Krosno koło Ornety to wspaniałe miejsce, porównywane przez nas do karpackich cerkiewek czy raczej do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej ze względu na lokalizację gdzieś pośród pól i lasów:

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Kiedy tu zajrzeliśmy w zwykły dzień tygodnia, choć to wakacje, a więc okres wycieczek w pełni, to nie zastaliśmy nikogo, żadnego turysty a kościół czekał na nas otwarty, jakby zapraszał: wejdź i podziwiaj.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Nie będziemy tu szczegółowo opisywać tego miejsca, gdyż wiele opisów można znaleźć w Internecie – jeden z obszerniejszych można znaleźć na tej stronie  lub w Wikipedii .

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Miejsce to zasługuje ze wszech miar na pokazanie światu, ma ciekawą historię – z pierwszego linka zacytujemy jedynie drobny fragment:
Sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie koło Ornety jest być może jednym z najstarszych spośród żywych do dziś warmińskich miejsc kultu. Jego legendarne początki sięgają XV wieku. Jak większość warmińskich miejscowości o historycznym rodowodzie wieś nad Drwęcą Warmińską powstała w miejscu starszych osad pruskich Bludyn i Gayliten połączonych w 1384 r. przez Jana von Krossen. Pruska miejscowość Gayliten wymieniana była w dokumentach już w połowie XIV wieku. Wieś, której nazwę Krossen (Crossen) nadano od nazwiska pierwszego właściciela, została ulokowana na prawie chełmińskim przez biskupa warmińskiego Henryka Sorboma 11 listopada 1384 roku.

Najpopularniejsza legenda dotycząca powstania sanktuarium opowiada o dzieciach bawiących się nad brzegiem Drwęcy Warmińskiej. Na kamieniu w rzece znalazły one alabastrową figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem i zabrały ją do domu. Następnego dnia figurka została znaleziona w tym samym miejscu. Schowana i zamknięta przez matkę dzieci w skrzyni ponownie wróciła nad rzekę. Kilkakrotnie uroczyście przenoszona do kościoła w Ornecie również w cudowny sposób wracała na dawne miejsce. W końcu – odczytując to jako znak boży – wzniesiono nad rzeką kapliczkę i w niej pozostawiono figurkę, do której szybko zaczęli przybywać pątnicy.
Istniejące źródła archiwalne potwierdzają kult w XVI wieku. Poza tym wiadomo że w 1593 Jakub Bartsch r. ufundował w Krośnie kaplicę poświęconą cudownej figurce. Sama czczona w Krośnie do 1945 r. rzeźba wydatowana została na 1 poł. XIV wieku. Najprawdopodobniej Krosno jako miejsce pielgrzymkowe zaczęło funkcjonować w 2 poł. XV wieku.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Kiedy byliśmy poprzednio w Krośnie 14 lat temu, to trwał tam remont. Teraz (lipiec’2013) budynki sanktuarium wyglądały nieco lepiej, ale odnosi się wrażenie, że prace nie zostały do końca wykonane, szczególnie na zewnątrz.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Choć i wnętrze, pomimo wielu już wykonanych prac, czeka cierpliwie na ich finał, tak jak i strona internetowa sanktuarium: http://krosno.warmia.pl .

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Na stronie czytamy w końcowych akapitach: „W 2007 roku sprawą fatalnego stanu kościoła p.w. Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie zainteresowali się politycy. Z inicjatywy senatora warmińskiego R. Góreckiego kilkudziesięciu senatorów wystosowało apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ratowanie zabytkowego kościoła w Krośnie k. Ornety.” Apel ten dostępny jest na tej stronie, gdzie także dostępna jest odpowiedź MKiDN, której fragment zacytujemy: „Pragnę zapewnić Państwa, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokłada starań, aby obiekty zabytkowe w Polsce otrzymywały należytą pomoc. Ilość środków dostępnych na cel ochrony zabytków jest jednak, ze względu na zły stan zachowania wielu obiektów i wieloletnie zaniedbania w tej sferze, niewspółmierna do skali potrzeb.”,  a artykuł na ten temat można przeczytać na tej stronie.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Sądząc po aktualnym stanie i nie znajdując informacji na temat ewentualnych dofinansowań prac w Krośnie, a także czytając notkę o sanktuarium na tablicy informacyjnej z 2012 roku:

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

widzimy, że jest to zabytek ciągle czekający na powrót do świetności, a także wymagający zarówno wsparcia finansowego w zakresie renowacji samego obiektu, jak też w zakresie bazy noclegowej dla pielgrzymów i turystów.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Warto aby ten zabytek był efektywnie i sprawnie zarządzany, aby powstały dla niego dobre projekty rewitalizacji skutkujące pozyskaniem stosownych funduszy. Mała parafia z tak dużym wyzwaniem i obiektem może sobie nie poradzić. Warto aby ten cenny zabytek zyskał szersze grono osób zainteresowanych i chcących czynnie działać dla jego szybkiego całkowitego odrodzenia.

Krosno koło Ornety
Krosno koło Ornety

Zapraszamy także na nasz film z Krosna:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.