O Konarach niewiele można znaleźć informacji w internecie. Na stronie Powiatu Przysuskiego są jedynie dwa zdjęcia i jedno zdanie: „Konary – zabytkowy Dworek Helbichów z XIX w. (własność prywatna) nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego.„. W Wikipedii też nie ma zbyt wiele: „Konarywieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Wieniawa, nad Zalewem Domaniowskim (którego linia brzegowa w większej części rozciąga się na obszarze Konar). Miejscowość jest podradomską osadą letniskową i sezonowym ośrodkiem sportów wodnych. Wieś ta wchodzi w skład sołectwa Głogów” oraz jako zabytki wymienione są: „XIX-wieczny „Dworek Helbicha” nad brzegiem zalewu (zobacz: Adam Bogumił Helbich), Stara aleja lipowa„.

Poniżej zdjęcie wykonane przez nas w obecnym Pałacu Domaniowskim pokazujące ten obiekt w roku 2008:

Konary w roku 2008
Konary w roku 2008

I kolejne zdjęcie pokazujące to miejsce w 1940 roku:

Konary w roku 1940
Konary w roku 1940

Na szczęście to piękne miejsce znalazło swojego opiekuna, który nie tylko doprowadził do przywrócenia go do życia, ale też nie zapomniał o jego historii, którą szczegółowo opisał na stronie obecnego pałacu.

Nasze zdjęcie pokazuje fragmenty tej historii:

Konary - historia
Konary – historia

Jako ciekawostkę warto wskazać fragment: „Wraz z wybuchem II wojny rodzina Helbichów została wywłaszczona, a teren majątku Konary został przeznaczony na poligon Luftwaffe. Helbichowi pozwolono zostać w Konarach, gdzie pełnił funkcję zarządcy. W czasie okupacji niemieckiej współpracował i pomagał partyzantom.

Niestety po wojnie jak wiele podobnych obiektów Konary zostały rozparcelowane i popadły w ruinę.  W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku w budynku dworu znajdowała się szkoła.

Zacytujemy jeszcze jeden fragment z obecnej strony pałacu: „Otwarty w kwietniu 2012 roku Pałac Domaniowski pozwoli się Państwu przenieść w najpiękniejsze czasy Polskiej historii, kiedy to dwór szlachecki był ośrodkiem barwnego, zgodnego z rytmem wyznaczonym przez naturę życia, stanowiąc ostoje i przystań dla każdego wędrowca przemierzającego południowe kresy Mazowsza…„.

Poniżej nasze zdjęcie z września’2014:

Konary'2014
Konary’2014

Odbudowany i rozbudowany dwór przekształcił się w Pałac Domaniowski, a jego lokalizacja nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego powstałego w latach 1996-2000 zachęca do odwiedzin tego miejsca i spędzenia czasu na styku z przyrodą.

Poniżej zdjęcie od strony zalewu.

Konary'2014
Konary’2014

I zdjęcie samego zalewu:

Konary'2014 - Zalew Domaniowski
Konary’2014 – Zalew Domaniowski

Pałac Domaniowski jak napisano na jego stronie: „to oaza spokoju i komfortu, znajdująca się nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego- największego i najczystszego zbiornika wodnego na południowym Mazowszu. Urokliwe miejsce w samym sercu Polski, gdzie duch bogatej historii przeplata się z nowoczesnością i elegancją.„.

Konary'2014
Konary’2014

Wnętrza zostały podporządkowane obecnym funkcjom obiektu: konferencjom, przyjęciom, zabiegom pielęgnacyjnym i relaksującym, a możliwe na terenie otaczającym pałac jest także wędkowanie, jazda konna, narciarstwo biegowe, korzystanie z nart wodnych i sprzętu pływającego oraz wiele innych form rekreacji.

Konary'2014
Konary’2014

Zachęcamy do samodzielnego przejrzenia oferty na stronach pałacu.

Poniżej kilka innych zdjęć z wnętrz.

Korzystając z pięknej pogody, staraliśmy się zobaczyć i pokazać nastrojowość tego miejsca i jego aktualny „kolorowy” stan, który cieszy nas podwójnie — zarówno ze względów estetycznych, jak i też z powodu uratowania kolejnego historycznego miejsca.

Konary'2014
Konary’2014

Na pewno warto tu przyjechać choćby na chwilę, a jeśli ktoś może na dłużej, aby wykorzystać walory tego miejsca na relaks i wypoczynek, lub jak kto woli na sporty wodne czy zabiegi w spa. Albo na po prostu zwykły spacer i sesję zdjęciowo-filmową oraz obcowanie z historią z bliska.

Konary'2014
Konary’2014

Z każdej strony obiekt prezentuje się pięknie.

Konary'2014
Konary’2014

Dziękujemy miłej obsłudze pałacu za możliwość jego zobaczenia z bliska i we wnętrzach w czasie trwających przygotowań do kolejnej uroczystości. Wyrozumiałość dla takich turystów jak my, chcących zobaczyć i poznać historię takich miejsc, niekoniecznie korzystających od razu z usług w nich oferowanych, jest dla nas i zapewne wielu nam podobnym bardzo istotna.

Konary'2014
Konary’2014

Na pewno jeszcze kiedyś tu zajrzymy, aby spędzić nieco więcej czasu.

Zapraszamy także na nasz film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.