Szczekociny’2012

Piękne polskie parki i pałace – Szczekociny

Barokowo-klasycystyczny zespół pałacowy Dembińskich w Szczekocinach to piękne miejsce, ale ciągle nie ma szczęścia do poważniejszych opiekunów.
Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Jego budowniczy Jan Ferdynand Nax był polskim architektem, publicystą i ekonomistą, a także autorem projektu rozbudowy gospodarczej kraju – przemysłu, handlu i rzemiosła.

Szczekociny’2003
Szczekociny’2003

Pałac wybudowano dla Franciszka i Urszuli Dembińskich, w miejscu gdzie poprzednio znajdował się dwór rodu Korycińskich.
W Szczekocinach byliśmy dwukrotnie – powyżej zdjęcie z roku 2003, a poniżej z roku 2012.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

Do pałacu prowadzi aleja parkowa, a za pałacem jest niestety zdziczały park krajobrazowy.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

Dembińscy dołożyli wiele trudu aby odbudować obiekt po zniszczeniach jeszcze z okresu wojen szwedzkich, a Franciszek Nax tworzy dla nich okazałą siedzibę magnacką. Kiedy przedwcześnie umiera mąż, Dembińska samodzielnie zarządza majątkiem aż do 1824, gdy umiera w wieku 84 lat. Wtedy majątek przechodzi do rodziny Łubieńskich.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

Jan Ciechanowski, ambasador II RP w USA był ostatnim właścicielem Szczekocin od roku 1929.
Po II wojnie w pałacu swoje miejsce znalazły 2 szkoły: gimnazjum i liceum oraz internaty.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

W 1980 roku pałac spłonął w pożarze. Wtedy zabezpieczono prowizorycznie budynek główny, a dla szkół rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

Od wielu lat słyszymy o próbach znalezienia nowego właściciela dla tego miejsca. Jeśli popatrzeć na wyniki wyszukiwania na stronie: http://zawiercie.naszemiasto.pl/tag/palac-w-szczekocinach.html, to widać, że choćby w ostatnich kilku latach plany rewitalizacji tego obiektu i jego zagospodarowania na różne cele ciągle nie dochodziły do szczęśliwego finału. A gmina co rok ponosi koszty jego utrzymania.

Na stronie:  można znaleźć historyczne fotografie obiektu.
Ostatnie wiadomości z 3-02-2014  wskazują na determinację burmistrza Szczekocin w kierunku sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego. Mieszkańcy są nieco innego zdania. A chętnych na kupno zabytku na razie nie ma.

Szczekociny'2003
Szczekociny’2003

Warto przeczytać list architekta z Kielc – Stefana Jacka Fortunki, który twierdzi, że pałac nie powinien być wystawiony na sprzedaż. Poniżej tylko krótki cytat z tego listu: „Według mnie zespół pałacowo-parkowy powinien pełnić funkcję użyteczności publicznej, a najlepszym byłoby przeznaczenie muzealne, np.: „Muzeum Historii Miasta i Gminy Szczekociny”, muzeum prawdziwej, możliwie szeroko i rzetelnie potraktowanej burzliwej historii miasteczka i ludzi od pradziejów po dzień dzisiejszy w nowoczesnej formule vide świetnie funkcjonujące Muzeum Powstania Warszawskiego, ale także cała masa innych odrestaurowanych zabytkowych obiektów dobrze radzących sobie w wolnorynkowej rzeczywistości. Eksponatów, tematów i postaci historycznych i współczesnych związanych ze Szczekocinami godnych prezentacji na pewno nie zabraknie…

Myślę, że nie zabraknie w przyszłości także chętnych do odwiedzenia tego miejsca turystów i wycieczek szkolnych. Sala balowa na piętrze mogłaby również pełnić funkcję sali konferencyjnej. Istnieje szansa, że przeznaczając budynek główny na muzeum, można będzie go odrestaurować w prawie niezmienionej formie. Dwie oficyny (północna i południowa), a także pawilony przybramne ostatecznie (wobec braku innych pomysłów), można przeznaczyć na pokoje gościnne, powiedzmy w standardzie pensjonatu i niezbędne zaplecze.

Moim zdaniem każda prywatyzacja zespołu pałacowego, może doprowadzić do totalnej przebudowy związanej z wprowadzeniem agresywnej funkcji komercyjnej, stanie się zamkniętą, niedostępna enklawą i obróci się wcześniej czy później na szkodę społeczeństwa Szczekocin, a w konsekwencji (jakby to nie zabrzmiało patetycznie) całego narodu.

Zespół pałacowy i park to piękne miejsce, dziedzictwo, wspólny kapitał i dobro, przecież to diament, perła, bezcenny klejnot w Koronie, skarb kultury narodowej, materialne świadectwo poprzednich pokoleń i duma miasta, które powinno służyć wszystkim, uczyć historii i cieszyć wszystkich, w szczególności mieszkańców Szczekocin i przyjezdnych. O taki status pałacu trzeba walczyć ze wszystkich sił, a nowoczesne europejskie i światowe państwo (takie przecież mamy aspiracje) powinno sprawować mecenat nad tego typu obiektami i wspierać samorządy lokalne.

Szczekociny’2012
Szczekociny’2012

Warto przeczytać artykuł z 2011 roku na portalu szczekocińskim „Pałac jak bajka„, gdzie m.in. napisano: „Podczas okupacji pałac zajęło gestapo. Po wojnie ogromny zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność gminy. W budynku powstało liceum, potem biblioteka, a po pożarze w 1980 Spółdzielczy Kombinat Rolno-Spożywczy wykonał w nim remont. Od tej pory w kordegardzie i części zabytku mieszkali w lecie junacy OHP i koloniści z kieleckich szkół. Ostatnio przez 7 lat obiekt dzierżawił prywatny inwestor, bo władze uznały, że ich nie stać na utrzymanie tak ogromnej budowli. Nowy gospodarz zadbał o odnowienie murów, wstawił okna, odnowił instalację elektryczną. Ale poprzedni burmistrz nagle zerwał umowę. Najemca zaskarżył gminę do sądu i wygrał w pierwszej instancji. Obecne władze nie chcą komentować tamtej niedobrej dla pałacu decyzji.

My mamy nadzieję, że jednak znajdzie się ktoś na tyle zdeterminowany i kochający zabytki, kto uratuje to piękne miejsce i w jego rękach stanie się ono na powrót jedną z największych atrakcji turystycznych tych okolic. Liczymy na to, że w rękach sprawnego gospodarza (obojętnie czy prywatnego czy samorządowego) korzystając z dofinansowań unijnych uda się to miejsce szybko doprowadzić do stanu dawnej świetności.

Więcej zdjęć ze Szczekocin znaleźć mona na naszych stronach:
http://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2003-2.php
oraz
http://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2012-6.php

Zapraszamy także na nasz film z tego miejsca:

Przeczytaj także inne wpisy:

Najpiękniej położone polskie zamki (7) - Zamek Ogrodzieniec - Podzamcze
Szlak Orlich Gniazd wiedzie między innymi przez Podzamcze, gdzie znajduje się kolejny pięk...
Najpiękniej położone polskie zamki (8) – Zamek Czocha - Leśna
Las, jezioro i tajemniczy, malowniczy zamek – cóż więcej trzeba aby kolejną wycieczkę uzna...
Pieskowa Skała – krajobrazowy diament Polski
O Pieskowej Skale pisaliśmy już jako o najpiękniej położonym zamku w Polsce. Ale jeden ...
Turystyczne spotkania ze szkłem – Krosno, Rymanów
Wędrując po Polsce w poszukiwaniu interesujących miejsc spotykamy często takie zakątki, w ...
Drogosze – jeden z ciekawszych obiektów na Mazurach
Przemierzając Mazury postanowiliśmy ponownie odwiedzić pałac w Drogoszach, aby sprawdzić c...
Dolina Będkowska i Dolina Kobylańska - blisko i pięknie
Aby odpocząć od zgiełku miast, ciągłego pośpiechu, życia w ustawicznym niedoczasie czy pod...
I Ty zobacz i odwiedź Pieniny
Przypominając w tym tygodniu kilka albumów z Pienin na naszych stronach na Facebooku i Goo...
Piękne polskie parki i pałace - Sterdyń
Pod koniec sierpnia udało nam się skoordynować z administracją pałacu naszą wizytę w Sterd...
Od zrujnowanego dworku do błyszczącego pałacu - Konary
O Konarach niewiele można znaleźć informacji w internecie. Na stronie Powiatu Przysuskiego...
Gorzanów – powrót z bezmiaru nicości
Tytuł utworu będącego podkładem muzycznym naszego filmu o Gorzanowie – „W bezmiarze nicośc...
Chwalmy to co należy pochwalić, ale pamiętajmy o wielu powodach do wstydu
Kiedy na przełomie kwietnia i maja'2015 przemierzaliśmy rejony województw dolnośląskiego i...
Wypoczynek w pałacu na wodzie - Wielimowo Osada Danków
Jeśli chciałbyś odpocząć w pięknym miejscu lub urządzić swoje wesele, szkolenie lub każdą ...

Dodaj komentarz