Niezbyt długa wspinaczka, zamek na szczycie góry (627 m), rozległy widok na Piekielną Dolinę i Karkonosze – to wszystko oferuje nam wycieczka do kolejnego zamku w naszym cyklu.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik (mapa: Zamek Chojnik) zwany z niemiecka Kynast, albo zaraz po II wojnie światowej Chojnasty, znajduje się na szczycie góry Chojnik. My wędrowaliśmy od Sobieszowa – miejscowości, która od 1976 roku jest już częścią Jeleniej Góry.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zaczęło się od dworu myśliwskiego w XIII wieku, który został wzniesiony przez księcia krakowskiego, a potem także księcia południowo-zachodniej Wielkopolski i Śląska, również księcia legnicko-głogowskiego i Środy Śląskiej – uff, już wtedy potrafiono łączyć wiele stanowisk 🙂 . Do tego jeszcze niezłe przezwiska Łysy i Cudaczny – słowem Bolesław II Rogatka.
Zamek powstał za sprawą jego syna Bolka I Surowego. Kamienna warownia to dzieło Bolka II Małego z lat 50-tych XIV wieku.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zamek zmieniał właścicieli, aż trafił do rąk rycerza Gotsch Schaffa – założyciela jednego z najpotężniejszych rodów szlacheckich na Śląsku – Schaffgotschów. On to wybudował kaplicę zamkową z czerwonego piaskowca i rozbudował twierdzę. W XVI wieku Ulryk Schaffgotsch wzmocnił walory obronne zamku. Z kolei Hans Ulryk von Schaffgotsch podczas wojny trzydziestoletniej stracił zaufanie cesarza Ferdynanda II i po torturach skazano go na karę śmierci, którą wykonano 23 lipca 1635 roku w Ratyzbonie. Po tym fakcie dobra Schaffgotschów zostały w większości skonfiskowane.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

I choć później udało się im odzyskać zarówno względy cesarskie jak i część swoich majątków – w tym także Chojnik – to np. Żmigród trafił już do innego rodu podobnie jak kilka innych.

31 sierpnia 1675 roku w zamek uderzył potężny piorun. Wybuchł pożar, który doszczętnie strawił wszystkie zabudowania. Od tej daty zamek stoi pusty i nie był już odbudowywany.

Ale to nie zraża turystów, dla których już w 1822 roku urządzono tu gospodę i bazę górskich przewodników. Potem w roku 1860 w północnej bastei urządzono turystyczne schronisko, które działa do dziś. Gruntowny remont zamku udał się dopiero w 1964 roku.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Będąc na zamku, obowiązkowo trzeba zobaczyć go z każdej strony, a także popatrzeć zza jego murów na otaczające zamek przepiękne karkonoskie krajobrazy.

Karkonosze
Karkonosze

Ciekawostka: zamek nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono więc w skalnych cysternach zarówno na zamku górnym jak i dolnym.

Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze

Od 1991 roku zamek jest areną jednego z największych w Polsce turniejów kuszniczych „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zamek ma też swoją okrutną księżniczkę Kunegundę, która wymyśliła swego rodzaju zawody w objeżdżaniu zamku na koniu przez rycerzy w pełnej zbroi chcących zdobyć jej rękę. Wielu z nich straciło w ten sposób życie – co nie dziwi patrząc z bliska na położenie zamku nad przepaścią. Jednak znalazł się wśród nich także taki, w którym księżniczka od razu się zakochała, ale ten objechawszy zamek, bez szwanku odrzucił jej względy, bo nie chciał wiązać się z panną, która spowodowała śmierć wielu niewinnych ludzi tylko dla swojego kaprysu. Kunegunda, uznając, że takiego upokorzenia nie zniesie, rzuciła się w przepaść. Czasem w księżycowe noce można zobaczyć ducha jednego z rycerzy objeżdżającego na koniu zamkowe mury.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Więcej informacji o zamku można znaleźć np. w Wikipedii lub na stronie zamku: http://www.chojnik.pl.

Więcej naszych zdjęć można zobaczyć na stronie:
https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2002-6.php

Loading


Jedna odpowiedź do “Najpiękniej położone polskie zamki (13) – Zamek Chojnik – Sobieszów”

  1. Bardzo dużo przydatnych informacji, też polecam wyprawę na Chojnik – każdy może wybrać odpowiedni dla siebie szlak. Widoki z wieży na Karkonosze są niesamowite! To super propozycja na weekendowy wypad za miasto.
    Ciekawa strona – dodaję do ulubionych! Pozdrawiam

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.