Obiekt przedstawiany w tym odcinku nie jest typowym zamkiem. Zgodnie z opisem w Wikipedii w dokumentach średniowiecznych był nazywany Castrum Dominae Nostrae – Gród Naszej Pani. A zaliczany jest do zamków m.in. dlatego, że posiada własny system obronny i to nawet mocniejszy niż inne, typowe zamki z tego okresu.

Frombork – bo o nim mowa – powstał pod koniec XIII wieku (mapa: Frombork). Składał się z dwóch niezależnych części: zespołu katedralnego na wzgórzu

Frombork
Frombork
oraz miasta nad Zalewem Wiślanym.
Frombork
Frombork

Wzgórze Katedralne otoczone solidnymi i wysokimi na 10 metrów murami

Frombork
Frombork

wzmocnione ośmioma wieżami i basztami (choć jedna z nich nie zachowała się do czasów współczesnych)

Frombork
Frombork

było siedzibą diecezji warmińskiej, swoistego państwa w państwie krzyżackim. Zgodnie z decyzją papieża jedna trzecia państwa krzyżackiego podlegała władzy biskupa. W średniowieczu okoliczne ziemie były stale narażone na ataki plemion pruskich, więc potrzeba budowy tego rodzaju warowni była uzasadniona. Miejsce jest atrakcyjne zarówno ze względów obronnych – warownia znalazła się pomiędzy rzekami Bauda i Narusa, jak i turystycznych – sąsiedztwo Zalewu Wiślanego połączonego rzeką Elbląg, jeziorem Drużno, Kanałem Elbląskim i Kanałem Iławskim z jeziorem Jeziorak, a przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim.

Przez kilka wieków zespół katedralny na wzgórzu i miasto to były dwie oddzielne jednostki administracyjne (jakbyśmy to powiedzieli dzisiaj) i obowiązywało w nich odmienne prawo. Pod koniec XIX wieku zostały połączone w jeden organizm, a w 1926 roku wzgórze i miasto połączono administracyjnie.

Frombork
Frombork

Frombork był stolicą Warmii – w 1310 roku otrzymał prawa miejskie. Mieszkańcy miasta zajmowali się m.in. rzemiosłem usługowym dla służb kościelnych i kanoników – krawcy, piekarze, piwowarzy i rybacy to typowe zawody w tym okresie. Od 1466 roku na mocy pokoju toruńskiego Frombork i cała Warmia weszły w skład Królestwa Polskiego. Najbardziej znanym mieszkańcem Fromborka był kanonik kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik (1473-1543). Pracował na Wzgórzu katedralnym w latach 1510-1543 w jednej z narożnych wież.

Frombork
Frombork

I to we Fromborku powstało jego słynne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach sfer niebieskich„. Frombork i Wzgórze Katedralne to także miejsce jego śmierci i pochówku.

Frombork
Frombork
Frombork
Frombork

Typowym budynkiem zamkowym jest południowa okazała brama główna z dwiema basztami i mostem drewnianym.

Frombork
Frombork

Najwyższa z wież to 40 metrowa wieża Radziejowskiego, która powstała na starszej, solidnej bastei.

Frombork
Frombork

W środku obejrzeć można m.in. wahadło Foucaulta.

Frombork
Frombork

Natomiast z tarasu będącego punktem widokowym roztacza się przepiękny widok na cały Frombork i Zalew Wiślany.

Frombork
Frombork

Jednak najcenniejszym i najokazalszym zabytkiem jest oczywiście gotycka katedra.

Frombork
Frombork
Frombork
Frombork

W katedrze warto posłuchać koncertów organowych.

Frombork
Frombork

Wojny szwedzkie (1655-1660) przyniosły zniszczenia i upadek gospodarczy.

Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) Frombork znalazł się w granicach Prus.

W 1837 przeniesiono do Fromborka siedzibę biskupstwa. A po uruchomieniu w 1899 roku linii kolejowej do miasta zaczęli napływać pierwsi turyści. Powstawały wtedy pierwsze hotele, gospody czy pensjonaty – Frombork stawał się dość modnym miejscem wypoczynku. Po II wojnie światowej Frombork znalazł się w granicach Polski. Już w 1946 roku postanowiono utworzyć tu Muzeum Mikołaja Kopernika.

W latach 1966-1973 wysiłkiem wielu zastępów harcerzy w akcji „Operacja 1001 Frombork” miasto i wzgórze było odbudowywane, aby przygotować je na 500 rocznicę urodzin astronoma.

Historię katedry fromborskiej przedstawia zdjęcie:

Frombork
Frombork
Więcej zdjęć z Fromborka znajdziecie na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=1999-3.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2004-28.php .

A krótką składankę filmową można zobaczyć poniżej:

Loading


5 odpowiedzi na “Najpiękniej położone polskie zamki (9) – Frombork”

  1. Odwiedźcie jeszcze piękny zamek w Kurniku. Z tego co zauważyłem nie ma go w spisie po prawej stronie
    A tak poza tym zapraszam na moją stronę (inna tematyka, ale też podróże ;)) —>
    Egipt

    • Dziękujemy za wskazówkę.
      Faktycznie opisu zamku w Kórniku jeszcze nie ma, choć już tam kilkakrotnie byliśmy i link do naszej mapy jest dostępny po prawej stronie przy spisie miejsc, które już odwiedziliśmy.
      Dziękujemy także za zaproszenie na Pana stronę.

  2. Skoro mowa o najpiękniej położonych zamkach,myślę,że właśnie lokalizacja przezmarskiej warowni zasługuję na szczególną uwagę.
    Pozdrawiam i wiosennie zapraszam nad Motławę Wielką Małą.

  3. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborka zostało założone 5 września 1948 roku, a nie w 1946 roku.
    zobacz: http://www.frombork.art.pl
    Powojenna historia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku rozpoczyna się 5 września 1948 r. Po dwuletnich staraniach Związku Zawodowego Historyków Sztuki i Kultury i pod patronatem najwyższych władz państwowych, otwarto wtedy na Wzgórzu Katedralnym pierwszą ekspozycję muzealną poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie wystawy odbyło się w pobieżnie wyremontowanych, najmniej zniszczonych podczas działań wojennych w 1945 r., dwóch gotycko-barokowych kanoniach wewnętrznych, a patronował temu wydarzeniu Komitet Fromborski, pod przewodnictwem profesora Włodzimierza Antoniewicza.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.