Kilka dni temu pisaliśmy o pięknie odrestaurowanym zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku, który po wielu latach prac został doprowadzony do świetności dzięki wysiłkowi i finansowemu wsparciu miasta Bydgoszczy.

Dzisiaj napiszemy trochę o równie pięknie odnowionym obiekcie w Turznie. Tutaj prywatny właściciel też zainwestował spore środki w stworzenie (odtworzenie) zarówno Pałacu Romantycznego, jak i otaczających go terenów.

Turzno - Pałac Romantyczny
Turzno – Pałac Romantyczny

Wikipedia o tym miejscu wspomina dość krótko:
Zespół pałacowo-parkowy — budynki z około połowy XIX wieku, zbudowane według projektu Henryka Marconiego (pałac, dom dozorcy, rządcówka, neogotycki pawilon ogrodowy); pałac przebudowany na początku XX wieku, w 1913 wzniesiono skrzydło boczne. Na teren pałacu prowadzi brama wjazdowa z rzeźbami turów. Park w stylu angielskim, powiększony na początku XX wieku, z bogatym drzewostanem (częściowo zniszczonym w czasie powodzi w 1980). Pałac został odbudowany i rozbudowany w 2012 roku”.

Turzno - Pałac Romantyczny
Turzno – Pałac Romantyczny

O wiele więcej o historii pałacu i parku znajdziemy na stronie samego pałacu — zacytujemy stąd 2 fragmenty:

„Pałac w Turznie wraz z otaczającymi go ogrodami został wybudowany na miejscu dawnego dworu (należącego do rodu Zboińskich) w II połowie XIX w. Jego głównym fundatorem był Augustyn Bartolomeusz Działowski (1772-1826), należący do jednej z najzamożniejszych i powszechnie znanych rodzin na Pomorzu. Autorem pierwotnego projektu obecnie stojącego pałacu w stylu eklektycznym oraz neogotyckiej altanki Zameczku” był znany polski architekt włoskiego pochodzenia Henryk Marconi (1792-1863). Był on jednym z najwybitniejszych i najbardziej płodnych architektów XIX w. Kształcił się na Uniwersytecie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł można zaliczyć pałac Andrzeja Zamoyskiego, Hotel Europejski oraz Pałac Branickich – wszystkie w Warszawie, budynki Ratusza w Radomiu, Augustowie, a także liczne kościoły, np. św. Anny w Wilanowie.

Poniżej na zdjęciu altanka „Zameczek”:

Turzno - Pałac Romantyczny
Turzno – Pałac Romantyczny

Jak napisano na tej stronie, Turzno odwiedził w 1825 roku (a potem w 1827) Fryderyk Chopin:
W 1825 roku Augustyn Działowski wraz z żoną Katarzyną, synem Ksawerym oraz dwiema córkami, Julianną i Józefą, gościli Fryderyka Chopina, który zapewne umilał wspólnie spędzone chwile grą na fortepianie. Ten ukochany przez artystę instrument został uwieczniony na jedynym ocalałym zdjęciu z 1911r., opublikowanym w Tygodniku Powszechnym. W owych czasach Turzno, leżące na ziemi chełmińskiej, było pod zarządem pruskim, natomiast atmosferę w dworze przepełniał duch polskości i patriotyzmu. Znajdowała się tam bogata kolekcja dzieł sztuki i doskonale wyposażona biblioteka. Wyjątkowy klimat oraz serdeczność gospodarzy musiały przypaść do gustu młodemu Chopinowi, ponieważ w roku 1827 w czasie podróży do Gdańska ponownie skorzystał z gościny rodziny Działowskich, spędzając w Turznie kilka dni. Upamiętnieniem wizyt Fryderyka Chopina w Turznie jest dzisiaj popiersie kompozytora ufundowane przez właścicieli. Nawiązaniem do muzycznej historii pałacu jest także amfiteatr, w którym organizowane będą koncerty”.

Nic więc dziwnego, że przed pałacem znajduje się pomnik tego artysty:

Turzno - Pałac Romantyczny - pomnik Fryderyka Chopina
Turzno – Pałac Romantyczny – pomnik Fryderyka Chopina

Od 2007 roku pałac jest w rękach prywatnych. Od 2009 prowadzony był szeroko zakrojony plan odbudowy, poprzedzony opracowaniem całościowej koncepcji wykorzystania istniejących już tu obiektów, jak też o dobudowaniu nowego skrzydła pałacu oraz zagospodarowania obszernego parku, stawów czy budowie obiektów sportowych.

Turzno - Pałac Romantyczny
Turzno – Pałac Romantyczny

W 2012 roku w połowie lutego nastąpiło oficjalne otwarcie całego kompleksu.
16 hektarowy park angielski to nastrojowe miejsce na spacery we dwoje, na choćby chwilę zauroczenia przyrodą, ciszą, po prostu tym, czego w zatłoczonych i hałaśliwych miastach brakuje nam najbardziej. Trzeba więc tu przyjechać, choć na moment i poczuć ten klimat starych drzew, stawu czy wypielęgnowanych klombów kwiatowych.

Turzno - Pałac Romantyczny
Turzno – Pałac Romantyczny

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu z Turzna:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.