Przemierzając Mazury postanowiliśmy ponownie odwiedzić pałac w Drogoszach, aby sprawdzić czy coś się tam dzieje.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Poprzednio byliśmy tam w 2008 roku, więc wydawało się nam, że 5 lat to spory okres na przeprowadzenie jakichś prac renowacyjnych.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Drogosze jednak zatrzymały się w miejscu, a raczej w czasie. I jest tam tak, ja to napisano w Wikipedii: „Od 1991 roku majątek wystawiony był na sprzedaż i od 1993 pozostaje w rękach osób fizycznych. Od tego czasu w budynku przeprowadzono tylko drobne remonty wnętrz. Natomiast reszta, zarówno sam pałac, otaczający go ogród jak i zabudowania gospodarcze pozostają w bardzo złym stanie i systematycznie niszczeją. Park krajobrazowy już niemal całkowicie zatracił swoje walory, a znajdujące się w nim stawy są zaniedbane, mają niższy poziom wody oraz poważnie uszkodzone groble. Obecnie obiekt pałacu głównego wraz z przylegającym do niego ogrodem otoczone są płotem.” A szkoda bo to obiekt posiadający ogromny potencjał, ciągle jednak nie jest on wykorzystywany. Zacytujemy ponownie z Wikipedii: „Majątek w Drogoszach jak każdy większy pałac czy zamek posiada liczne legendy związane z jego założeniem. Niemniej jednak, ta dotycząca symboliki architektury pałacu, w zdecydowanej większości jest prawdziwa. 100 metrowej długości budowla posiada 4 kolumny – symbolizujące cztery pory roku, 12 kominów – tyle ile jest miesięcy, 52 pokoje – tyle ile tygodniu w ciągu roku, 365 okien – tyle co dni w roku i 7 balkonów – tyle co dni w tygodniu.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Historię tego miejsca znaleźć można m.in. w podanym linku powyżej lub na tej stronie. Można też posłuchać audycji radiowej, gdzie znaleźć można cenną dla turystów informację: „Od lat ma, mieszkającą tuż obok, wspaniałą opiekunkę, która udostępnia zwiedzającym pałacowe wnętrza.”.

I nam udało się spotkać tą przyjazną turystom osobę, która pokazała nam bardzo ciekawe wnętrza pałacu.

Zacznijmy od kaplicy i mauzoleum.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Tu można zobaczyć zgodnie z opisem w Wikipedii „Bogato zdobione symboliczne grobowce z białego marmuru, przedstawiające zmarłych naturalnej wielkości zostały ustawione w kaplicy prawdopodobnie w 1889 roku. Razem z wykonanymi z białego marmuru epitafiami członków rodziny Stolberg-Wernigrode umieszczonymi na ścianach tworzą jedyną tzw. memoratywną kaplicę w prowincji.”

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Warto rozejrzeć się dokładniej, aby móc podziwiać jakby przyprószone kurzem zapomnienia elementy wystroju.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

 W niektórych pomieszczeniach odnaleźć można jeszcze bardzo dobrze zachowane sufity.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Szczególnie dawna sala balowa robi ogromne wrażenie, pomimo zerwanej podłogi.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Będąc więc w tych okolicach warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie tego urokliwego zespołu pałacowo-parkowego, gdzie czas na razie zatrzymał się dla zabytku w miejscu. Mamy jednak nadzieję, że obecni właściciele prędzej czy później doprowadzą go do świetności.

Drogosze'2013
Drogosze’2013

Zapraszamy także na nasz krótki film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.