Facebook czy Google+ to za mało!

Czytając podsumowanie ze strony: http://cichomir.blog.interia.pl/?id=2184074 o naszej akcji „Ratujemy Polskie Zabytki” zadajemy sobie, ale także i Wam – wszystkim przeglądającym nasze strony o pięknych miejscach w Polsce, w tym także zabytkach – pytanie: dlaczego przy stosunkowo dużej ilości znaczników „Lubię to” i dość wysokiej ilości Fanów, tematyka ratowania zabytków spotyka się z niewielkim, żeby nie powiedzieć nikłym zainteresowaniem?

Zagórz
I nie chodzi nam tu o takie „fotograficzno-krajoznawcze” zainteresowanie ładnymi widokami czy ciekawymi historycznie miejscami. Pytamy o brak czynnego zainteresowania i chęci do faktycznego udziału choćby w napisaniu kilku maili i to na podstawie przygotowanych „gotowców” – więc CTRL+C i CTRL+V i parę dodatkowych kliknięć to dla wielu już zbyt dużo, szczególnie gdy trzeba podpisać takie pismo/mail własnym nazwiskiem… W sumie dołączenie się do takiej czy innej akcji wymaga jednak tych kilku minut na czytanie przedstawianych materiałów, podjęcia decyzji czy chcę wziąć w tym udział, a potem zrealizowaniu paru komputerowych prostych czynności. No i może trzeba czasem potem udać się na pocztę aby odebrać polecony z urzędu. Niby nic takiego… a jednak ogromna większość z czytających i oglądających strony o zabytkach woli biernie patrzeć jak na ich oczach często wartościowe czy choćby piękne obiekty odchodzą w niebyt. Bo po co mi jakiś kłopot, przecież czy taki obiekt będzie istniał czy nie to mnie specjalnie nie zaboli… Lepiej zająć się czymś przyjemniejszym i mniej stresującym, niż wymagać od urzędników po prostu rzetelnej pracy i dbałości o nasze wspólne dziedzictwo historyczne.

Rytro

Jak już znajdziemy się w pobliżu takich obiektów to narzekamy na wszystko i wszystkich, że ktoś (ale przecież nie ja!) nie zadbał aby było tam jeszcze na co popatrzeć. To jest przecież karygodne! Ja tak można zawieść turystów chcących zwiedzać? No właśnie… jak można patrzeć na to wszystko i nie zabrać głosu, nie zainteresować się tym? Jednak można i większość przechodzi obojętnie nad takimi sprawami, mając zapewne poważniejsze własne problemy i dobre wytłumaczenie na własną bierność. Słowem powszechna znieczulica i efekty bezstresowego wychowania młodych pokoleń i życie „obok”, na marginesie rzeczy mnie nie dotyczących. Jeśli mnie samego coś nie dotyczy to po co w ogóle o tym myśleć? I tak znika z naszej przestrzeni jeden obiekt po drugim, bo nie ma komu o niego choćby zapytać.

Ratujemy Polskie Zabytki

Życzymy więc przede wszystkim naszym pięknym zabytkom, aby kolejny rok był dla nich choć trochę bardziej łaskawy w przetrwaniu dla następnych pokoleń. A wszystkim czytającym ten tekst odrobiny aktywności i bezinteresownego działania na rzecz zachowania naszych historycznych korzeni i ich materialnych przejawów w postaci np. zabytków. Nie bądźcie obojętni na to co się wokół was dzieje. Nagłaśniajcie wszędzie – a jest już na FB ponad 7,5 miliona Polaków, na innych portalach pewnie drugie tyle – sprawy związane z waszym otoczeniem, w tym także tym historycznym.

Siedlisko

Przeczytaj także inne wpisy:

Najpiękniej położone polskie zamki (11) – Pieskowa Skała
Tajemnicze średniowiecze, rycerze, zamki i ich legendy – to przyciąga turystów jak magnes....
Najpiękniej położone polskie zamki (20) - Zamek Królewski na Wawelu
Położony nad brzegiem Wisły Zamek Królewski na Wawelu znany jest zapewne wszystkim turysto...
Miejsca przyjazne fotografującym turystom
Pisaliśmy w kilku poprzednich wpisach o obiektach muzealnych, które ciągle mają problem z ...
Dolny Śląsk na Lubelszczyźnie
Wędrując po Polsce spotykamy czasem zaskakujące historie, z których istnienia nawet nie zd...
Minął 3 tydzień istnienia strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce
Minął już prawie 3 tydzień istnienia strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce. Można w...
10 certyfikatów uznania w konkursie Uratowanych Obiektów Zabytkowych w Polsce
Dzisiaj zakończyło się kolejne głosowanie w naszym konkursie: „Doceniony przez społecznoś...
Gorzanów - czy uda się powrót do świetności?
Dzisiaj krótko na temat wyzwania jakie podejmują niektórzy właściciele obiektów zabytkowyc...
Nowy projekt - Nawigator dla turystów i inwestorów
Jak zapewne już się dawno zorientowaliście bardzo lubimy mapy i sami je też w miarę naszyc...
Czy partycypacja może być alternatywą dla najbrzydszego kraju świata?
Na takie teksty czekamy długo, a kiedy się pojawiają wydaje się, że w końcu odkryte i opis...
Wycieczkowe powroty do ciekawych turystycznie miejsc - Frombork'2014
Pierwszy raz byliśmy we Fromborku w 1999 roku - jeszcze analogowe zdjęcia z tego pobytu mo...
Spacer po wakacyjnym Sopocie
Dzisiaj zachęcamy jedynie poniższą galerią do spaceru po Sopocie. W 2010 roku trafiliśmy t...
Piękny uratowany obiekt zabytkowy - kompleks w Trojanowie
Opis tego obiektu zaczniemy od pokazania mapy: na której dobrze widać malownicze po...

Dodaj komentarz