Jeśli napiszemy, że kolejny pięknie położony zamek znajduje się nad brzegiem rzeki Nogat, to zapewne spora grupa osób już się domyśli o jaki obiekt chodzi. Można jeszcze dodać, że chodzi o największy na świecie ceglany zamek gotycki.

Malbork
Malbork

Zamek krzyżacki w Malborku (mapa: Malbork) z niemiecka nazywany Ordensburg Marienburg to ogromna twierdza. Jej rozmiary najlepiej widoczne są zza rzeki, kiedy mury zamku odbijają się malowniczo w wodzie.

Malbork
Malbork

Według Wikipedii w latach 1278-1280 wyprodukowano około 4.480.000 cegieł i dachówek: 1.280.000 znalazło się w pierwszych murach obronnych, a 3.200.000 we właściwym zamku.
Budowla składa się z trzech części: zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego.

Malbork
Malbork

Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii.

W 1309 roku do Malborka z Wenecji przeniesiono siedzibę wielkiego mistrza zakonu (listę wielkich mistrzów można znaleźć na stronie: Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego).

Kilku mistrzów zakonnych można zobaczyć na naszych fotografiach  – poniżej od lewej: Winrich von Kniprode i Albrecht Hohenzollern-Ansbach.

Winrich von Kniprode i Albrecht Hohenzollern-Ansbach
Winrich von Kniprode i Albrecht Hohenzollern-Ansbach

W latach 1309-1457 zamek malborski był więc siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto Malbork było stolicą państwa zakonnego.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) między zakonem krzyżackim a Polską, w roku 1457 zamek za sumę 190.000 florenów (złotych monet o masie około 3,5 grama, bitych przez Florencję od roku 1252 – http://pl.wikipedia.org/wiki/Floren) został sprzedany przez Ulryka Czerwonkę (czeskiego dowódcę najemników -) Kazimierzowi Jagiellończykowi królowi polskiemu.

Malbork
Malbork

W latach 1457-1772 Malbork był jedną z rezydencji królów Polski. Jednak w okresie 1626-1636 zamek był w rękach Szwedów, którzy zbudowali tam ziemne bastiony i kolejne linie obronne. W roku 1644 pożar strawił dachy i krużganki Zamku Wysokiego.

Malbork
Malbork

Kolejne zniszczenia to wynik potopu szwedzkiego (1655-1660, http://pl.wikipedia.org/wiki/Potop_szwedzki).

Od roku 1772 zamek został przejęty przez Prusaków, którzy zaczęli przebudowywać Zamek Wysoki na koszary powodując ogromne zniszczenia: wyburzono większość gotyckich sklepień, przebudowano okna, a Wielki Refektarz przeznaczono na ujeżdżalnię koni. Pałac Wielkich Mistrzów przekształcono w fabrykę tkanin i mieszkania dla robotników.
W latach 1801-1804 przebudowano zamek na magazyny wojskowe co dopełniło dzieła zniszczenia. Jednak od roku 1817 zaczęły się pierwsze próby odbudowy. Od roku 1882 Conrad Steinbrecht rozpoczął rekonstrukcję zamku, którą kontynuował aż do śmierci w roku 1922. Potem dalsze prace prowadził Bernhard Schmid do roku 1939.

Miniaturę zamku można zobaczyć poniżej:

Malbork - miniatura
Malbork – miniatura

Podczas walk zimą 1945 roku zamek jako punkt oporu doznał ogromnych zniszczeń.

Malbork'1945
Malbork’1945

Podczas kilkumiesięcznych walk zburzone całkowicie zostały wschodnia część zamku wysokiego i średniego, wieża główna oraz kościół zamkowy.

Malbork
Malbork

Po II wojnie zamek był siedzibą najpierw Oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Potem, pod koniec lat 50 XX wieku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Zamku. Od 1961 zamek jest siedzibą Muzeum Zamkowego w Malborku – http://www.zamek.malbork.pl. W 1997 roku zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Teraz zachwycamy się krajobrazowym urokiem tego miejsca.

Malbork
Malbork

Dla fotofanów czerwonej gotyckiej cegły to miejsce szczególne. Z którejkolwiek strony zrobimy zdjęcie, prawie zawsze znajdzie się na nim coś ciekawego.
Prawie zawsze w okolicach zamku można też spotkać fanów średniowiecza, którzy stworzą odpowiednią atmosferę do pamiątkowych zdjęć.

Malbork
Malbork

Wędrówka po zamkowych kubaturach (ponad 250.000 metrów sześciennych) może trwać ładnych parę godzin.

Malbork
Malbork

Dlatego na zwiedzanie zamku i jego najbliższych okolic warto poświęcić cały dzień.

Oprócz samego zamku w Malborku znajdziemy więcej ciekawych obiektów – na przykład ratusz:

Malbork - ratusz
Malbork – ratusz

albo kościół św. Jana:

Malbork - kościół św. Jana
Malbork – kościół św. Jana
Malbork - kościół św. Jana
Malbork – kościół św. Jana

Organizowane corocznie inscenizacje Bitwy pod Grunwaldem przenoszą się pod Malborski zamek aby pokazać także jego zdobywanie przez wojska polsko-litewskie, które rozgromiły siły krzyżackie.

Turystom przypadnie na pewno do gustu organizowany w okresie maj-wrzesień cykl spektakli typu światło i dźwięk.

Malbork
Malbork

Więcej zdjęć z Malborka znajdziecie na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/?s=2002-24.php

https://tripsoverpoland.pl/?s=2004-30.php

https://tripsoverpoland.pl/?s=2007-27.php

https://tripsoverpoland.pl/?s=2009-10.php

Zapraszamy także do obejrzenia naszych filmów:


oraz

Ciekawą prezentację zamku można znaleźć na stronie: http://www.wkraj.pl/index.php?page=vr&start=34844.

Warto też odwiedzić stronę STOWARZYSZENIA GMIN „POLSKIE ZAMKI GOTYCKIE”: http://www.zamkigotyckie.org.pl oraz zobaczyć na stronie: http://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-2510.html co Malbork i najbliższe okolice mają do zaoferowania turystom.

Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu o Malborku z roku 2013 – Zamek w Malborku – w poszukiwaniu pominiętych i nowych atrakcji.

Loading


Jedna odpowiedź do “Najpiękniej położone polskie zamki (12) – Malbork”

  1. Piękny jest ten zamek i jak mało który w naszym kraju zachowany w dobrym stanie. Jeszcze tam nie byłem na żywo ale z opowiadań znajomych już nie raz słyszałem, że ilość turystów za dnia bywa tak duża iż ledwo da się swobodnie poruszać. Choć na fotkach jest w miarę luźno, może dobra godzina.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.