwot na poszczególne znaczki jest rozłożona w czasie, dzięki czemu jest właściwie dostępna dla wszystkich osób a nawet dla mniej zamożnych rodzin. Aktywność na łonie przyrody, wspólny czas spędzony na zwiedzaniu zabytków, zdrowy styl życia – to wszystko stanowi atrybuty kolekcjonowania Znaczków Turystycznych i stanowi autentyczną motywację dla kolekcjonerów-turystów, rekrutujących się zwłaszcza z grona rodziców i dzieci.

Zachęcamy więc wszystkie obiekty turystyczne, w tym także te uratowane do zadbania także o kolekcjonerów, a przy okazji o reklamę własnych dokonań w ten mniej konwencjonalny sposób.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.