Kiedy kilka lat temu byliśmy w województwie podkarpackim i odwiedzaliśmy wycieczkowo różne miejsca, między innymi te w których były jakieś interesujące zabytki, to jednym z miejsc które szczególnie zapamiętaliśmy był Gorajec.

Gorajec
Gorajec

Ta nieduża wieś założona została już w 1564 roku i początkowo nosiła nazwę Horajec. Kilka zdań na temat historii miejscowości przeczytać można w Wikipedii.

Nas urzekła swym ponadczasowym pięknem drewniana cerkiew – jeden z najstarszych zabytków tego typu w Polsce.

Gorajec
Gorajec

Została wzniesiona w 1586 roku jako cerkiew filialna parafii w Żukowie. Historię cerkwi można znaleźć na stronach Gorajca.

Gorajec
Gorajec

Cerkiew była użytkowana przez wyznawców prawosławia, grekokatolików a obecnie użytkowana jest przez katolików.

Gorajec
Gorajec

Cerkiew była wielokrotnie przebudowywana, ale w latach 90-tych XX wieku zastała przywrócona do pierwotnego wyglądu z XVI wieku.

Gorajec
Gorajec

Jednak cerkiew to tylko jedna z obecnych atrakcji Gorajca.

Społeczność Gorajca postanowiła kilka lat temu (http://www.roztocze-gorajec.com/f12_historia.html), że należy w tym miejscu organizować cykliczne spotkania miłośników kultury pogranicza, które obecnie znane są pod nazwą Folkowisko.

Gorajec - Folkowisko'2012
Gorajec – Folkowisko’2012

O programie tegorocznego Folkowiska, które odbędzie w dniach 13-15 lipca, można przeczytać na stronie: http://www.roztocze-gorajec.com/f12_program.html. Folkowisko ma także swoją stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/folkowisko.eng oraz grupę: http://www.facebook.com/groups/146141612113244/, a dużo informacji znajdziecie też na stronie http://www.facebook.com/chutorgorajec.

Można też zobaczyć film promocyjny Folkowiska:

Jeśli jeszcze nie wiesz gdzie chcesz spędzić ten lipcowy weekend, to może propozycja Folkowiska’2012 zachęci Cię do przyjazdu w te piękne i gościnne strony.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.