Trzcinica - Karpacka Troja

Karpacka Troja – archeologia przemawia do turystów zrozumiałym językiem i nadaje przeszłości nową jakość

O tym miejscu słyszeliśmy już dawno – na skali internetowej to jakieś kilkaset tysięcy lub nawet kilka milionów kliknięć temu albo kilkanaście wymian baterii w bezprzewodowej myszce. Jednak dopiero w tym roku udało nam się to miejsce odwiedzić.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Pierwsza po północnej stronie Karpat obronna osada zakarpackiej ludności kultury Otomani-Füzesabony:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_Otomani
i http://www.pma.pl/archiwa/mykeny/kultura.htm
powstała ponad 4000 lat temu – to brzmi tajemniczo i zachęcająco.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Nic więc dziwnego, że znalazły się i chęci i środki finansowe aby to miejsce stało się jednym z ważniejszych na turystycznym szlaku polskiego Podkarpacia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Podkarpacie).

Tytuł naszego wpisu zaczerpnęliśmy z misji, wizji i celu Skansenu Karpacka Troja – http://www.karpackatroja.pl/misjawizjacel_11_0.html, który krótko określa założenia przyjęte dla tego miejsca.

Patrząc na model osady na poniższym zdjęciu

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

a potem wędrując po całym terenie zdajemy sobie sprawę, że przez bardzo długi okres na rozległym wzgórzu porośniętym wydawałoby się całkiem zwykłym lasem kryło się miejsce niezwykłe, obecnie porównywane z Troją.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Oprócz niewątpliwych walorów historycznych – cytujemy ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzcinica_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie): „Badacze odkryli najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pierwszą po północnej stronie Karpat obronną osadę zakarpackiej ludności kultury Otomani (Füzesabony).

Znajduje się tu monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, najstarszy gród słowiański i najlepiej do dziś zachowany obiekt obronny z tego okresu na Podkarpaciu. Znaleziono tu ok. 150 tysięcy różnego rodzaju zabytków, w większości dotąd nieznanych w Polsce, często unikalnych w skali europejskiej.

Odkrycia te w zupełnie nowym świetle stawiają początki epoki brązu w tej części Europy, a także zmieniają wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza.”

miejsce to przyciąga wzorowym zorganizowaniem ruchu turystycznego. Jest tu m.in. bardzo realistycznie oddana atmosfera codziennego życia mieszkańców tej osady.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

W budynku edukacyjno-wystawowym można zarówno obejrzeć ciekawy film jak i po prostu nabyć jego nieco dłuższą wersję czy też wiele publikacji poświęconych historii Karpackiej Troi. Pięknie wyeksponowane zostały wszystkie znalezione tutaj przedmioty.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Rozmiar prac związanych z prezentacją osady bardzo dobrze widać po wejściu na wzgórze.

Jak napisano na stronie: http://www.karpackatroja.pl/skansen_14_0.html – „Wały Królewskie – Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest „Wałami Królewskimi”. Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.”

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Na wzgórzu odtworzono fragmenty wałów obronnych i  umocnień, a także modele budynków mieszkalnych. Trzeba wspomnieć, że w grodzisku odkryto w latach 1995-1996 tzw. skarb srebrny składający się z 659 przedmiotów – ich opis na poniższym zdjęciu.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Ciekawe ukształtowanie terenu w połączeniu z odtworzonymi umocnieniami stwarza niezapomniany klimat, bliski temu jaki panuje w naszych starych, średniowiecznych zamkach.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Trudy krótkiej wspinaczki na wzgórze

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

wynagradza to co znajdujemy tam po wejściu.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Choć niektórzy być może spodziewali się czegoś więcej, ale należy wyobrazić sobie i docenić fakt, że tak rozległą budowlę stworzono rękami ludzkimi kilka tysięcy lat temu przy użyciu bardzo prostej „technologii” (jeśli można użyć tego słowa) i ogromnym wysiłkiem fizycznym jej budowniczych.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Na koniec przytoczymy jeszcze fragment opisu ze strony http://www.karpackatroja.pl/skansen_14_0.html :

Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to wzbogacone o atrakcyjny program kulturalny oraz niezwykłą atmosferę gwarantującą niezapomniane wrażenia.

Zadbano więc o wszystkie potrzeby turystów i tych młodych i tych bardziej doświadczonych. Zachęcamy gorąco do odwiedzin tego ciekawego miejsca i zapraszamy na nasz krótki film:

Przeczytaj także inne wpisy:

Wycieczkowe podsumowanie roku 2011
Końcówka roku nastraja do pewnych podsumowań, więc także i my krótko podsumujemy rok 2011. W roku 2011 odwiedziliśmy ponad setkę miejsc w Polsce na k...
Najpiękniej położone polskie zamki (28) – Chęciny
Chęciny nie miały do tej pory szczęścia na naszej mapie atrakcji turystycznych. Ale w tym roku piękna pogoda i zarezerwowany czas pozwoliły odwiedzić ...
Najpiękniej położone polskie zamki (30) – Szydłowiec
Położony na sztucznej wyspie, wśród dawnych rozlewisk rzeki Korzeniówki. Otoczony fosą. A jednak prawie w środku miasta. Zamek w Szydłowcu – bo...
Kliczków, Olandia i Nowa Wieś - trzy uratowane obiekty zabytkowe z nowymi certyfikatami
6 i 7 kwietnia zakończyły się kolejne głosowania w naszym konkursie: „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce”. Do gro...
3 wyspy, 3 forty twierdzy, morze, zalew i latarnia morska
Na powierzchni lądowej rzędu 91 km2 natura i ludzie stworzyli unikalny zespół różnorodnych atrakcji, którymi można by obdarzyć kilka innych miejscowoś...
Najpiękniejsze miejsca w Polsce, choć niekoniecznie znane
Przeglądaliśmy już wiele rankingów najpiękniejszych miejsc w Polsce i za każdym razem czegoś nam w nich brakowało albo odwiedzając kolejne miejsca stw...
Piękne polskie parki i pałace - Radziejowice
"Niewielka miejscowość położona na lekko sfalowanym terenie wypiętrzenia Mszczonowskiego zawsze urzekała malowniczością swego położenia. Walory k...
Wycieczka po zaszyfrowanych plikach po czystej instalacji Windows 10
Dzisiaj tym wszystkim, którzy planują przesiąść się na Windows 10, szczególnie przy skorzystaniu z opcji tzw. czystej instalacji bez podnoszenia z pop...
Chłodne atrakcje na upalne dni - Konewka i Jeleń
Tytuł tego wpisu może wydawać się trochę dziwny, ale historyczne atrakcje z miejscowości Konewka i Jeleń potrafią dać solidną dawkę rzeczywistego chło...
Szachulcowy skarb Dolnego Śląska - Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy to w kolejności trzeci kościół, na którego budowę zezwolił cesarz Ferdynand III w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Ślą...

Dodaj komentarz